medicine.lv skaitļos

Lietotāji online153
Aktīvie uzņēmumi12744
Nozares raksti12095
Ekspertu atbildes21477
Slimnīcas aktualizē jautājumus par valsts valodas lietošanu darba vidē : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Slimnīcas aktualizē jautājumus par valsts valodas lietošanu darba vidē

Veselības ministrs Hosams Abu Meri ceturtdien, 27. jūnijā, tikās ar slimnīcu vadītājiem, lai pārrunātu Latvijas Jauno ārstu asociācijas dalībnieku aptaujas rezultātus par situāciju ārstniecības iestādēs un valsts valodas lietošanu darba vidē. Ministrs aicināja slimnīcas ieviest risinājumus darba vides uzlabošanai.

Jaunie ārsti vairākkārt ir aktualizējuši jautājumu par krievu valodas lietošanu darba vidē, norādot to kā vienu no apgrūtinošiem darba apstākļiem. Hosams Abu Meri informēja, ka tuvākajā laikā tiks sagatavoti priekšlikumi Ārstniecības likumā, lai nostiprinātu valsts valodas lietošanu ārstniecības iestādēs. Savukārt jūnija vidū Saeimā pieņemti Veselības ministrijas virzītie grozījumi Pacientu tiesību likumā, kas paredz, ka gadījumos, ja pacientam ir apgrūtinoši sazināties valsts valodā, viņš var ņemt  līdzi tuvinieku vai tulku, kas var palīdzēt saziņā ar ārstniecības personu. 

“Latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda, un ir jāsāk ņemt vērā, ka mums ir jauni kolēģi, studenti, ārsti, kuri krievu valodu nesaprot. Paredzams, ka viena risinājuma ārstniecības iestādēm nebūs, risinājumi būs individuāli. Skaidra un saprotama informācijas apmaiņa starp pacientu un ārstniecības personu ir svarīgs priekšnosacījums, lai pacients  ārstniecības procesā justos droši. Tomēr Satversmes tiesa ir norādījusi Latvijas iedzīvotāju tiesības un arī pienākumu lietot latviešu valodu kā mutvārdu, tā arī rakstveida saziņā. arī Valsts valodas likumā īpaši norādīts, ka valsts valodas lietošanas obligātums attiecas uz iestādēm, kurās kapitāldaļu turētājs ir valsts. Nevienā normatīvajā aktā, arī medicīnas izglītības programmās, nav noteikts pienākums attiecībā uz krievu valodas zināšanu un izmantošanu ārstniecības procesā,” teica veselības ministrs Hosams Abu Meri.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis informēja, ka jau reģistratūrā, veicot pierakstu pie speciālista, pacients tiek informēts, ka pakalpojums tiek sniegts valsts valodā. Ja ir valodas barjera, pacients tiek aicināts ņemt kādu līdzi, kas nodrošinās tulkošanu. Papildus slimnīca izmanto tehnoloģiskus risinājumus, ja pacients runā retāk sastopamā valodā un īsā laikā piesaistīt tulku ir problemātiski. Atsevišķos gadījumos tiek iesaistīta arī vēstniecība. Stacionārs arī apkopo informāciju, kādas valodas ārstniecības personāls pārzina. Tas ir vienkāršs risinājums, ko ārstniecības iestādes var ieviest, viņš uzsvēra šodienas tikšanās laikā.

Banner 280x280

Problemātika saglabājas Neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā, norādīja Bērnu slimnīcas personāldaļas vadītāja Ilze Valdovska. Tāpat viņa uzsvēra, ka svarīgi ir darbinieku vidū stiprināt un iedzīvināt ziņošanas sistēmu, lai problēmsituācijas varētu risināt un ārstniecības personāls justos droši. 

Lai iegūtu plašāku izpratni par situāciju veselības aprūpes iestādēs un personāla pieredzi svešvalodu lietošanas jomā, Latvijas Jauno ārstu asociācija veica aptauju, kurā piedalījās 1800 respondenti - medicīnas studenti (580) un veselības aprūpes jomā strādājošie (1218). Iegūtie dati liecina, ka, nomainoties paaudzēm, pieaug to veselības aprūpē strādājošo daudzums, kuri neprot krievu valodu: sertificēti speciālisti – 12,8%, rezidenti – 37,5%, studējošie – 51,5%. Saskaņā ar aptauju, 19,2% strādājošo savas krievu valodas zināšanas novērtēja kā vidējas, 44,6% kā labas, bet 14,8% respondentu krievu valoda ir dzimtā. Samazinās veselības aprūpes speciālistu skaits, kas neprot angļu valodu: 16,4% strādājošie un 0% studējošo. 

Darbinieki, kuri neprot krievu valodu, saskārušies ar kolēģu nosodījumu, mobingu, bosingu. 39,7% respondentu saskārušies ar kolēģu izteikumiem, ka krievu valodas nezināšana ir nepieņemama.  Kopumā 13,1% anketu aizpildījušo veselības aprūpes speciālistu uzskata, ka krievu valodas zināšanas ir obligātas, strādājot veselības aprūpē. 

Lielākā daļa (92%) veselības aprūpē strādājošo, kas neprot krievu valodu, atzīmē, ka valodu barjera ietekmē komunikāciju ar pacientu, papildus tas var darīt risku saņemt sliktāku veselības aprūpi. 61% respondentu valodas barjeras saskaras ar emocionālu vardarbību, bet 3% - ar fizisku vardarbību. Šāda attieksme biežāk sastopama Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā un Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, bet salīdzinoši mazāk – Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Respondenti komentēja, ka valodas barjeras gadījumos lūdz palīdzību kolēģiem, izmanto tehnoloģijas, kā arī ir bijuši pacienti, kas ieradušies ar tulku vai radinieku, kas palīdz sazināties ar veselības aprūpes speciālistu.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.