medicine.lv skaitļos

Lietotāji online182
Aktīvie uzņēmumi12549
Nozares raksti4635
Ekspertu atbildes20584
Sekas sāpēm sirds apvidū… Infarkts : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Sekas sāpēm sirds apvidū… Infarkts

330749_3607_1.jpg
Foto: Stock.XCHNG

"Kad pēc vidusskolas Ieva pateica, ka nestāsies Mūzikas akadēmijā, bet Lauksaimniecības universitātē, lai studētu veterinārmedicīnu, māti ar mikroinfarktu ar ātrajiem aizrāva uz slimnīcu. Kā par brīnumu, tiklīdz Ieva iestājās Mūzikas akadēmijā, mātes sirds turpināja strādāt kā pulkstentiņš," šādi pieredzē dalās kāda portāla Delfi lasītāja. Vai tiešām tā var būt? Kādas sekas turpmākajā dzīvē var atstāt pārdzīvots infarkts? Konsultē medicīnas sabiedrības ARS kardioloģe Vita Zitmane.

Sirds un asinsvadu slimības mēdz dēvēt par 21. gadsimta slepkavu, un īpaši tas attiecas uz Latviju – pie mums tās ir galvenais nāves iemesls. Cilvēkam ar nepatīkamām sajūtām vai sāpēm sirds apvidū, kas var izstaroties ar sāpēm uz rokām, pleciem muguru vai žokli, sevišķi, ja tas ar saistīts ar fizisku slodzi, ir jādodas pie ģimenes ārsta. Viņš izvērtēs, kādas pārbaudes ir nepieciešamas. Ja norīkos izdarīt kardiogrammu, pēc tās zinās – vai nepieciešami papildizmeklējumi, var sākt ārstēšanu vai uzreiz jādodas uz slimnīcu. Par kardiologa konsultācijas nepieciešamību ģimenes ārsts var izlemt, kad ir ieguvis kardiogrammas izrakstu.

Iepriekš aprakstītie simptomi var būt ļoti bīstami, jo, uz tiem nereaģējot un neliekoties ne zinis par savu veselību, var attīstīties infarkts. Sajūtot pirmās nevēlamās pazīmes, vissliktākais ir ierakt galvu smiltīs un izlikties, ka viss ir kārtībā. Diagnoze ir jānosaka, un palīdzība jāsniedz pēc iespējas ātrāk.

Infarkts ir infarkts

Cilvēkam, kurš nav saistīts ar medicīnu, galvu jauc iepriekš lietotie termini sīkperēkļains un lielperēkļains infarkts jeb mikroinfarkts un infarkts. Par sīkperēkļaino sauca infarktu, ja bija skarts virsējais sirds slānis, bet par lielperēkļainu infarktu – ja bija skarti visi trīs sirds slāņi. Pēdējos gadus šādu klasifikāciju neizmanto un diagnozi izvērtē pēc citiem kritērijiem, jo infarkts ir infarkts!

Kas ir infarkts?

Vienkāršiem vārdiem – trombs nosprostojis asinsvadu, tāpēc sirds muskulis netiek pietiekami apgādāts ar skābekli, līdz ar to daļa sirds muskuļa var atmirt. Cilvēks to izjūt ar stiprām, smeldzošām, dedzinošām, žņaudzošām sāpēm krūškurvī, kas var ilgt pat 30 minūtes un ilgāk. Šiem simptomiem var pievienoties sirds ritma traucējumi un akūta sirds nepietiekamība. Pašlaik infarktu ārstē, trombu angiogrāfijas laikā izņemot no sirds asinsvada. Pēc šīs manipulācijas asinsvads sadzīst praktiski bez rētas, un tiek novērsta sirds muskuļa atmiršana, tāpēc ir svarīgi iespējami agri to diagnosticēt.

