Sasitums? Nenovērtēt par zemu!
«Bērnībā dēlam patika ātri braukt ar velosipēdu un bija vairākas tādas situācijas, kad pārrunājām, kādas nelaimes var notikt, ja pie velosipēdista stūres sēžas tāds pārgalvnieks kā viņš. Pārrunas līdzēja tikai uz īsu brīdi, un kādā vasaras dienā redzēju – dēls nāk kājām mājās gar ielas malu, viņa riteni stumj draugs, dēls raud un, ar labo roku satvēris, tur kreisās rokas elkoni. Sākumā nespēju pat līdzi just, jo pārņēma patiesas dusmas par kārtējo neuzmanīšanos, bet, kad ieraudzīju, ka pie savainotā elkoņa izveidojies liels, ar asinīm un kaut kādu bezkrāsainu šķidrumu pildīts pūslis, pārbijos ne pa jokam. Iesējām roku lakatā un ar manu mašīnu braucām uz Bērnu slimnīcas traumpunktu, pat negaidot, kad varētu atbraukt ātrā palīdzība. Steiga bija vietā, jo ārsts atzina, ka dēls ļoti bīstami traumējis roku pie elkoņa.»
Vieglu sasitumu un nopietnu traumu cēloņi nav nejaušība – uzskata Saldus Zaļās aptiekas farmaceite, sertificēta pirmās palīdzības kursu pasniedzēja Sandra Karule.
Pat šķietami nejaušiem negadījumiem var būt virkne cēloņu un likumsakarību – cietušā vai negadījumā iesaistīto personu vecums, veselība, izmantotā inventāra kvalitāte un drošums, iemaņas, apreibinošo vielu lietošana un arī psiholoģiski iemesli, piemēram, vēlēšanās palepoties ar pārdrošu rīcību vai situācijas nenovērtēšana.
Pirmā pazīme – sāpes. Tās liecina, ka noticis sastiepums, sasitums vai pat lūzums. Traumētajā vietā sāk veidoties apsārtums, tā ir karsta, pietūkusi, grūti kustināma.
Kā rīkoties?
- Savainojumam jāpieliek auksta komprese, izmantojot, piemēram, ledu, ko ietin plastmasas maisiņā un vēl arī dvielī. Kompresi tur pusstundu.
- Pēc atvēsinošās procedūras vēlams lietot kādu no nesteroīdajiem pretiekaisuma gēliem ar diklofenaku, kas noņem sāpes.
- Uz 8 stundām sasitumam pāri liek speciālu plāksteri, kas atvēsina, mazina sāpes un pietūkumu.
- Pēc 8 stundām vēlreiz atdzesē savainoto vietu ar aukstu kompresi.
- Pirmās divas diennaktis pēc savainojuma gūšanas vēlams saitēt traumēto vietu ar elastīgo saiti, lai mazinātu pietūkumu, un, ja savainota kāja, nevajadzētu kautrēties lietot kruķi – tas savukārt mazinās sāpes staigājot.
- Pēc trim dienām var sākt lietot sildošās ziedes un plāksterus sāpju mazināšanai. Ja sildošos līdzekļus lietos agrāk, var pastiprināties pietūkums.
Kaut skaistajos vasaras Saulgriežu svētkos – Jāņos – nopietnas traumas līgotājus parasti nepiemeklē, Sandra Karule aicinabūt piesardzīgiem un rīkoties pārdomāti.
Avots: Avīze "Mana Veselība"
SIA Aptiekas un Partneri
Dzelzavas iela 120G, Rīga
Tālr.: 67817767
www.manaaptieka.lv