SIMPTOMU VALODA TAVĀ UN MANĀ IKDIENĀ
Cilvēka organismam piemīt īpaša gudrība, - tas atceras visu, kas noticis, un par to signalizē ar dažādām sajūtām. Daudzu veselības traucējumu pamatā ir tieši emocionālie pārdzīvojumi un pagātnes notikumi; kaut kur ķermenī mīt spriedze, nedrošība, bailes, u.c. izjūtas.
Un organisms pastāvīgi cenšas pievērst mūsu uzmanību tieši tām problēmām, kuras tiecamies neievērot. Ar laiku pārdzīvotais sāk izpausties kā fiziski simptomi – spazmas, sāpes un tirpšanas sajūta, vai cita veida simptomi. Kā rīkojamies mēs? Parasti steidzīgi norijam tabletīti, un diskomforta sajūta šķietami izzūd. Taču tikai šķietami. Būtībā slimība ar apēsto tableti tiek vienīgi nomākta, iekšējie procesi ir iedzīti dziļāk organismā neizreaģēti.
... Desmitgadīgais Kārlis cieta no smakšanas sajūtas un kakla spazmām, kas izpaudās kā bieža klepošana un krekšķināšana. Zēna vecāki jau vairākus gadus bija šķīrušies, Kārlis dzīvoja ar mammu. Tēvam laukos bija izveidojusies jauna ģimene, un viņš kategoriski izvairījās no jebkādiem kontaktiem ar dēlu, bija atteicies runāt pa telefonu un tikties. Kad puisītis vasarā dzimtajā pusē centā sastapt tēti un stāvēja ceļmalā, viņu gaidīdams, tētis, it kā nepazīdams, aizbrauca garām, pat nepastājoties. Dažas dienas pēc šī atgadījuma zēnam sākās spazmas kaklā. Kārļa māmiņa bija dzīvesgudra sieviete. Gluži intuitīvi viņa nojauta, kāda palīdzība meklējama, - ne jau otolaringologa apmeklējums vai "Faringosept" tablete. Viņa kopā ar dēlu aizgāja pie somatopsihologa. Konsultācijas laikā Kārlis ar prieku uzzīmēja un izkrāsoja savu cilvēciņu (psihosomatiskais tests, kas diagnosticēja zēna ieilgušās emocionālās problēmas). Smakšanas sajūta un spazmas jūtami mazinājās jau pēc pirmās vizītes. Kopumā zēnam pietika ar dažām konsultācijām.
To, ko neizrunāja zēns pats saviem vārdiem, to simptomu jeb sajūtu valodā izpauda viņa ķermenis. Skumjas, aizvainojums, noraidījuma un pamestības izjūtas, un veiktais tests to apstiprināja zīmējuma veidā.
Praktiski ikvienai slimībai ir iespējam triju veidu izcelsme: bioloģiskā, sociālā un emocionālā (psiholoģiskā). Minētajā situācijā traucējumu cēlonis bija emocionālie pārdzīvojumi. Ja zēna māmiņa būtu vilcinājusies vai izmantojusi akadēmiskās medicīnas metodes, kas zina, kā reaģētu apslāpētā iekšējā spriedze. Ļoti iespējams, ar laiku zēnam būtu sākušies nervu tiki – sejas muskulatūras vai acu plakstiņu raustīšanās, roku vai kāju trīce, vai citi traucējumi.
Psihosomatiskie (ar pārdzīvojumiem un spriedzi saistītie) traucējumi mēdz izpausties trejādi. Pirmais līmenis – stresa brīžos mēs mēdzam nosarkt vai nobālēt, svīstam. Tie ir visvienkāršākie, pirmie organisma signāli, ka jūtam iekšēju diskomfortu. Klasisks piemērs, - ja nespējam kādam pateikt, ka dusmojamies uz viņu, pēc kāda laiciņa mums var sākties galvassāpes.
Otrais līmenis, jau nopietnāk, ir tad, ja cilvēkam iekšējie orgāni ir absolūti veseli, taču stresa situācijās sākas funkcionāli traucējumi. Skolniece, kura ar bailēm gaidīja kārtējo vēstures stundu pie ārkārtīgi prasīgās skolotājas. Visu cienītā pedagoģe bija titulēta Izglītības darba teicamniece, viņas stundās valdīja dzelžaina disciplīna. Un tikai un vienīgi viņas stundās meitenei sākās ne ar ko neizskaidrojamas vēdergraizes un "krampji" vēderā, kas tikpat neizskaidrojamā veidā izzuda līdz ar stundas beigām. Šādā veidā sevi izpauda apspiestās emocijas, šai gadījumā – bailes. Bailes no autoritātes vai autoritāras personības.
Trešais traucējumu līmenis jau ir fiziska saslimšana – izmaiņas kādā no iekšējiem orgāniem vai orgānu sistēmā (cukurslimība, kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūla u.c.). Ir pierādīts, ka ar šīm kaitēm slimojošie jau ilgāku laiku, parasti vairāk par gadu, ir cietuši no iekšējas spriedzes vai dažādiem attiecību konfliktiem. Atliekot šo psiholoģisko problēmu risināšanu, tās tiek izstumtas zemapziņā, un notiek somatizēšanās – neizdzīvotās jūtas pārvēršas par fizisku kaiti. Tās problēmas, ko mēs noliedzam, noklusējam, mūsu ķermenis izrunā ar sajūtām. Gadiem dzīvojot ar emocionālo nelabsajūtu, cilvēks pats sevi noved pie saslimšanas. Savlaicīgi apmeklējot kompetentu speciālistu – psihologu vai psihoterapeitu, iespējams novērst daudzas nopietnas fiziskas saslimšanas.
Mūsu ķermenis ir gudrs.
Tas savlaicīgi izrunā mūsu problēmas, izteic tās sajūtu – simptomu valodā.
Vai esam pietiekoši vērīgi, lai uzmanīgi ieklausītos sevī un sadzirdētu?
Psihologs
Elita Solveiga Zīle
"Veselības salons 888"