Trombs var veidoties vairāku iemeslu dēļ, tāpēc cilvēkiem, kuriem ir infarkta risks, laikus vajadzētu lietot medikamentus, kas mazina trombu veidošanās iespējamību un nodrošina labu sirds un asinsvadu darbību, vienlaikus rūpējoties par veselīgu dzīvesveidu.

Izmaiņas elektrokardiogrammā reizēm nenozīmē, ka pārciests infarkts. Ārstam pacients jāskata kopsakarībās – visi viņa riska faktori (vecums, dzimums un kaitīgie ieradumi), slimību priekšvēsture, citas analīzes, kardiogramma.

Diezgan bieži dzirdam, ka vīrietis pēkšņi aizgājis ar infarktu… Kāpēc tā notiek? Atbildes nav. Bet pēdējo gadu statistika rāda, ka arī sievietes šajos rādītājos neatpaliek. Iespējams, tas saistīts ar to, ka daiļā dzimuma pārstāves arvien vairāk veic vīriešu darbus, uzņemas vairāk atbildības, cenšas it visā būt līdzvērtīgas. Arī dzīvesveids kļuvis vīrišķīgāks, un par aktīvo atpūtu ļoti daudzi aizmirst.

Katrs gads no svara

Visiem cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma un cilvēkiem ar kādu no riska faktoriem pēc 30 gadu vecuma reizi gadā vajadzētu veikt kardiogrammu. Regulārs sirds izmeklējums ļauj konstatēt esošo situāciju un novērtēt, kāda ir sirds veselība salīdzinot ar situāciju pirms, piemēram, pieciem gadiem. Sirds kardiogramma ir gluži kā cilvēka rokraksts – katram tas ir citādāks, tāpēc, ja pirmajā reizē novēro novirzes no normas, tas neliecina, ka ir kāda sirds kaite. Varbūt konkrētajam cilvēkam šāda elektrokardiogramma ir normāla. To var izvērtēt tikai tad, ja kardiogrammas var salīdzināt ilgākā laika periodā, tāpēc ir svarīga regulāra izmeklēšana.

Infarktam līdzīgās kardiogrammas

Ir arī citas slimības, kas rada sirdsklauves, sāpes sirdī, elpas trūkumu un citas pazīmes, tāpēc pirmajā brīdī var šķist kā sirds kaite, bet, veicot kardiogrammu, tiek noskaidrots, ka ar sirsniņu viss ir kārtībā. Šāda situācija var gadīties, piemēram, veģetatīvās distonijas slimniekiem.

Taču ir vairākas slimības, kuru ietekmē rodas izmaiņas kardiogrammā, kas ir līdzīgas kā infarkta gadījumā. Tās var radīt hormonālās izmaiņas, piemēram, sievietēm klimaksa periodā, vairogdziedzera izmaiņas, žultsakmeņu slimības un augsts asinsspiediens. Šādā gadījumā vispirms vajag ārstēt pamatslimību, kas rada izmaiņas kardiogrammā, un paralēli vērot kardiogrammu dinamikā – vai pēc laika tā uzlabojas vai saglabājas tāda pati.

Slimību provocē

Ilgstošs stress strauji tērē organisma rezerves – vitamīnus un minerālvielas, ietekmē fizisko pašsajūtu. No milzīgās spriedzes organisms dod pretī, radot virkni ķibeļu, piemēram, sasprindzinās muskulatūra krūšu rajonā, traucējot asins plūsmu pašā sirdī, līdz ar to sirdij tiek piegādāts mazāk skābekļa, nekā būtu nepieciešams. Ja sirds asinsvados ir kaut neliels trombs, stresa situācijā tas var radīt infarktu.

Smēķēšana. Nikotīns sašaurina asinsvadus. Savukārt citas vielas, ko cilvēks ieelpo, vistiešākajā veidā iedarbojas uz sirds darbību un elpošanu. Pētījumos atklāts, ka cilvēki, kuri smēķēt sākuši pusaudža gados un turpina vēl vismaz 20 gadus, mirst par 20–25 gadiem agrāk nekā nesmēķētāji. Turklāt sirds veselībai kaitē pat trīs dienā izsmēķētas cigaretes, kas dažiem šķiet nieks. Ir pierādīts – ja atbrīvojas no nikotīna atkarības, vīriešiem par 60% tiek samazināts infarkta risks, bet sievietēm par 75%. Diemžēl veselībai kaitē arī uzturēšanās piesmēķētās telpās.

