Serotonīna sindroms: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Serotonīns ir ķīmiska viela, ko izstrādā cilvēka ķermenis un kas nepieciešama nervu šūnu un smadzeņu normālai darbībai. Bet pārāk daudz serotonīna var izraisīt simptomus, kas var būt no viegliem (drebuļi un caureja) līdz pat smagiem (muskuļu stīvums, drudzis un krampji). Serotonīna sindroms rodas, ja tiek lietoti medikamenti, kuru dēļ ķermenī uzkrājas pārāk daudz ķīmiskā serotonīna.
Serotonīns ir zināmākais laimes hormons – tā daudzums organismā ietekmē garastāvokli un rada prieka sajūtu. Lai organisms aktīvāk un efektīvāk izmantotu serotonīnu, ieteicams nodarboties ar patīkamām, labsajūtu raisošām aktivitātēm, veikt aerobas fiziskas aktivitātes, piemēram, pastaigāties, skriet un peldēt, kā arī uzņemt pārtiku, kuras sastāvā ir D vitamīns, B grupas vitamīni un omega 3, jo tie ir nepieciešami vielas sintēzei.
Serotonīna sindroms var rasties, palielinot noteiktu zāļu devu vai mijiedarbojoties vairākiem medikamentiem vai uztura bagātinātājiem. Vieglākas serotonīna sindroma formas var izzust vienas dienas laikā pēc simptomu izraisošo zāļu lietošanas pārtraukšanas.
Simptomi
Serotonīna sindroma simptomi var izpausties dažu stundu laikā pēc jaunu medikamentu lietošanas vai kādu jau lietotu zāļu devas palielināšanas. Pazīmes un simptomi ir satraukums vai nemiers, apjukums, ātra sirdsdarbība un paaugstināts asinsspiediens, paplašinātas acu zīlītes, muskuļu koordinācijas zudums vai muskuļu trīce. Tāpat var būt novērojams muskuļu stīvums, sākties spēcīga svīšana, caureja, galvassāpes, drebuļi un zosāda.
Serotonīna sindroms smagā formā var būt bīstams dzīvībai. Par to liecina tādi simptomi kā drudzis, krampji, neregulāra sirdsdarbība un bezsamaņa.
Cēloņi
Serotonīna sindromu izraisa pārmērīga šīs ķīmiskās vielas uzkrāšanās ķermenī. Normālos apstākļos nervu šūnas smadzenēs un muguras smadzenēs ražo serotonīnu, kas palīdz regulēt uzmanību, uzvedību un ķermeņa temperatūru. Serotonīna izstrādē piedalās arī citas ķermeņa nervu šūnas, galvenokārt zarnās, jo šai vielai ir nozīme arī gremošanas procesu, asinsrites un elpošanas regulēšanā.
Lai gan ir iespējams, ka tikai kādu konkrētu zāļu lietošana, kas paaugstina serotonīna līmeni, uzņēmīgākam cilvēkam var izraisīt serotonīna sindromu, tas visbiežāk rodas, ja tiek kombinēti noteikti medikamenti. Serotonīna sindroma cēlonis var būt arī tīša antidepresantu pārdozēšana.
Novēršana
Lietojot vairāk nekā vienu ar serotonīnu līmeņa paaugstināšanu saistītu medikamentu vai palielinot šāda veida zāļu devu, var paaugstināties arī serotonīna sindroma risks. Noteikti konsultējies ar savu ārstu, ja tev vai ģimenes loceklim ir bijuši augšminētie simptomi pēc zāļu lietošanas.
Konsultējies ar savu ārstu par iespējamiem riskiem. Ja ārsts izraksta jaunas zāles, pārliecinies, ka viņš zina arī par visiem pārējiem medikamentiem, ko tu lieto (ja tādi tiek lietoti).