Slimnīcu biedrība ar deputātiem apspriedīs situāciju veselības nozarē
Rīga, 7.dec., LETA. Latvijas Slimnīcu biedrība šodien tiksies ar Saeimas politisko spēku frakciju vadītājiem, lai informētu par situāciju, kas varētu rasties veselības aprūpes nozarē, no nākamā gada 1.janvāra ieviešot būtiskus mediķu virsstundu darba ierobežojumus, aģentūru LETA informēja biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.
Slimnīcu biedrība sanāksmē aicinājusi piedalīties Latvijas Veselības un sociālās aprūpes arodbiedrību, kā arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītājus.
Īpaši aicināti tika Saeimas pārstāvji - Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs Andris Skride (AP), Budžeta komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (AP), kā arī Saeimas frakciju vadītāji Jānis Urbanovičs (S), Atis Zakatistovs (KPV LV), Juta Strīķe (JKP), Daniels Pavļuts (AP), Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK), Uldis Augulis (ZZS) un Ainars Latkovskis (JV).
Veselības nozares profesionāļi vēlas informēt deputātus un aicināt rast risinājumu situācijai, kas nākamgad varētu izveidoties.
Sanāksme sāksies plkst.13 stacionāra "Biķernieki" konferenču zālē.
Kā ziņots, Latvijas Slimnīcu biedrība brīdinājusi par iespējamu ārkārtas situāciju no nākamā gada 1.janvāra saistībā ar Satversmes tiesas spriedumu attiecībā uz pagarināto normālo darba laiku.
Pērn Saeima nolēma, ka ir jāatgriežas pie standarta virsstundu darba apmaksas medicīnā, tomēr to bija plānots darīt pakāpeniski. Bija iecerēts, ka pārejas periodā no 2017.gada gada 1.jūlija līdz 31.decembrim ārstniecības personām varēs noteikt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniedz 55 stundas nedēļā, 2018.gadā - 50 stundas, bet 2019.gadā - 45 stundas nedēļā. Savukārt samaksu par darba laiku, kas pārsniedz Darba likumā noteikto normālo darba laiku, pārejas periodā aprēķinātu, ņemot vērā koeficientu, - 2017.gadā 1,1, 2018.gadā - 1,2, bet 2019.gadā - 1,35. Visbeidzot 2020.gadā notiktu atgriešanās pie standarta virsstundu apmaksas, paredzot 40 normālā darba laika stundas nedēļā un astoņas virsstundas, par visām virsstundām maksājot dubultā.
Tomēr ieceri par normas pakāpenisku atcelšanu izjauca ST lēmums. Tiesa atzinusi, ka pārejas noteikumu normas, kas nosaka ārstniecības personu samaksu par pagarināto normālo darba laiku, ir neatbilstošas Satversmei un zaudē spēku 2019.gada 1.janvārī.
Lai risinātu Latvijas Slimnīcu biedrības ieskicēto situāciju, Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadome rosinājusi ļaut vēl vairākus gadus ārstniecības personām strādāt vairāk virsstundu par Darba likumā paredzēto, vienlaikus par tām visām maksājot dubultā. Gala lēmums sagaidāms nākamajā Trīspusējās padomes sēdē 18.decembrī.