Mazkustīgs dzīvesveids. Kustības trenē sirds muskuli, īpaši tas attiecas uz kardiotreniņiem – riteņbraukšanu, skriešanu, nūjošanu. Lai kustībām būtu efekts, tām jābūt regulārām, citādi organismam pēkšņa sportošana ir kā papildu stress trauksmainajai ikdienai.

Paaugstināts holesterīna līmenis asinīs. Reizēm cilvēki maldīgi domā, ka paaugstināts holesterīns var būt tikai apaļīgajiem. Holesterīns ir lipīds jeb taukviela, kas lielākoties vielmaiņas procesā tiek saražota aknās un pavisam nedaudz arī zarnās, bet daļu cilvēki uzņem ar pārtiku. Jo zemāks holesterīna līmenis, jo mazāks risks saslimt ar kādu sirds un asinsvadu slimību. Izšķir augsta blīvuma lipoproteīnu jeb labo holesterīnu un zema blīvuma lipoproteīnu jeb slikto holesterīnu. Labais veic labos darbus – piedalās taukvielu vielmaiņas procesā, savukārt sliktais pieķeras asinsvadu sieniņām un tur nogulsnējas, sašaurinot asinsvadus un radot aterosklerozes izraisītas slimības, piemēram, stenokardiju, miokarda infarktu un insultu.

Neveselīga diēta. No ēdienkartes jāsvītro šādi produkti: desas, pārāk sacepta gaļa, pārāk grilēta gaļa (grilēta gaļa normas robežās ir ieteicama), gaļas konservi, pastētes, speķis, trekna gaļa (cūka, jērs, pīle, zoss), dzīvnieku aknas, smadzenes, nieres, kaviārs, pilnpiens, sviests, saldais krējums, trekns siers, margarīns, majonēze, buljona kubiņi, piesātinātas eļļas (kokosriekstu un palmu), baltā un piena šokolāde, konditorejas izstrādājumi, stiprie alkoholiskie dzērieni, saldi gāzēti dzērieni. Jāizvairās no pastiprinātas sāls lietošanas, to var aizstāt ar zaļumiem un garšaugiem. Vairāk jāēd dārzeņi, augļi, zivis, olīveļļa, graudaugi un pākšaugi. Dienā jāizdzer divi litri šķidruma. Jācenšas pēc iespējas vairāk gatavot mājās.

Uzreiz pēc infarkta

Visos gadījumos galvenais ir miers. Taču, cik ilgi miera periods jāievēro, lielā mērā atkarīgs no infarkta smaguma jeb – vai tas ir bijis sīkperēkļains, tātad mikroinfarkts, vai lielperēkļains – infarkts. Pirmajā gadījumā divas trīs dienas vēlams pavadīt gultas režīmā. Ja infarkts noris smagi, gultas režīms nepieciešams 4–5 dienas. Šādā gadījumā ļoti mierīgā ritmā jādzīvo mēnesi. Kad cilvēks drīkst atgriezties darbā, katrā gadījumā individuātli nosaka ārsts, bet tas var būt pat pēc 3–4 mēnešiem.

Pārējie ieteikumi – kustības, veselīgs uzturs, pilnvērtīga atpūta un tiešām jāaizmirst par smēķēšanu un alkohola lietošanu – ir tie paši, kādi jāievēro infarkta profilaksē.

Izmeklē sirds veselību

Elektrokardiogrāfija (EKG) – pārbaudes laikā iegūst informāciju par sirds stāvokli. Reģistrē un grafiski attēlo sirds elektronisko potenciālu, kas rodas sirds darbības laikā.

