Senioru uzraudzība, aprūpe mājās un brūču dziedēšana – daudzsološas Baltijas inovācijas saņem Eiropas atbalstu
Izraudzīts rekordliels skaits – 20 agrīnā posma inovācijas, kas saņems atbalstu caur "EIT Health RIS inovācijas konkursu 2022", kas ir unikāla programma, lai palīdzētu īstenot koncepcijas projektus. Šogad četri daudzsološi projekti tika izvēlēti no Lietuvas, Latvijas un Igaunijas. Atbalstu projektiem koordinēs valstu EIT Health centri, tostarp Rīgas Stradiņa universitāte, Kauņas Tehnoloģiju universitāte, Lietuvas Veselības zinātņu universitāte un Tartu Biotehnoloģiju parks.
Šis ir jau ceturtais programmas gads, un pēdējā EIT Health RIS inovāciju konkursā tika iesniegti vairāk nekā 80 piedāvājumi. Iniciatīva, ko rosinājusi EIT Health reģionālo inovāciju shēma (RIS), atbalsta veselības aprūpes inovāciju attīstību Centrālajās, Austrumu un Dienvideiropas valstīs, kuras Eiropas Inovāciju novērtēšanas instruments novērtējis kā progresējošas.
Iesniegumu augsto kvalitāti apliecina tas, ka šogad tika izvēlēti divreiz vairāk projektu nekā pagājušajā gadā. Apvienībām, kas radījušas izvēlētās inovācijas, tiks piešķirts finansējums līdz 75 000 EUR turpmākai unikālā produkta attīstībai vai risinājumam, mentoriem, apmācībām un pieejai potenciālajiem investoriem un partneriem ar EIT Health starpniecību, kas ir labāko veselības jomas inovatoru tīkls, kurā ir aptuveni 150 dalīborganizācijas.
2022. gadā tika izvēlēti seši piedāvājumi no Portugāles, kas bija lielākais skaits projektu no vienas valsts, tai sekoja Horvātija ar četriem piedāvājumiem un Grieķija ar trim. Programmas četru gadu darbības laikā Portugāle un Slovēnija ir līderes izvēlēto piedāvājumu skaita ziņā. Gandrīz 50 % no izvēlētajām apvienībām šogad koncentrējas uz risinājumiem, kas aizved veselības aprūpi uz pacientu mājām – tie ir inovatīvi risinājumi un atbalsta veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu mājās un ārpus slimnīcas, tā uzlabojot rezultātus.
“Rekordlielais apvienību skaits, kas iesniedza veiksmīgus piedāvājumus šī gada RIS konkursā, norāda, ka Centrālais, Austrumu un Dienvideiropas reģions ir piesātināts ar talantīgiem inovatoriem ar spožām idejām, lai uzsāktu jaunu veselības aprūpes risinājumu ēru. Mūsu mērķis ir atrast labākās idejas un agrīnā posma inovācijas reģionā un iedrošināt speciālistus no uzņēmumiem un akadēmiskās vides veidot apvienības un pārvērst idejas realitātē. Mēs esam lepni, ka RIS konkurss jau ir atbalstījis vairākus veiksmes stāstus pēdējo trīs gadu laikā, piemēram, STEMI, kas ir inovācija, kuras mērķis ir ietaupīt kritiski nozīmīgo laiku, diagnosticējot kardiovaskulārās slimības. Slovāku projekts, kas tika atbalstīts 2019. gadā, ieguva 2021. gada EIT Health Bridgehead Global apbalvojumu. Tas bija viens no līderiem Luksemburgas Medicīnas tehnoloģiju konkursā, kā arī Centrāleiropas iniciatīvā (CEI) “Agrīnā reakcija uz Covid-19” kategorijā. Vēl viens piemērs ir EmPlastrum , kas izstrādāja dažādu izmēru psoriāzes plāksterus ar integrētām UVB LED gaismām- risinājumu, kas ļauj pacientus ārstēt mājās. Risinājums uzvarēja vairākos jaunuzņēmumu konkursos un piesaistīja 100 000 EUR no ES Struktūrfonda”, sacīja Monika Tota (Mónika Tóth), EIT Health InnoStars RIS direktore.
Izvēlētie projekti
20 agrīnā posma projekti, kas saņēma atbalstu "EIT Health RIS konkursā 2022":
- Paātrināta brūču dziedēšana RAT modelī, izmantojot ātru aprūpes punkta autologu ādas šūnu izolāciju un atkārtotu izmantošanu (Latvija). Komanda izstrādā iPad izmēra ķirurģisko komplektu ātrai pacienta ādas šūnu izņemšanai un atkārtotai izmantošanai operāciju zālē, lai paātrinātu un uzlabotu ādas atjaunošanu.
