ŠINAS
priekšmeti, ko lieto, lai nodrošinātu ķermeņa daļas, visbiežāk locekļu nekustīgumu - imobilizāciju kaula lūzuma, iekaisuma u.c. gadījumos. Izšķir transporta un ārstnieciskās šinas. Transporta šinas izmanto īslaicīgai imobilizācijai, sniedzot cietušajam pirmo palīdzību un pārvedot viņu uz slimnīcu. Tās gatavotas no alumīnija vai cita metāla stieplēm un ir viegli izlokāmas, lai pielāgotu attiecīgajam loceklim. Ir arī īpašas sabīdāmas transporta šinas. Šina jāpieliek tā, lai padarītu nekustīgu ne tikai bojājuma vietu, bet arī vismaz 2 tuvākās locītavas (vienu augšpus, otru lejpus bojājuma vietas), un stingri jāpiesien. Ja lauzti, piem., apakšstilba kauli, šinai jāsniedzas no augšstilba augšējās trešdaļas līdz kājas pirkstiem; ja lauzts augšstilba kauls, - no paduses līdz papēdim.
Nelaimes gadījumā cietušajam šinas liek virs apģērba. Ķermeņa vietās, kur šinas var spiest, piesien vates vai auduma polsterus. Pirmās palīdzības sniegšanai var izmantot arī improvizētas šinas (dēlis, slēpe, darbarīks, ierocis). Galvas un mugurkaula imobilizācijai, piem., lieto dēli, uz kura novieto cietušo, piesienot ar saitēm apkārt pierei, krūškurvim un vajadzības gadījumā arī iegurnim. Ārstniecības šinas izmanto ilgstošai imobilizācijai (kamēr bojātā ķermeņa daļa sadzīst). Tās pieliek tikai ārstniecības iestādē. Kāju kaulu lūzumiem lieto šinas, ko veido metāla karkass, uz kura uzstiepts audums. Šinas pieliek tā, lai ceļa locītava atrastos pussaliektā stāvoklī. Šinas konstrukcija ļauj izdarīt ekstensiju. Pleca kaula un pleca locītavas imobilizācijai lieto t.s. abdukcijas šinas (roka tiek atcelta no ķermeņa vajadzīgajā attālumā). Plaukstas un pirkstu šinas parasti gatavo no plānas alumīnija lentes un izloka atbilstoši nepieciešamajam plaukstas un pirkstu stāvoklim. īpašas šinas lieto stomatoloģijā žokļu bojājuma gadījumā.
Daudzas ārstnieciskās šinas konstruētas tā, lai loceklis varētu izdarīt noteiktas kustības (funkcionālās šinas). Citas šinas savas elastības dēļ pēc vajadzības var iztaisnot vai saliekt locekli (redresējošās šinas). Par ārstnieciskajām šinām tiek izmantoti arī ģipša pārsēji un dažādas ortopēdiskajās rūpnīcās gatavotas ierīces - tūtori. Att.