Ehokardiogrāfija – sirds tiek izmeklēta ar ultraskaņas palīdzību, nosakot sirds kambaru un priekškambaru izmērus, saraušanās spēju, sirds sieniņu biezumu, rētu vai trombu esamību, sirds vārstuļu stāvokli un funkciju.

Veloergometrija – elektrokardiogrāfijas ieraksts uz fiziskās slodzes fona. To veic uz veloergometra. Metode ļauj novērtēt sirds un asinsvadu sistēmas reakciju fiziskas slodzes laikā, organisma izturības līmeni slodzes laikā, noteikt miokarda išēmijas epizodes, tajā skaitā bezsāpju. Izmanto sirds išēmisko slimību diagnostikai.


Rakstu sagatavoja

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

 • Agrita 08.11.2019 19:01
  Manipulācija, mammīt.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma"

"Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA

"Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA

Pirmatnīgas dabas ieskauts Rehabilitācijas centrs “Līgatne” – veselības atgūšanai un profilaksei, veselīgai atpūtai, garšīgām brīvdabas maltītēm, aktīvai izklaidei un piedzīvojumiem meža takās! Centru ieskauj kupls mežs, kuru caurvij gleznainām ainavām rotātas un dabas dzīvības caurstrāvotas pastaigu takas. Taču lielākā uzņēmuma vērtība ir augsti kvalificētais un pieredzes bagātais personāls, kas strādā multifunkcionālā medicīniskās rehabilitācijas komandā (fizikālās un medicīniskās rehabilitācijas ārsti, fizioterapeiti, ergoterapeiti, audiologopēds, psihologs, deju terapeits, fizikālās medicīnas un ūdensdziedniecības procedūras, masieri u.c. speciālisti). Centrs ir piemērota ārstēšanās vieta gan pacientiem ar mugurkaula, kaulu locītavau un palielināta svara problēmām, gan psihoemocionālas pārslodzes, gan daudzu citu slimību ārstēšanai un profilaksei.

Nedēļas tēma

CyberKnife Sigulda – 5 gadi un 500 ārstēti pacienti

CyberKnife Sigulda – 5 gadi un 500 ārstēti pacienti

2015. gada novembrī tika atklāts Stereotaktiskās Radioķirurģijas centrs "Sigulda". Ir pagājuši 5 gadi kopš laika, kad arī Latvijā pacientiem ir pieejama Baltijas valstīs vienīgā CyberKnife tehnoloģija labdabīgu un ļaundabīgu audzēju ārstēšanai.

Aktuālie piedāvājumi

Covid-19 infekcijas ārstēšana mājas apstākļos

Covid-19 infekcijas ārstēšana mājas apstākļos

Ārsts Artūrs Tereško apkopojis informāciju pētījumiem un ārstēšanu, kā arī piedāvā plānu, ko darīt, ja gadās saslimt, lai slimību varētu vieglāk pārciest. 

Vai ir iespējama kvalitatīva bioloģiskās liellopa un jēra gaļas piegāde uz mājām?

Vai ir iespējama kvalitatīva bioloģiskās liellopa un jēra gaļas piegāde uz mājām?

NEGANTIgardi piedāvā vietējiem iedzīvotājiem pašu audzētu kvalitatīvu gaļu, kas iegūta no gaļas šķirnes liellopiem. Produkti tiek ražoti, ievērojot bioloģiskās ražošanas metodes – produktu sastāvā ir tikai bioloģiskas izejvielas un nav mākslīgi gatavotu piedevu. Pirkumus var pasūtīt mājaslapas vietnē negantigardi.lv, kā arī whatsapp lietotnē. 

Video

Produktu testi

HealthAid Wintervits® – imūnās sistēmas atbalstam ziemā

HealthAid Wintervits® – imūnās sistēmas atbalstam ziemā

Janvārī medicine.lv sadarbōibā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt HealthAid Wintervits® – uztura bagātinātāju imūnās sistēmas atbalstam ziemas laikā.