- PIOAS (Lietuva). Apvienība izstrādā ātru, neinvazīvu, pārnēsājamu, diennakts vai regulāras uzraudzības ierīci plaušu stāvokļa uzraudzībai, lai novērotu pacientu veselību, viņiem neatrodoties slimnīcā.
- Nursing.AI. (Lietuva) ir sistēma, kas apkopo biometriskos datus reāllaikā par senioriem (piemēram, ķermeņa temperatūru, pulsu, asinsspiediensu ikdienas aktivitātes, miega kvalitāti utt.) un paziņo aprūpes sniedzējiem par jebkādām konstatētām neatbilstībām.
- CoNurse (Igaunija) ir mobilā lietotne, kas nodrošina personalizētu ārstēšanas plānu ar detalizētām video un audio vadlīnijas rehabilitācijas procedūrām mājās.
- MEGI (Horvātija) mērķis ir izstrādāt uz mākslīgo intelektu balstītu virtuālu kardiovaskulāro asistentu, kas izmanto personalizētus protokolus, lai atgādinātu pacientiem iedzert zāles un izmērīt asinsspiedienu mājās.
- PsyFlux (Horvātija). Apvienība izstrādā telemetrisku, galvaskausa spiediena uzraudzības ierīci, ko iespējams izmantot ārpus slimnīcas bez infekcijas riskiem un kas ļauj pacientam piedalīties ikdienas aktivitātēs.
- StressLyft (Horvātija) ir izglītojošs kurss par stresu darba vietā un stresa mazināšanas prasmēm, kas balstīts uz interaktīvu video saturu, ko uzņēmumi piedāvā saviem darbiniekiem, lai mazinātu ar darbu saistīto stresu.
- Uz žestiem balstīta iekārtas saskarne vadāmai ortopēdiskai ķirurģiskai operācijai (Horvātija). Komandas mērķis ir attīstīt inovatīvas medicīniskas ierīces, kas palīdz ķirurgiem veikt līdz milimetram precīzus mērījumus gūžas endoprotezēšanas operācijā (un, iespējams, arī citās operācijās).
- 3DIAMOND (Čehijas Republika). Komanda izstrādā slimnīcas datu dzīvescikla pārvaldības sistēmu, kas ļauj izveidot precīzus 3D printētus modeļus, ko ārsti var izmantot operāciju plānošanā.
- ApniWave (Grieķija) ir vieda pārbaužu ierīce, kurā iekļauts sensors, dators un mākslīgajā intelektā balstīta programmatūra, kas konstatē obstruktīvo miega apnojas sindromu (OSAHS) mājas apstākļos.
- Biežuma kodēta reflektometrija makulāro pigmentu blīvuma mērīšanai AMD pacientiem (Grieķija). Komanda izstrādā inovatīvu, nelielas formas un izmaksu ziņā efektīvu optisku instrumentu, lai aprēķinātu makulāro pigmentu optisko blīvumu acīs ar minimālu pacientu iesaisti.
- Autonoma robota ierīce darba vietu dezinfekcijai (Grieķija). Iesniegtais risinājums piedāvā autonomu ierīci sanitāro darbu veikšanai darba vietās, vienlaikus samazinot sanitāro šķidrumu patēriņu.
- Graphresp (Portugāle). Apvienība izstrādā pārnēsājamu, elektronisku ātrās diagnostikas testu respiratoro infekciju neinvazīvai diagnosticēšanai gan mājas apstākļos, gan veselības aprūpes iestādēs.
- adhesiv.Ai (Portugāle) ir vieds brūču pārsiešanas līdzeklis, kurā apvienots ādai draudzīgs līmējošais plāksteris ar biosensoriem, kas nosūta datus digitālai izsekošanas programmatūrai un veselības speciālistiem, lai nodrošinātu optimālu dzīšanas procesu.
- Motiphy+ (Portugāle). Komandas koncepts izmanto 3D attēlu sensoru ķermeņa novērošanai un virtuālu vidi, kas padara fizioterapiju par patīkamu un motivējošu procedūru.
- TindSkin (Portugāle) ir mobila lietotne precīzai un agrīnai ādas pārbaudei, kas izmanto dermatologu grupas zināšanas, lai nodrošinātu vislabākos rezultātus ērtā veidā par draudzīgu cenu.
