Saules vitamīns
Visas dzīvās būtnes tiecas pēc saules. Mums, cilvēkiem, saule ir unikāls veselības avots, jo saules staru ietekmē ādā veidojas D vitamīns, kas nodrošina gan kaulu stiprumu, gan labu garastāvokli.
Ilgu laiku D vitamīnu uzskatīja par noderīgu galvenokārt kaulu sistēmas saslimšanu profilaksei, ieskaitot rahītu un osteoporozi. Pēdējā laika zinātnieku pētījumi atklāj, ka D vitamīna pielietošanas spektrs ir daudz plašāks, nekā iepriekš lēsts. Konstatēts, ka pazemināts D vitamīna līmenis organism veicina dažu audzēju veidu, depresijas, cukura diabēta, multiplās sklerozes, reimatoīdā artrīta, augšējo elpceļu infekciju, sirds-asinsvadu saslimšanu un muskuļu vājuma rašanos un attīstību. Dabiskai vitamīna D sintēzei ādā jābūt noteiktam ultravioleto staru viļņa garumam. Ziemeļu platuma grādos, tostarp arī Latvijā, saules stari diemžēl nav pietiekami intensīvi, lai stimulētu D vitamīna ražošanu laika posmā no oktobra līdz martam. Pat vasarā daudzi cilvēki mēdz lielāko daļu laika pavadīt telpās, jo apzinās, ka, ilgstoši pakļaujot sevi ultravioleto staru ietekmei, var gūt negatīvas sekas. Arvien vairāk ļaužu lieto saules aizsargkrēmus. Taču te slēpjas kāda problēma – līdzekļi ar aizsargfaktoru 8 un augstāk samazina D vitamīna sintēzi ādā par 95%! Tāpēc nav pārsteigums, ka šī vitamīna trūkums novērojams pat saulainās Austrālijas iedzīvotājiem, jo viņi aktīvi izmanto ultravioletā starojuma aizsargfiltrus. Turklāt gaisa piesārņojums, kas raksturīgs lielām pilsētām, kavē saules staru piekļuvi zemes virsmai un tādējādi mazina D vitamīna veidošanās iespējas ādā. Jāņem vērā arī tas, ka, sasniedzot pusmūža vecumu, āda pakāpeniski zaudē spēju veidot D vitamīnu. Tā rezultātā mazinās kopējā D vitamīna līmenis organismā, kas savukārt traucē kalcija uzsūkšanos, un tādējādi palielinās kritienu un kaulu lūzumu risks.
Nelielu šī vitamīna daudzumu var saņemt ar uzturu. Taču atšķirībā no citiem D vitamīns ir retāk sastopams pārtikas produktos. Galvenie D vitamīna avoti ir treknas zivis (piemēram, siļķe, skumbrija, lasis), ikri, sviests, olas dzeltenums, siers, pētersīlis. Tādēļ aukstajā gadalaikā, kad saules starojums zaudē savu piesātinātību, ieteicams lietot aptiekās nopērkamos D vitamīna preparātus, iepriekš konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu.
Avots: Avīze "Mana Veselība"
SIA Aptiekas un Partneri
Dzelzavas iela 120G, Rīga
Tālr.: 67817767
http://www.manaaptieka.lv/
Pirms lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas instrukciju. Par zāļu lietošanu konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.
Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.