Testa rezultāti: SENSITIVE+ Zobu pasta ļoti jutīgiem zobiem

Testa rezultāti: SENSITIVE+ Zobu pasta ļoti jutīgiem zobiem

Decembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA WOOM piedāvāja testēt zobu pastu ļoti jutīgiem zobiem WOOM SENSITIVE +.

SENSITIVE+ Zobu pasta ļoti jutīgiem zobiem

SENSITIVE+ Zobu pasta ļoti jutīgiem zobiem

Decembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA WOOM piedāvā testēt zobu pastu ļoti jutīgiem zobiem WOOM SENSITIVE +.

Uzņēmējs runā

CyberKnife Sigulda – 5 gadi un 500 ārstēti pacienti

cybercknife_procedura

2015. gada novembrī tika atklāts Stereotaktiskās Radioķirurģijas centrs "Sigulda". Ir pagājuši 5 gadi kopš laika, kad arī Latvijā pacientiem ir pieejama Baltijas valstīs vienīgā CyberKnife tehnoloģija labdabīgu un ļaundabīgu audzēju ārstēšanai.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

 1. 64161915
 2. 26467747
 3. 64161917
 4. 26431450
 5. 64161912
 6. ligatne.rehcentrs@gmail.com

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1700
 • S.900-1600
 • Sv.900-1600
 • MEDICĪNA: P.-Pk. no 8:00-17:00; S.-Sv. no 9:00-16:00

Juridiskie dati

 1. 40003273506
 2. LV40003273506
 3. 20.11.1995
 4. Līgatnes nov., Līgatnes pag., "Skaļupes", LV-4110
 5. 2019

