Saule – draugs vai ienaidnieks?
Mūsu platuma grādos saule mūs nemēdz lutināt visu gadu. Tāpēc, tiklīdz kļūst silti un saulīte parāda pirmos spēcīgos starus, tā dodamies tos ķert: vai tas būtu pilsētas zāliens, jūrmala vai burkānu vaga. Tomēr – uzmanību! Saule mums ir nepieciešama, bet pēdējos gados tā kļūst arvien ļaunāka, un ultravioletais starojums nekādā gadījumā nav mūsu ādas labākais draugs.
Veselības centra 4 skaistuma klīnikas 4. dimensija dermatoloģe Lauma Valeine skaidro, ka saule ir draugs, ja mēs pret to izturamies ar prātu un bijību. Saule ir nepieciešama visu dzīvības procesu uzturēšanai augu un dzīvnieku valstī. Arī cilvēkam saule ir vitāli nepieciešama gan D vitamīna sintēzei, gan dzīvības enerģijas radīšanai. Ievērojot drošas sauļošanās pamatnoteikumus, savas ādas iedzimtās īpatnības (ādas fototipu), lietojot ādas tipam atbilstošu saules aizsargkrēmu, problēmām nevajadzētu būt. Tāpat svarīgi apzināties, ka arī saules daba ir mainījusies: pateicoties civilizācijas sasniegumiem, strauji sarucis ozona slānis, kas bloķēja daļas saules staru nonākšanu līdz zemei.
Kas ir saules apdegums
Valeine norāda, ka ultravioletais starojums bojā mūsu šūnas, ģenētisko materiālu (DNS). Atkarībā no saules apdeguma pakāpes, atšķiras arī klīniskās izpausmes un arī patoģenēze jeb mehānisms. Pamatmehānisms pie apdeguma ir ļoti līdzīgs jebkuram citam iekaisuma procesam. DNS un šūnu bojājums atbrīvo organismā īpašas bioloģiski aktīvas vielas: mediatorus. Pie apdeguma mediatoriem pieder tādas vielas kā histamīns, kas rada ādas apsārtumu (eritēmu) un pietūkumu. Vēl atrod tādas vielas kā serotonīnu, prostoglandīnus, citokīnus (tumora nekrozes faktoru alfa) slāpekļa oksīdu, lizosomālos enzīmus un citus iekaisuma marķierus. Dažas no minētajām vielām ādā ir atrodamas jau 1 stundu pēc saules ekspozīcijas, citi – pēc sešām vai vairāk stundām.
Saules apdegums ir ādas apdeguma reakcija, tā saucamā eritēma, kas var būt gan tik tikko redzams apsārtums, gan smagi ādas apdegumi. Katrs apdegums, kas iegūts, pārāk ilgi uzturoties saulē, atstāj nelabojamus bojājumus: arī tad, ja tiek pareizi apkopts un aprūpēts. Āda nekad to neaizmirst: tā reģistrē katru saules staru, taču bojājumi parādās tikai pēc vairākiem gadiem.
Apdegumu pakāpes
Atkarībā no uzturēšanās ilguma saulē, kā arī no ādas tipa un citiem faktoriem, var gūt dažādu pakāpju ādas apdegumus. Tas attiecas gan uz saules, gan solārijos gūtajiem, gan arī uz cita veida apdegumiem. Valsts apdegumu centra vadītājs Andrejs Levins stāsta, ka izšķir triju pakāpju apdegumus. Ja gūts pirmās pakāpes apdegums, rodas ādas apsārtums un tūska. II pakāpes apdeguma gadījumā uz ādas veidojas arī pūšļi. Turklāt II A pakāpē var būt virspusējs ādas apdegums, bet izšķir arī II B pakāpi, kuru raksturo iekšējie bojājumi. Šai gadījumā gūtās brūces nedzīst un var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.
III ir vissmagākā apdegumu pakāpe, kad saules vai cita nelabvēlīga faktora ietekmē veidojas pilns ādas bojājums – tiek bojāta ne tikai āda, bet arī zemādas slāņi un muskuļi. Ārsts arī skaidro, ka vieglāku ādas apdegumu gadījumā ārstēšanās var ilgt līdz divām nedēļām, bet trešās pakāpes apdegumu ārstēšana var ilgt pat vairākus mēnešus.
Valeine turpina, ka regulāri, ilgstoši bojājumi var radīt šūnu transformāciju – šūnas pārveidojas ļaundabīgās, radot ādas priekšvēža stāvokli un vēlāk arī ādas vēzi. Regulāri sauļojoties, neievērojot drošas sauļošanās noteikumus, mainās arī ādas jutība pret sauli: var parādīties nevēlama pigmentācija u.c. Nedrīkst aizmirst arī to, ka saule ādu žāvē un paātrina tās novecošanās procesu, ir atbildīga par tā saucamo fotonovecošanos.
Kā sevi sargāt
Lai saglabātu ādu pēc iespējas ilgāk jaunu, kā arī neradītu onkoloģisku saslimšanu risku, vislabāk karstajā saulē uzturēties pēc iespējas mazāk. Tomēr gadījumā, ja ļoti gribas sauļoties un baudīt saules starus, jādomā par ādas aizsardzību no ultravioletā starojuma un apdegumu veidošanās. Daktere Valeine arī uzsver, ka īpaši, dodoties uz pasaules vietu, kur ultravioletais starojums ir spēcīgāks (tuvāk ekvatoram) vai kalnos, jāievēro īpaša piesardzība, jālieto spēcīgāki saules aizsarglīdzekļi.
