medicine.lv skaitļos

Lietotāji online396
Aktīvie uzņēmumi12692
Nozares raksti11853
Ekspertu atbildes21477
Sitiens zem jostas vietas : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Sitiens zem jostas vietas

Saruna ar ar Māri Mežecki, Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centra radiologu-terapeitu  

Autors: src_3
Autors: src_3

Prostatas vēzis parasti piesākās pēkšņi. Vai nu pēc profilaktiskas pārbaudēs, kad PSA līmenis asinīs pārsniedz normu, vai arī kad parādās pirmās sūdzības. Jebkurā gadījumā laiks, lai izsvērtu visus par un pret ir īss, it sevišķi, ja nepieciešama efektīva, bet tai pašā laikā dzīves kvalitāti saglabājoša operācija. 

Kādā vecumā vīrietim vajadzētu sākt pārbaudes?
Māris: Ieejot ceturtajā desmitgadē pirmo reizi, bet pēc piecdesmit reizi gadā vajadzētu veikt pilnu veselības pārbaudi – lai būtu drošs, ka ar to viss kārtībā. Prostatas specifiskā antigēna (PSA) līmeņa noteikšana asinīs nav dārga pārbaude, tāpēc, veči, pārbaudieties jau tagad, kad šķietami viss ir kārtībā! Slikti ir tad, ja cilvēks pa īstam sāk dzīvot brīdī, kad viņa dienas ir skaitītas.

Vai prostatas vēzis attīstās bez simptomiem?
Māris: Tieši tā. Un PSA ir pirmais, kas parāda izmaiņas, kad citu sūdzību vēl nav. Sāpes parādīsies, kad būs par vēlu. Ja urologs ir noteicis diagnozi – vēzis –, ir īstais brīdis pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET) pārbaudei, lai precizētu, kur audzējs ir, kādā stadijā, cik tālu aizgājis. Pēc skaidras bildes būs saprotams, ko darīt tālāk. No vēža stadijas un agresivitātes pakāpes būs atkarīgs, kādu ārstēšanu izvēlēties. Vai aktīvi novērot, vai operēt vai ārstēt ar hormoniem? Arī CyberKnife radioķirurģija ir izvēles metode.

Plašāku informāciju par prostatas vēzi un tā diagnozes un ārstēšanas iespējām var atrast arī mājaslapā www.prostatasvezis.lv.

Vai Radioķirurģija ir kaut kas jauns?
Māris: Pasaulē to pazīst kopš deviņdesmitajiem. Latvijā par to neviens nerunāja, līdz Siguldā neparādījās CyberKnife M6 aparāts. Gan PET, gan radioķiruģiju pasaulē izmanto plaši. Turklāt ārstēšanos lielākoties sedz valsts. Piemēram, Itālijā dienā robots apkalpo padsmit pacientu.

Iekārta CyberKnife ir ražota radioķirurģijai. Vārds «ķirurģija» asociējas ar griešanu, pēc kuras dažkārt rodas sarežģījumi un seko ilga atveseļošanās. Ko galu galā nozīmē radioķirurģija?
Māris: Kaut gan jaunās Radioķirurģijas centra iekārtas CyberKnife nosaukumā angļu valodā tiek izmantots vārds Knife (latv val. – nazis), procedūrā ķirurģiska iejaukšanās nenotiek.

Radioķirurģija ir viens no staru terapijas veidiem un viena no labdabīgo un ļaundabīgo audzēju ārstēšanas metodēm, kad efektu panāk bez griešanas, bet ar precīzi tēmētu un spēcīgu starojumu. Ar iekārtu CyberKnife ļoti precīzi pievada lielu staru devu slimības skartajiem audiem, neskarot un nebojājot veselos audus un šūnas, un panākot līdzvērtīgu efektu ķirurģiskai ārstēšanai.

Kā tiek nodrošināts tas, ka kibernazis precīzi apstaro tikai audzēja mezglus un neskar apkārtējos veselos audus?
Māris: Šim nolūkam tiek izmantoti speciāli marķieri, kas kalpo kā skaidrs atskaites punkts, pēc kā robots vadās, tēmējot starojumu precīzā vietā. Marķieris pēc būtības nozīmē, ka audzēja audos vai limfmezglā, kur atrodas metastāze, ar adatu ultrasonogrāfijas kontrolē tiek ievadīts tievs zelta pavediens. Šo procedūru veic ārsts-urologs, kurš ir izgājis speciālu apmācību. Datortomogrāfijas (DT) un magnētiskās rezonanses (MR) izmeklējumos tad ir skaidri redzams, kur tie zelta pavedieni atrodas. Kombinējot DT un MR izmeklējumu attēlus ar marķiera atrašanos un PET izmeklējumiem, mēs varam iegūt precīzus audzēja mezgla prostatā vai citur lokalizētas metastāzes apjomus un kontūras. Pati marķieru implantēšanas procedūra ir nedaudz nepatīkama pacientam. Adata ar zelta pavedienu ir nedaudz resnāka par injekciju adatu. Ja vēlamies atsāpināt, tad adata, ar ko veic atsāpināšanu, ir vēl resnāka par marķiera adatu, līdz ar to tas īpaši nav vajadzīgs.

