SIVA koledža vēl pēdējo reizi uzņem studentus divgadīgajā surdotulku programmā
Rīga, 3.sept., LETA. Sociālās integrācijas valsts aģentūra (SIVA) koledža Jūrmalā pēdējo reizi uzņem studentus divgadīgajā valsts budžeta studiju programmā "Surdotulks", aģentūru LETA informēja SIVA pārstāve Jana Briede.
Šī programma šobrīd ilgst divus gadus un tās absolventiem tiek piešķirts 1.līmeņa profesionālās augstākās izglītības diploms. Maksa par studiju programmu "Surdotulks" tiek segta no valsts budžeta līdzekļiem. Šogad tiek plānota līdz 20 cilvēku liela budžeta studentu grupa, un vēl līdz 15.septembrim ir iespēja uz to pieteikties.
Vienlaikus Briede informēja, ka paralēli sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti SIVA sākusi darbu pie bakalaura studiju programmas "Surdotulks" izveides, kura ilgs četrus gadus.
Briede norāda, ka surdotulks ir ļoti pieprasīta profesija Latvijas darba tirgū, jo tieši ar surdotulku palīdzību cilvēki ar invaliditāti, piemēram, vājdzirdīgie, nedzirdīgie, var risināt gan ikdienišķas vajadzības, gan paši iesaistīties darba tirgū, kas šobrīd ir ļoti aktuāli darba spēka trūkuma dēļ.
Surdotulks prot gan tieši, gan atgriezeniski tulkot tekstus latviešu skaņu un zīmju valodā saziņā starp nedzirdīgu cilvēku un dzirdīgo cilvēku, spēj tulkot lekcijas, uzrunas, kā arī citas mutiskas saziņas formas latviešu valodā. Šīs profesijas pārstāvis var strādā organizācijās, saistītās ar cilvēkiem, kuriem ir dzirdes traucējumi, kā Latvijas Nedzirdīgo savienībā, tās reģionālajās biedrībās, pamatskolās, profesionālajās vidusskolās un citur.
Kā ziņots, studiju programmai 2019.gada 23.maijā beidzas akreditācija, kura Labklājības ministrijai (LM) izmaksāšot vairākus tūkstošus eiro. Šī iemesla dēļ LM solījusi vērsties pie Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), lai rastu iespējas samazināt akreditācijas maksājumus surdotulku programmai.
Vienlaikus, ka aģentūrai LETA pavēstīja ministrijas pārstāve Aiga Ozoliņa, LM jau pirms kāda laika, kad uzzināja par jaunas programmas izstrādes un akreditācijas izmaksām un mazo studentu skaitu programmā, vērsās IZM ar lūgumu savas kompetences ietvaros nodrošināt šo studiju programmu kādā citā, vēlams 2.līmeņa augstākās, izglītības iestādē, par ko ministrija toreiz saņēma atteikumu.
Vienlaikus LM aicināja arī Latvijas Nedzirdīgo savienības valdes priekšsēdētāju Sandru Gerenovsku Invalīdu lietu nacionālās padomē, kurā piedalās arī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V), risināt jautājumu nākotnes perspektīvā.
Arī LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Aldis Dūdiņš pērn Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā sacīja, ka perspektīvai surdotulku attīstībai būtu jārunā par šādu programmu ieviešanu citās izglītības iestādēs Latvijā.
Dūdiņš toreiz norādīja, ka patlaban surdotulkus apmāca tikai vienā izglītības iestādē - SIVA koledža Jūrmalā, turklāt šī programma tiek pabeigta kūtri. Pērn programmā iestājās 16 cilvēki, bet pabeidza četri, savukārt šogad programmu varētu pabeigt septiņi tulki.