Simptomi, kas var liecināt par policistisko olnīcu sindromu
Policistisko olnīcu sindroms (PCOS) ir hroniska endokrīnās sistēmas saslimšana, kuras cēlonis ir hormonu līdzsvara traucējumi. Saslimšanas gadījumā sievietes organismā ir paaugstināts vīrišķā hormonā testosterona līmenis, kā arī novērojamas citu veselībai būtisku hormonu svārstības.
PCOS uzskatāma par ģenētisku saslimšanu, un dzīves laikā tā skar aptuveni 10% sieviešu reproduktīvajā vecumā. Sindroma izpausmes būtiski pasliktina sievietes dzīves kvalitāti un pašsajūtu, turklāt, laikus neuzsākot atbilstošu terapiju, paaugstinās tādu saslimšanu kā cukura diabēta un dzemdes gļotādas audzēja risks. Tāpat PCOS uzskatāms galveno neauglības cēloni – saslimšana vainojama aptuveni 70-80% gadījumu, kad sievietei neizdodas ieņemt bērniņu. Arī tad, ja grūtniecība iestājusies, PCOS būtiski apdraud tās attīstību. Sievietēm, kam sindroms diagnosticēts, ir augsts spontānā aborta risks, kā arī palielināta iespēja saskarties ar sarežģījumiem grūtniecības laikā – diabētu, priekšlaicīgām dzemdībām un perinatālu augļa mirstību.
PCOS simptomi var būt atšķirīgi, turklāt saslimšanai raksturīgās pazīmes var izpausties arī citu slimību gadījumā, līdz ar to diagnostika nereti mēdz būt sarežģīta. Saskaroties ar nepatīkamām sajūtām, tās nedrīkst atstāt bez ievērības – vērsies pēc palīdzības pie ginekologa vai endokrinologa, lai veiktu pārbaudes un nepieciešamības gadījumā izstrādātu atbilstošu terapijas plānu. Ārstēšana tiek pielāgota katrai pacientei individuāli, ietverot ne vien medikamentozu terapiju, bet arī rūpes par veselīgu dzīvesveidu.
Akne
Pastiprināta piņņu un pūtīšu veidošanās parasti raksturīga sievietēm pubertātes vecumā. Šajā periodā sievietes ķermenis piedzīvo būtiskas pārmaiņas, kam raksturīgas hormonālās svārstības. Pubertātei noslēdzoties, aknei vajadzētu izzust un sejas ādas stāvoklim uzlaboties. Ja pūtītes regulāri parādās arī pieaugušā vecumā, pie vainas visbiežāk ir hormonu disbalanss, tai skaitā PCOS. Saslimšanas gadījumā novērojama izteikta pūtīšu veidošanās uz vaigiem, zoda un kakla augšdaļas. Tāpat pacientes sūdzas par citiem ādas veidojumiem, piemēram, tumšiem pleķiem uz kakla ādas, padusēs un cirkšņos.
Neregulāras menstruācijas
Paaugstinoties vīrišķo hormonu līmenim organismā, olnīcas nespēj ražot atbilstošu daudzumu sievišķā hormona progesterona. Šis hormons ir atbildīgs par normālu un veselīgu menstruālo ciklu, kā rezultātā, samazinoties tā daudzumam, menstruācijas kļūst neregulāras. PCOS gadījumā menstruācijas var iztrūkt vairākus mēnešus, asiņošana var būt izteikti vāja vai tieši pretēji – spēcīga, kā arī iespējams novērot smērēšanos cikla vidusdaļā.
Svara pieaugums
Viena no pazīmēm, kas var liecināt par hormonālām svārstībām, ir pēkšņs un neizskaidrojams svara pieaugums, kā cēlonis nav izvēlētā ēdienkarte vai samazināts fizisko aktivitāšu daudzums. PCOS pacientes novēro papildu kilogramus jostasvietas un vidukļa apvidū, turklāt no liekā svara nereti nav iespējams atbrīvoties, izmantojot tradicionālās metodes.
Neauglība
Mainoties vīrišķo un sievišķo hormonu proporcijai sievietes organismā, tiek būtiski ietekmēta ovulācija – tā var kļūt neregulāra vai pat nenotikt vispār, tādējādi sieviete nevar ieņemt bērniņu. PCOS pacientēm tāpat iespējama olnīcu cistu veidošanās, kas arīdzan neļauj iestāties grūtniecībai.
Pastiprināta apmatojuma veidošanās
Paaugstinoties vīrišķo hormonu līmenim, tiek aktivizēta ķermeņa apmatojuma augšana, kā rezultātā sievietei var parādīties apmatojums uz virslūpas, zoda un citām ķermeņa daļām. Tāpat iespējama pastiprināta matu izkrišana galvas daļā.