medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12658
Nozares raksti1337
Ekspertu atbildes20843
Sekss pēc 60… : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Sekss pēc 60…

Sabiedrībā valda daudz aizspriedumu par dzimumdzīvi ap 60 vai pēc, ka tas nav vajadzīgs, jo it kā bērnu radīšanas pienākums ir izpildīts. Dziesmās parādās teksti: ja matos parādās sirmums, tad mīlēt nebūs ļauts un tā tālāk… Bet īstenība ir daudz prozaiskāka – manā ārsta praksē ļoti bieži vēršas vīrieši ap 60, pēc 60 un ap 70. Ko es varu teikt: šo vīriešu kategorija ir vitāla un vieda, viņi ir labā fiziskajā formā, bieži izskatās jaunāki par saviem gadiem, viņus interesē dzīves kvalitāte, jo materiāli visi ir nodrošināti, bērni arī ir izauguši, un ko tad vēl darīt laimīgajos pensijas gados? Viņi grib baudīt dzīvi, varētu domāt, ka sākas otrā jaunība... Bet nereti dzimumdzīve ir pamesta novārtā, un vīrieši ap 60 attopas pie sasistas siles.

Sāksim ar pašu vienkāršāko: situācijas, kur pāri pieļauj kļūdas, – reta, neregulāra dzimumdzīve, retas ejakulācijas u.c.
Viens no banālākajiem gadījumiem: šodien esmu saguris labāk pagulēšu uz dīvāna, iedzeršu alu. Pienāk vakars, vajadzētu kaut ko darīt, bet vairs negribas, nāk miegs, labāk rīt. Bet no rīta abiem jāsteidzas uz darbu, tad otrajā un trešajā dienā scenārijs atkārtojas. Vienīgais, kas paliek, ir nedēļas nogale.

Jāņem vērā, ka regulāra seksuālā dzīve ir ļoti svarīga, jo gari pārtraukumi intīmajās attiecībās noved pie negatīvām sekām, piemēram, samazinātas dzimumhormonu producēšanas, pie agrīnas andropauzes, kas savukārt var novest ne tikai pie libido krituma, bet var arī negatīvi ietekmēt visu organismu kopumā.

Tradicionālajā indiešu un ķīniešu kultūrā ejakulācija tika uzskatīta par cilvēka vitalitātes noplūdi. Kad vīrieši kļuva vecāki, viņiem lika ejakulēt arvien mazāk. Franču valodā orgasmu sauc par “le petit mort” (‘mazo nāvi’).

Hārvardas ejakulācijas pētījums (2000. g.): ejakulācijas ietvēra dzimumaktu, nakts pollūcijas un masturbāciju. Brīvprātīgie ik pēc diviem gadiem sniedza visaptverošus datus par veselību un dzīvesveidu, līdz 2000. gadā tika pabeigts pētījums. Augsts ejakulācijas biežums bija saistīts ar samazinātu risku saslimt ar prostatas vēzi. Salīdzinot ar vīriešiem, kuri visā dzīves laikā ziņoja par 4–7 ejakulācijām mēnesī, vīriešiem, kuriem ejakulācija bija 21 vai vairāk reižu mēnesī, bija 31% mazāks prostatas vēža risks. Rezultāti izturēja stingru statistisko novērtējumu pat pēc tam, kad tika ņemti vērā citi dzīvesveida faktori un PSA testēšanas biežums.

ASV un Austrālijas (Dr. Lawrence Newman, urologist in Las Vegas) zinātnieki pētījumos ir pierādījuši, ka vīriešiem, kas ilgstoši atturas no dzimumzīmes, novēro dzimumhormona līmeņa samazinājumu. Tāpēc, lai saglabātu normālu, vecumam atbilstošu dzimumhormona līmeni, tiek ieteikts nodarboties ar aktīvu, regulāru dzimumdzīvi arī ap un pēc 70 gadu vecuma.

Magnētiskās rezonanses attēlos pierādīts, ka sekss stimulē smadzeņu deniņu daivas, kas ir iesaistītas testosterona stimulēšanas hormonālajā  kaskādē. Savukārt notiek atgriezeniskās saites efekts – testosterons stimulē šos smadzeņu centru turpmāko aktivitāti.

Pētījumā ar 10 gadu novērošanu tika konstatēts, ka mirstības risks ir uz pusi mazāks vīriešiem, kuriem bieži ir orgasmi (šajā pētījumā tas definēts kā divi vai vairāk nedēļā), nekā vīriešiem, kuriem orgasmi bija mazāk nekā reizi mēnesī.

Cits pētījums veikts 25 gadus, lai noteiktu, kādi faktori bija svarīgi dzīves ilgumam. Attiecībā uz seksualitāti vīriešiem dzimumakta biežums bija nozīmīgs ilgmūžības pareģotājs. Kaut arī dzimumakta biežums sievietēm neprognozēja ilgmūžību, sievietēm, kuras ziņoja par iepriekšēju dzimumakta baudījumu, bija ilgāks mūžs. Tas liecina par pozitīvu saistību starp dzimumaktu un baudu, un ilgmūžību. 