Kad un kā izvērtēsiet, vai radioķirurģija bijusi veiksmīga?
Māris: Oligometastāžu gadījumā, balstoties uz klīniskajiem pētījumiem, mūsu taktika ir šāda: pēc 3 mēnešiem veicam PSA analīzes, skatāmies, vai ir izmaiņas, ja PSA līmenis krītas, tad viss kārtībā, ja sāk kāpt uz augšu, kas parasti nav ātrāk kā pēc 12–24 mēnešiem, veicam atkārtotu PET/CT, lai pārliecinātos, ka tie mezgli, kas ir nostaroti, ir neaktīvi un nav parādījies kāds jauns mezgls. Pacientiem ar audzēja recidīviem jeb metastāzēm kontroles izmeklējumi rāda, ka jau 3 mēnešu laikā PSA līmenis mazinās vairākkārt, bieži sasniedzot līmeni zem normas.

Pati terapijas metode pēc būtības ir lokāla, ar kibernazi nostarojam tikai tos mezglus, kurus tajā brīdī redzam – gan pašā prostatā, gan tur, kur tie ir izsējušies. Tas neizslēdz audzēja šūnu cirkulēšanu asinīs un teorētiski tās var iesēties jaunā vietā. Priekšrocība ir tāda, ka šo radioķirurģijas procedūru var arī atkārtot. 

Runājot par atkārtotu radioķirurģiju, bīstamāk ir tad, ja iepriekšējo perēkļu tiešā tuvumā attīstās jauns mezgls, tad nevar tik lielu starojuma devu pievadīt. Tā ir nianse, kas jāņem vērā, bet pamatā terapiju var atkārtot, ja tas nepieciešams. 

Vai pacientam ar radioķirurģiju ir iespējams palīdzēt jau pašā sākumā, kad vēzis ir tikai prostatā bez metastāzēm?
Māris: Tiem pacientiem, kam mēs nozīmējam radioķirurģijas procedūru primāri atrastam prostatas audzējam, ja tas ir agresīvas formas, mēs rekomendējam uzreiz veikt PET/CT. Uz to brīdi tad varam pateikt, ka apkārtējos limfmezglos nav vēža šūnu. Bet arī šajā situācijā PET/CT izmeklējums nedod 100% garantiju, bet, protams, ļoti būtiski samazina risku. Tomēr var gadīties pacients, kuram būs izdarīts viss labākais, bet iespējamība, ka attīstīsies metastāzes, 1–2% ir saglabāta. Tā ir problēma. 

Kādas vēl metodes izmanto metastātiska prostatas vēža ārstēšanā un kādas ir radioķirurģijas priekšrocības salīdzinājumā ar citām metodēm?
Māris:
Lielākā problēma ir tā, ka nav īpaši daudz alternatīvu. Visas pārējās metodes, kas izmantojamas, ja pacientam atrod metastāzes, ir sistēmiskas vai lokāli skar daudz lielāku noteiktu ķermeņa zonu, kā, piemēram, iegurni konvencionālās staru terapijas gadījumā. Ar konvencionālo staru terapiju tiks apstaroti gan konkrētie audi, gan apkārtesošie audi. Nav iespējams precīzi nostarot tikai audzēja audus. 

Runājot par hormonterapiju, tas ir zelta standarts, standartterapija, ko piedāvā ārstu konsīlijos, ja audzējs ir izplatījies. Hormonterapija, kā zināms, ir efektīva 3–4 gadus, bet tad paliek arvien mazefektīvāka, jo iestājas tā saucamā hormonu refraktārā situācija – audzēja šūnas paliek nejutīgas pret hormoniem. Tad atliek pāriet uz ķīmijterapiju. 

Iekļaujot metastāžu ārstēšanas taktikā radioķirurģiju, mēs cenšamies to brīdi attālināt, lai nebūtu jāsāk uzreiz ar hormonterapiju. Pateicoties radioķirurģijas metodei, vēža tālāka izplatība gan bioķīmiski, gan klīniski palēlinās un, pasaulē pierādīts, ka vidēji laiks līdz uzsākt hormonterapiju pagarinās par 2 gadiem.

Un kā starošana ietekmē dzimumdzīvi?
Māris:
Parasti potence nemazinās, vismaz ne krasi. Klasiskajā staru terapijā iegurni staro 45 reizes ar mazu devu, savukārt CyberKnife procedūrai pietiek ar piecām reizēm (viens seanss 45–60 minūtes). Radioķirurģijas gadījumā vēža šūnas prostatā tiek apstarotas ar ļoti jaudīgu, jonizējošu staru kūli. Procedūras laikā tā tiek apstarota vidēji no 300 pozīcijām, iznīcinot audzēju, bet pārējie audi turpina funkcionēt. Pēcnācēji gan ir jārada pirms starošanas vai vismaz gadu pēc tās.