Apraksts

Pirmatnīgas dabas ieskauts Rehabilitācijas centrs “Līgatne” – veselības atgūšanai un profilaksei, veselīgai atpūtai, garšīgām brīvdabas maltītēm, aktīvai izklaidei un piedzīvojumiem meža takās! Centru ieskauj kupls mežs, kuru caurvij gleznainām ainavām rotātas un dabas dzīvības caurstrāvotas pastaigu takas. Taču lielākā uzņēmuma vērtība ir augsti kvalificētais un pieredzes bagātais personāls, kas strādā multifunkcionālā medicīniskās rehabilitācijas komandā (fizikālās un medicīniskās rehabilitācijas ārsti, fizioterapeiti, ergoterapeiti, audiologopēds, psihologs, deju terapeits, fizikālās medicīnas un ūdensdziedniecības procedūras, masieri u.c. speciālisti). Centrs ir piemērota ārstēšanās vieta gan pacientiem ar mugurkaula, kaulu locītavau un palielināta svara problēmām, gan psihoemocionālas pārslodzes, gan daudzu citu slimību ārstēšanai un profilaksei. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Rehabilitācijas programmas, rehabilitācijas ārsti, veselības uzlabošanas programmas,
veselības uzlabošana, skaistumkopšanas programmas, ēdināšanas pakalpojumi,
ēdināšana, viesnīcas pakalpojumi, telpas semināriem, telpas konferencēm,
konferenču telpas, ballīšu telpas, telpas ballītēm, telpas svinībām,
telpas vecpuišu ballītei, telpas vecmeitu ballītei, pazemes bunkura apskate,
centrālās nervu sistēmas slimības, centrālās nervu sistēmas
slimības ārstēšana, perifērās nervu sistēmas slimības, perifērās
nervu sistēmas slimību ārstēšana, sirds un asinsvadu sistēmas slimības,
sirds un asinsvadu sistēmas slimību ārstēšana, plaušu slimības,
mugurkaula slimības, locītavu slimības, muskuļu slimības, vielmaiņas traucējumi,
palielināts svars, psihoemocionāla pārslodze, stress, hronisks sāpju sindroms,
rehabilitācija pēc operācijas, ārstu konsultācijas, speciālistu konsultācijas,
rehabilitologs, fizikālās medicīnas ārsts, rehabilitācijas medicīnas ārsts,
internists, funkcionālo speciālistu konsultācijas, nodarbības,
fizioterapeits, ergoterapeits audiologopēds, psihologs, ajūrveida,
podologs, krioterapija, baseins, vingrošana baseinā, arodslimības,
arodslimību ārstēšana, medicīniskā palīdzība rehabilitācija,
rehabilitācija, skaistumkopšana, rehabilitācijas centrs, muguras ārstēšana,
rehabilitalogs, fizioterapeita konsultācijas, muguras masāža,
zemūdens masāža, dūņas, dūņu aplikācijas, pērļu vannas,
nūjošana, kaulu locītavu ārstēšana, muskuļu slimību ārstēšana,
cīpslu traumu ārstēšana, artrozes, artrīti, kāju vannas, roku vannas,
rehabilitācija pēc insulta, insults, pēc miokarda infarkta, rehabilitācija
pēc miokarda infarkta, valsts apmaksāta programma, sirds un asinsvadu,
slimību ārstēšana, pēc sirds operācijām, paaugstināta asinsspiediena
ārstēšana, palielināta cukura līmeņa ārstēšana, palielināta
svara ārstēšanai, vielmaiņas uzlabošana, elektrokardiogramma,
enerģijas atjaunošana, pacienti ar izsīkuma sindromu, ajūrvēda,
Leilani masāža, karsto akmeņu terapija, apkakles masāža, krustu masāža,
pēdu masāža, augšstilbu masāža, plaukstu masāža, apakšdelmu masāža,
masāža, ārstnieciskā vingrošana, vingrošana fizioterapeita pavadībā,
SPA, SPA programmas, medicīniskās SPA atpūtas programmas ikvienam,
pirts, pirtis, pirts rituāli, pirts kopā ar pirtnieku, zāļu tējas,
zāļu tēju kūres, sulas, sulu kūres, sauna, SPA diviem, Spa nedēļas nogalei,
medicīniskā atpūtas programma dāmām, medicīnas tūrisms, cirkulārā duša,
riteņbraukšana, distanču slēpošana, kalnu slēpošana, slēpošanas kalns Līgatnē,
telpas svētkiem, telpas atpūtai, telpas banketiem, banketu telpas,
relaksācijai, telpas relaksācijai, svētku galdu klāšana, aukstais galds,
siltais galds, galdu klāšana, konditoreja, tortes, semināru telpas,
teipošana, pīlings, skrubis, sejas ādas attīrīšana, jūras sāls,
vannas skaistumkopšana, vannas procedūras, manikīrs, pedikīrs,
dāvanu kartes, ekskursijas, tūrisms, padomju laika slepenais bunkurs,
ballīte slepenajā bunkurā, realitātes spēle Objekts X, Gaujas Nacionālais parks,
Pastaigu takas, velomaršuti, futbols, volejbols, basketbols, pikniku vietas,
ragavu noma, Vidzeme, Latvia, Cēsis, Valmiera, Limbaži, Madona,
Valka, Smiltene, Gulbene, Balvi, Līgatne, Latvija, Baltija, Rīgas rajons,
Sigulda, viesnīca, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts,
fizioterapija, profesionālitāte, profesionāla palīdzība, uzticama palīdzība,
uzticami speciālisti.
Vairāk

Foto 6

"Rehabilitācijas centrs Līgatne", rehabilitācija, fizioterapija
"Rehabilitācijas centrs Līgatne", rehabilitācija, fizioterapija
"Rehabilitācijas centrs Līgatne", rehabilitācija, fizioterapija
"Rehabilitācijas centrs Līgatne", rehabilitācija, fizioterapija
"Rehabilitācijas centrs Līgatne", rehabilitācija, fizioterapija
"Rehabilitācijas centrs Līgatne", rehabilitācija, fizioterapija

Mājas lapa internetā