- CardioWheel (Portugāle) ir stūre ar neredzamu vadošo ādu, kas uzrauga transportlīdzekļa vadītāja ECG signālu, ņemot vērā pieaugošo automašīnu nozares tendenci novērot vadītāja veselības rādītājus.
- HF@Edge (Portugāle) ir mājās izmantojama novērošanas sistēma, kas izmanto modernu sistēmu, lai reģistrētu, glabātu, pārsūtītu un analizētu būtiskākos rādītājus un IoT sensoru datus (no viedpulksteņiem un citām ierīcēm), lai konstatētu sirds slimības.
- Miniatūrs sensors slimību, kas izplatās pa gaisu, novērošanai un uzraudzībai (Slovēnija). Apvienības mērķis ir izstrādāt inovatīvu nanodaļiņu detektoru aerosoliem, piemēram, vīrusiem un gaisa piesārņotājiem.
- SafeStep (Slovēnija) mērķis ir apvienot valkājamu ierīci ar algoritmā balstītu programmatūru vecākiem pacientiem, kas spēj paredzēt un konstatēt kritienus un citas bīstamas situācijas.
Par “EIT Health”
“EIT Health” ir viena no lielākajām Eiropas valsts un privātā sektora partnerībām veselības aprūpes inovāciju jomā. “EIT Health” veido vairāk nekā 150 partneri, un tas ir unikāls Eiropas vadošo uzņēmumu, universitāšu, pētniecības un izstrādes centru, kā arī slimnīcu un institūtu tīkls. “EIT Health” uzdevums ir izveidot ekosistēmu, kas ļautu attīstīt nākotnes veselības aprūpi, lai Eiropas iedzīvotāji varētu dzīvot ilgāk un veselīgāk. “EIT Health” uzlabo veselības aprūpes speciālistu prasmes visā Eiropā, ieguldot Eiropas talantīgākajos speciālistos un sekmējot novatorisku veselības aprūpes produktu/risinājumu komercializāciju Eiropas Savienībā. Tā ir viena no lielākajām publiski finansētajām veselības nozares iniciatīvām, un to atbalsta Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts (EIT), kas ir Eiropas Savienības iestāde.
Vairāk informācijas skat. vietnē www.eithealth.eu.
Par “EIT Health InnoStars”
InnoStars kopa ir viens no astoņiem “EIT Health” ģeogrāfiskajiem apgabaliem. Tas aptver pusi Eiropas, tostarp Poliju, Ungāriju, Itāliju un Portugāli, kā arī EIT Reģionālās inovācijas shēmas programmā iekļautos papildu reģionus – Baltijas valstis, Horvātiju, Slovākiju, Čehiju, Slovēniju, Grieķiju un Rumāniju. Saskaņā ar Eiropas inovācijas rezultātu pārskatu (European Innovation Scoreboard) šo valstu grupa ir novērtēta kā mēreni novatoriska. InnoStars ir vērsta uz uzņēmējdarbības, inovācijas un izglītības veicināšanu veselības aprūpes, veselīga dzīvesveida un aktīvas novecošanas jomās, kā arī uz atšķirību novēršanu starp reģioniem, kas ir inovācijas līderi, un reģioniem, kas vēl attīstās.
Par EIT Reģionālās inovācijas shēmu (EIT RIS)
Reģionālās inovācijas shēma (RIS) ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) izveidota programma, kuras mērķis ir mazināt atšķirības starp reģioniem, kas ir inovācijas līderi, un reģioniem, kas vēl attīstās. Programma tiek īstenota, iesaistoties vietējiem centriem. Veselības aprūpes jomā programma tiek attīstīta kopš 2016. gada, un tās koordinators ir “EIT Health InnoStars”. Programmā piedalās 13 “EIT Health” centri 12 Austrumeiropas, Centrāleiropas un Dienvideiropas valstīs. Šie centri kalpo par piekļuves punktiem Eiropas labāko universitāšu, uzņēmumu un to projektu tīklam. Programmas mērķis ir veicināt šo reģionu izaugsmi, atklājot unikālus, novatoriskus aktīvus un piesaistot vietējos novatorus dalībai Eiropas programmās un konkursos. Programma tiek īstenota, iesaistot vietējos centrus. Latvijā “EIT Health” RIS centrs ir Rīgas Stradiņa universitāte.
Plašāku informāciju skatīt: www.eithealth.eu.