Kā ar sāpēm?
Māris:
Kā jau minēju, lai starošana būtu precīza, nepieciešama zelta marķieru ievietošana prostatā. Procedūra ir nedaudz nepatīkama pacientam. Pati starošana ir nesāpīga. Izpaliek griezumi, asiņošana, pēc operācijas rehabilitācija un citas sekas, kā tas ir klasiskajā ķirurģijā.

Pēc procedūrām papildus ir jālieto medikamenti?
Māris:
Pirms procedūras būs nepieciešams sagatavoties un ievērot diētu, taču pēc tam glāze sarkanvīna noteikti neskādēs. 

Autors: src
Autors: src

Kas ir CyberKnife®? 
CyberKnife® ir neinvazīva robotizēta radioķirurģijas tehnoloģija, kas ir īpaši piemērota tiem pacientiem, kuriem audzēju nav iespējams ķirurģiski izoperēt, ja tā atrašanās vieta nav sasniedzama vai arī operācija rada nopietnus riskus veselībai un dzīvībai. 
Radioķirurģija – metode, kad ķirurģijai līdzīgu efektu panāk bez grieziena, bet ar precīzi tēmētu jonizējošo starojumu.

Kas ir PET/CT?
Pozitronu emisijas tomogrāfija jeb PET/CT ir viena no pasaulē precīzākajām un modernākajām metodēm vēža diagnostikā, kas ļauj viena izmeklējuma laikā iegūt precīzu informāciju par audzēju, par slimības izplatību un nekavējoties sākt precīzu ārstēšanu.

Kur var pieteikties uz konsultāciju par radioķirurģiju ar kibernazi (CyberKnife)?
♦ Konsultācijai klātienē var pieteikties, zvanot pa tālruni 20270077 vai Siguldas slimnīcā Radioķirurģijas centrā katru dienu darba laikā. 
♦ Iespējams arī nosūtīt bezmaksas ārstēšanas pieprasījumu situācijas izvērtēšanai elektroniski mājaslapā www.cyberknife-sigulda.com vai rakstot info@cyberknife-sigulda.com.
♦ Detalizētu informāciju par prostatas vēzi un tā diagnozes un ārstēšanas iespējām var atrast mājaslapā www.prostatasvezis.lv.

Autors: src_logo
Autors: src_logo


Slimnīcas / stacionārā ārstēšana

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti ir zināmi ar savām unikālajām īpašībām. To lietošana var būt noderīga imunitātes stiprināšanā, jo šie produkti satur plašu vitamīnu, minerālvielu, aminoskābju un antioksidantu klāstu, kas var palīdzēt uzlabot organisma aizsargspējas. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 galvenie vitamīni dzīves kvalitātes uzlabošanai

5 galvenie vitamīni dzīves kvalitātes uzlabošanai

Veselība ir ne tikai slimību neesamība, bet arī iespēja dzīvot enerģiski, daudzveidīgi un gūstot baudu no katras dienas. Lai uzturētu lielisku pašsajūtu un tonusu, organismam nepieciešami vitamīni. Uzzināsim vairāk par vitamīniem dzīves kvalitātes uzlabošanai!

Pretizgulējumu matrači pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai 

Pretizgulējumu matrači pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai 

Kvalitatīvs matracis var ievērojami uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti, nodrošinot komfortu un cieņpilnu aprūpi dzīves visgrūtākajos brīžos. Investīcijas šādā matracī ir ieguldījums pacienta veselībā un labklājībā, kas sniedz ieguvumus gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.

Novērs muguras sāpes!

Novērs muguras sāpes!

Vai kaut vienu reizi dzīvē esi jutis muguras sāpes, īpaši muguras lejasdaļā? “Veselības sporta stacijas” treneri nodarbībās risina sūdzības par muguras sāpēm savas kompetences ietvaros un sadarbojoties ar citu jomu speciālistiem. 

Video

Produktu testi

Testa rezultāti: MARUSHA Sejas un ķermeņa migla ar kolagēnu

Testa rezultāti: MARUSHA Sejas un ķermeņa migla ar kolagēnu

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt sejas un ķermeņa miglu ar kolagēnu.

BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bee Box" piedāvā testēt Bišu maizi enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas veicināšanai.

Ultimate Max — sabalansēts vitamīnu, minerālvielu un augu komponentu komplekss

Ultimate Max — sabalansēts vitamīnu, minerālvielu un augu komponentu komplekss

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvā testēt Ultimate Max — sabalansētu vitamīnu, minerālvielu un augu komponentu kompleksu, kas palīdz papildināt pamatuzturvielu deficītu organisma harmoniskai darbībai un veicināt ilgdzīvošanu.

Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "MV Health" piedāvā testēt uztura bagātinātāju Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm - Jūrmalas slimnīca nodrošina augļa izmeklējumus grūtniecēm, izmantojot jaunākās paaudzes premium klases ultrasonogrāfijas (USG) iekārtu Volusan Expert 22. 

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Atklāj īpašo Japānas skaistuma noslēpumu, kuru izstrādājuši Jāpānas zinātnieki. Dr.Ohhira® produkti – augstākās kvalitātes Japānas kosmētika un uztura bagātinātāji.