Līdzīgi rezultāti tika atrasti arī agrākā pētījumā, kurā ziņots par augstāku mirstību starp vīriešiem, kuri agrīnā vecumā pārtrauca dzimumdzīvi. Vienīgā veselības atšķirība bija saistīta ar holesterīnu – dažiem vīriešiem bija augsts, citiem zems. Bet mēs sagaidām, ka vīriešiem ar augstāku holesterīna līmeni mirstība no sirdslēkmes būs augstāka. Faktiski vīriešiem ar augstu holesterīna līmeni grupā ar vislielāko seksuālo biežumu mirstība no sirds slimībām bija viszemākā. Pētnieku secinājums: pusmūža vīriešiem regulārs sekss palīdz novērst nāvi.

Pēc medicīnas datiem: Lielbritānijas un divi citi pētījumi liecina, ka lielāks seksa biežums ir saistīts ar veselīgāku, ilgāku dzīvi. Zviedru pētnieki pētīja 392 vecus Gēteborgas iedzīvotājus (166 vīriešus, 226 sievietes) no 70 līdz 75 gadiem. Starp nāvi un seksuālās aktivitātes pārtraukšanu bija nozīmīga saistība. Citā pētījumā tika salīdzināta sieviešu seksuālā dzīve – 100 sievietēm, kurām bija sirdslēkme, un 100, kurām nebija sirdslēkmes. Pirms sirdslēkmes sievietes ar sirds slimībām bija daudz mazāk apmierinātas ar savu seksuālo dzīvi.

Kāpēc sekss pagarina dzīvi? 
Ir vairāki iespējamie skaidrojumi:

  • bieži dzimumakti nozīmē intīmas attiecības. Daudzi pētījumi liecina, ka ciešas personiskās saites uzlabo veselību un pagarina ilgmūžību;
  • sekss ir vingrošana, un regulāras fiziskās aktivitātes ir veselības stūrakmens;
  • sekss ir relaksējošs. Daudzi pētījumi liecina, ka regulāra stresa pārvaldīšanas shēma ir laba veselībai;
  • bieži dzimumakti uzlabo imūno darbību. Wilkes universitātē Wilkes-Barre Pensilvānijā pētnieki aptaujāja 111 jauniešus par viņu partnera dzimuma biežumu un pēc tam pārbaudīja siekalas, lai atrastu galveno imūnsistēmas komponentu – imūnglobulīnu A (IgA). Salīdzinot ar dalībniekiem, kuri ziņoja par partneru seksu retāk kā reizi nedēļā, tiem, kas nodarbojās ar seksu vienu vai divas reizes nedēļā, IgA līmenis bija ievērojami lielāks.

Pētījumi  liecina, ka garīgā veselība, personīgā laime, apmierinātība, pašcieņa, kognitīvā darbība un spriešanas spējas ir pozitīvi saistītas ar seksuālo aktivitāšu biežumu. Savukārt samazināta seksuālā aktivitāte ir saistīta ar depresiju un stresu.  Seksuālās aktivitātes tiek uzskatītas par barometru veselībai, dzīves kvalitātei, labklājībai un laimei. 

Seksuālā veselība ir neatņemama vispārējās veselības sastāvdaļa, kas ietekmē vīriešu un sieviešu labklājību un vispārējo dzīves kvalitāti. Tāpēc es kā ārsts visiem pacientiem novēlu būt aktīviem seksā un laikus par to domāt, vēršoties pie speciālista, jo jaunie medicīnas sasniegumi ļauj vīriešiem nodrošināt ilgstošu dzimumaktivitāti un līdz ar to augstu dzīves kvalitāti.

Jānis Orbidāns

 

Orbidāna J. ārsta privātprakse androloģijā
Tālrunis 26923992
E-pasts: rigalend@inbox.lv
www.andrologs.lv

 

 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Labklājības skola piedāvā licencētas pieaugušo izglītības programmas, kas ir speciāli izstrādātas kā efektīvs instruments sevis sakārtošanai. Programmas “Stresa noturības veicināšana kā izdegšanas sindroma profilakse” un gan individuālas, gan grupu konsultācijas “Randiņš ar sevi”, kur tiek izmantoti neirografikas algoritmi, ir lieliska iespēja, kā ieklausīties sevī un atrast jaunus enerģijas avotus. 

Aktuālie piedāvājumi

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Sekss pēc 60…

Sekss pēc 60…

Seksuālā veselība ir neatņemama vispārējās veselības sastāvdaļa, kas ietekmē vīriešu un sieviešu labklājību un vispārējo dzīves kvalitāti. Par to laikus jāpadomā, vēršoties pie speciālista, jo jaunie medicīnas sasniegumi ļauj vīriešiem nodrošināt ilgstošu dzimumaktivitāti un līdz ar to augstu dzīves kvalitāti.

Video

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Bērnu slimnīcas speciālisti ar īpašu video aicina pievērst uzmanību hroniskai miegainībai. Mūsdienām raksturīgajā dzīves ritmā miegainība kļuvusi par bieži sastopamu problēmu, tādēļ nereti tiek uzskatīta par normālu vai parastu parādību. Visbiežākie miegainības cēloņi ir nepietiekams vai nekvalitatīvs miegs, bet daļai cilvēku nepieciešamība pēc miega ir palielināta slimības dēļ.

Produktu testi

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "HealthAid  MagCitra®" – uztura bagātinātāju nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai.

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns Select" RELAXOL spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Augustā un septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt dabīgos un garšīgos "NATEO D Gummy" želejvitamīnus bērniem un pieaugušajiem.

Uzņēmējs runā