Siguldā, piedaloties ārstiem no 11 valstīm, norisināsies radioķirurģijai veltīta konference
Rīt, 1. jūnijā, Siguldā aizsāksies starptautiska, radioķirurģijai veltīta, trīs dienu konference. 27 runātāji un vairāk nekā 100 klausītāji no 11 pasaules valstīm referēs un iepazīs jaunākās un inovatīvākās radioķirurģijas metodes, ar kuru palīdzību iespējams palīdzēt cilvēkiem ar smadzeņu, gastrointestināliem, uroģenetālajiem un ginekoloģiskajiem audzējiem. Konferenci organizē Starptautiskā sterotaktiskās radioķirurģijas biedrība.
“Radioķirurģijas metode pēdējo gadu laikā piedzīvojusi strauju attīstību. Mūsdienās onkoloģiskā ārstēšana nav iedomājama bez radioķirurģijas. Ja pirms pieciem gadiem valsts to gada laikā apmaksāja aptuveni 45 pacientiem, tad šobrīd tie ir jau aptuveni 450 pacienti gadā. Esam priecīgi, ka pēc piecu gadu pārtraukuma, Latvijā atkal esam raduši iespēju organizēt pieredzes apmaiņas semināru, pasaules labākajiem ekspertiem daloties ar savām zināšanām radioķirurģijas jomā. Šī konference ceļ speciālistu ekspertīzes un kvalitātes latiņu, ļaujot sniegt saviem pacientiem vislabāko aprūpi,” stāsta Māris Skromanis, Radioķirurģijas centra Sigulda vadītājs.
Konferences pirmā diena tiek organizēta sadarbībā ar Latvijas Neiroķirurgu biedrību, apskatot, kā ar radioķirurģijas, ķirurģijas, staru terapijas un imūnterapijas palīdzību visveiksmīgāk iespējams ārstēt pacientus ar metastātiskiem smadzeņu audzējiem. Otrajā dienā dalībnieki pievērsīsies pārējā ķermenī lokalizētu audzēju, tajā skaitā abdominālo, prostatas un ginekoloģisko audzēju ārstēšanai. Savukārt trešajā dienā radioķirurģija tiks apskatīta no zinātniskās perspektīvas, salīdzot dažādu augstas precīzijas staru terapijas tehnoloģiju iespējas.
Radioķirurģijas jeb “staru ķirurģijas” metode efektivitātes ziņā ir līdzvērtīga ķirurģiskai ārstēšanai, tomēr, salīdzinot ar ķirurģiju, dod iespēju ārstēt bez sāpēm, bez asins zuduma, bieži arī bez būtiskām vēlīnām komplikācijām. Onkoloģijas gadījumā tā bieži tiek kombinētā gan ar ķirurģiju, gan citām ārstēšanas metodēm, to realizējot multidisciplināras speciālistu komandas ietvaros. Radioķirurģija kā ārstēšanas metode bieži vien tiek pielietota, ja audzēja atrašanās vieta nav sasniedzama ar operācijas palīdzību vai ķirurģiska iejaukšanās rada nopietnus riskus veselībai un dzīvībai. Tās laikā pacients specifiski audzēja atrašanās vietā saņem lielas starojuma devas, pēc iespējas vairāk pasargājot apkārt esošos audus, pacientu izārstējot vai pagarinot tā dzīves garumu. Pateicoties precīzajam starojumam, samazinās blakusparādību risks, palielinot pacientu dzīves kvalitāti. Šī ārstēšanas metode piemērota ne tikai onkoloģiskajiem pacientiem, bet arī cilvēkiem, kuri cieš no labdabīgiem audzējiem galvā, asinsvadu patoloģijām vai funkcionāliem traucējumiem.
Konference tiek organizēts sadarbībā ar Starptautisko stereotaktiskās radioķirurģijas biedrību (International Stereotactic Radiosurgery Society), kas apvieno ap 800 biedriem no 60 pasaules valstīm.