Veselības ministrija savos ieteikumos sauļoties gribētājiem uzsver, ka sauļošanās ilgums katram cilvēkam jānosaka individuāli. Mūsu platuma grādu standarta iedzīvotājam vidēji sauļošanās pieļaujama no 40 minūtēm līdz 1 stundai. Šajā laikā āda spēj sevi aizsargāt no saules apdeguma.
Cilvēkiem ar tā saukto balto ādas tipu āda kļūst sarkana jau pēc 10-15 minūtēm, šiem cilvēkiem iedeguma pigments neizveidojas un praktiski vienmēr rodas saules apdegums. Šādu cilvēku mūsu platuma grādos ir ap 10-15%. Cilvēki ar otro ādas tipu, kas ir apmēram 80% no mūsu populācijas, bieži gūst saules apdegumus un viņiem labi veidojas iedegums. Trešais ādas tips ir tumšas ādas cilvēki ar tumšiem matiem, brūnām acīm. Mūsu populācijā tādu ir ap 5-10%. Viņi apdegumus gūst reti, bet vienmēr iegūst iedegumu. Ceturtais ādas tips – Latvijā mazāk par 1% populācijas, šie cilvēki nekad neapdeg, iegūst tikai tumšāku pigmentāciju.
Piektais ādas tips ir afrikāņu tipa cilvēki.
Papildus ādas tipam jāņem vērā arī saules aktivitātes stundas, kā arī pareizas sauļošanās likums – sauļoties no plkst. 9 rītā līdz plkst. 11 un turpināt uzturēšanos saulē pēc plkst.15.
Ja ir vēlēšanās vai nepieciešamība pavadīt saulē vairāk par pieļaujamo laiku, jālieto saules aizsargkrēmi. Ikdienas kosmētiskajiem līdzekļiem parasti koeficients ir 2, 4, 6, maksimāli – 8, savukārt saules aizsargkrēmiem – 20, 25, 30 un vairāk. Minētais koeficients norāda, cik reizes ilgāk cilvēks drīkst atrasties saulē un būt pasargāts no ultravioleto staru kaitīgās ietekmes. Jāņem vērā, ka saules aizsargkrēms nenodrošina pilnīgu ultravioletā starojuma filtru. Līdz šim nav iegūti neapstrīdami zinātniski pierādījumi tam, ka sauļošanās līdzekļu lietošana novērš melanomas rašanos.
Sauļošanās sākuma periodā nepieciešams līdzeklis ar spēcīgāku UV aizsargfiltru. 1. un 2. tipa ādas īpašniekiem pirmajā sauļošanās dienā saules aizsarglīdzekļa SPF varētu būt 20-25; pastiprinoties iedegumam, SPF koeficientu var samazināt. Kad liekas, ka iegūts ļoti spēcīgs iedegums, ieteicams lietot saules aizsargkrēmu ar SPF koeficientu 6 un vairāk.
Saules aizsarglīdzekli uz ādas vēlams uzziest pusstundu pirms sauļošanās, jo tam jāpaspēj lēnām uzsūkties un iedarboties, lai tas pilnvērtīgāk veiktu savas funkcijas.
Pēc saules vannām vajadzētu izmantot dušu, kā arī lietot pēcsauļošanās līdzekļus, lai saglabātu ādas dabīgo mitruma un pH līmeni.
Daktere Valeine arī atgādina, ka visbīstamākā saule ir bērniem līdz 6 mēnešu vecumam, bērniem līdz 3 gadu vecumam, veciem vai slimiem cilvēkiem, kā arī tiem, kam bijusi orgānu transplantācija vai vēzis. Tāpēc šajos gadījumos jāievēro īpaši liela piesardzība.
Kā rīkoties, ja āda tomēr ir cietusi
Valsts apdegumu centra vadītājs norāda, ka, ja āda tomēr apdegusi, pēc uzturēšanās saulē būtu jāiet atvēsinošā dušā, pēc tam jāieziež āda ar pantenolu, ziedes vai aerosola formā. Var iedzert arī suprastīnu vai tavegilu.
Valeine turpina, ka taktika atšķiras, ņemot vērā saules apdeguma pakāpi. Pie viegla saules apdeguma palīdzēs speciāli pēcsauļošanās krēmi un losjoni, atvēsinoši, mentolu saturoši losjoni, dziedējoši dekspantenolu saturoši līdzekļi: Bephanten vai Panthenol krēmi, putas.
Pie vidēji smaga apdeguma palīdzēs vēsi, mitri apliekamie, lokāli kortikoīdus saturoši krēmi, bet iekšķīgi būtu jālieto pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi, kā arī antihistamīna jeb pretalerģijas līdzekļi.
Pie smaga apdeguma jānovērtē cilvēka vispārējais stāvoklis un bojātais ādas laukums, lai saprastu, vai nav vajadzīga hospitalizācija. Svarīga pietiekama šķidruma uzņemšana, infekcijas profilakse. Tāpat jālieto daudz šķidruma.
Nereti cilvēki gūst apdegumus arī no latvāņiem. Tad dakteris Levins aicina tomēr vērsties pēc palīdzības pie mediķiem, jo latvāņu gadījumā drīzāk jārunā par alerģiju, kuru mājas apstākļos nebūs iespējams ārstēt.
Ilze Mežniece
Foto: Pilseta24.lv