SIFFA: Vēža pacientu ārstēšana Latvijā arvien krasāk atpaliek no citām valstīm
Latvijas valsts kompensējamo zāļu sarakstu gada laikā papildinājuši tikai divi jaunākās paaudzes medikamenti vēža ārstēšanai un to kopējais skaits sasniedzis 31. Tas ir ievērojami mazāk nekā Lietuvā, kur jauno zāļu klāsts papildināts ar septiņiem medikamentiem un sasniedzis 69, kā arī krietni mazāk nekā Igaunijā, kur kompensācijas sistēmā pērn iekļautas desmit inovatīvas zāles. Šādu ainu iezīmē Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) veiktais apkopojums par valsts apmaksāto inovatīvo zāļu pieejamību Baltijas valstīs vēža ārstēšanai, kas šogad tiek veikts jau otro gadu.
"Zāļu ražotāju dati apliecina negatīvo tendenci, ka vēža pacientu ārstēšanai Latvijā joprojām atvēl ievērojami mazāk naudas jaunām, efektīvām zālēm nekā citās valstīs. Līdz ar to vēža pacientu ārstēšana Latvijā arvien krasāk atpaliek ne tikai no turīgākajām Eiropas valstīm, bet arī Lietuvas un Igaunijas," uzsver Dr. Valters Bolēvics, SIFFA direktors.
"Tā ir ļoti skumja ziņa visiem Latvijas iedzīvotājiem, jo ar vēzi var saslimt ikviens, neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai ienākumiem. Ja nav mūsdienīgu zāļu, vēža slimniekiem tiek liegts pats svarīgākais – iespēja dzīvot ilgāk un kvalitatīvāk," uzsver V. Bolēvics.
Autors: vezha arsteshana baltija
Kā liecina SIFFA dati, Latvijā vēža ārstēšanai šī gada februārī kompensācijas sistēmā bija iekļauts 31 inovatīvs medikaments, Igaunijā – 63, bet Lietuvā – 69. Kopš 2019. gada maija kompensējamo zāļu sarakstu vissstraujāk onkoloģijā papildinājusi Igaunija, iekļaujot 10 jaunus medikamentus, bet Lietuva – septiņas jaunākās paaudzes zāles. Latvijas kompensācijas sistēmu papildinājušas tikai divas jaunās zāles –medikaments aknu vēža un zāles metastātiskas melanomas ārstēšanai.
Autors: finansejums vezha arsteshanai baltija
Vēža ārstēšanai Latvijā tiek atvēlēts vismazākais finansējums Baltijas valstīs. Rēķinot vidēji uz vienu iedzīvotāju, 2018. gadā Latvijā vēža ārstēšanas izmaksas bija 57 eiro, Lietuvā – 70 eiro un Igaunijā – 73 eiro, liecina Eiropas Farmaceitisko ražotāju un asociāciju federācijas (EFPIA) ziņojums Comparator report on cancer in Europe EFPIA 209 – disease burden, costs and access to medicines. Ar šādu finansējumu Latvija ir pēdējā vietā ne tikai Baltijas valstu vidū, bet ieņem arī otro vietu no beigām Eiropā – vēl zemāks tas ir vienīgi Rumānijā.
"Latvija nevar ignorēt ārstniecībā notiekošo globālo progresu un sasniegumus, ko jau tagad ar labiem panākumiem novērtē iedzīvotāji tepat kaimiņzemēs, nemaz nerunājot par pārtikušo valstu sniegtajām iespējām. Lai uzlabotu zāļu pieejamību, ir jāpieņem mērķtiecīgi lēmumi par finansējuma palielinājumu kompensācijas medikamentu apmaksai, turklāt sistēmiski jāvirzās uz tādu apmaksas modeli, kura ietvaros zāles tiek kompensētas pilnā apjomā, nevis daļēji," uzsver V. Bolēvics.
Plašāks ieskats SIFFA apkopojumā par inovatīvo onkoloģisko zāļu pieejamību Baltijas valstīs pieejams šeit: https://www.siffa.lv/lv/news/latvija-pern-atvelejusi-lidzeklus-tikai-diviem-jauniem-medikamentiem-veza-arstesanai-igaunija-10-un-lietuva-7/
Biedrība "Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija" Latvijā darbojas jau vairāk nekā 20 gadus un apvieno 19 biedrus – pasaulē vadošos uzņēmumus, kas ražo zāles, veic pētījumus, investē medikamentu attīstībā un sadarbojas ar veselības aprūpes jomu. SIFFA ir atklāta, brīvprātīga sabiedriska organizācija, tās mērķis ir uzlabot veselības aprūpes kvalitāti un efektīvu zāļu pieejamību, informēt par kvalitatīvu veselības aprūpi un sekmēt zāļu ražotāju darbību Latvijā.