medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12557
Nozares raksti1406
Ekspertu atbildes21477
Saruna ar hepatologu: saistība starp aknu un ādas veselību : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Saruna ar hepatologu: saistība starp aknu un ādas veselību

Foto: Pixabay.com
Vērtējot ādas stāvokli, vietā ir teiciens "kas ārā, tas iekšā". Izsitumi un plankumi nebūt nenozīmē, ka iekaisuma perēklis meklējams pašā ādā. Problēmu cēlonis bieži vien patiesībā atrodas dziļāk organismā. Viens no svarīgākajiem orgāniem, kura veselība cieši saistīta ar ādas stāvokli, ir aknas – ja kaut kas ar tām nav kārtībā vai tās nefunkcionē kā nākas, slimība par sevi liek manīt uz ādas. 

Sadarbībā ar J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīniku, kur konsultācijas par aknu un ādas stāvokli sniedz hepatologs, iepazīstināšu vairāk ar šo lielāko mūsu organisma orgānu, kas rūpējas par daudz svarīgām un dzīvībai vitālām funkcijām. Uzzināsim, kādas dermatoloģiskās pazīmes var liecināt par aknu saslimšanu, kā arī apskatīsim, kādus preventīvus pasākumus varam ievērot ikdienā, lai mazinātu aknu bojājumu risku.
 
Kādu lomu mūsu organismā spēlē aknas?
Sāksim ar to, kur aknas atrodas. Tās izvietotas vēdera augšējā labajā stūrī virs diafragmas un kuņģa, labās nieres un zarnām. Tas ir mūsu organisma lielākais orgāns, kas vidēji sver 1,5 kg. Āda, tāpat kā aknas, ir izvadītājorgāns. Āda nodrošina dažādu vielu uzsūkšanos un izvadīšanu, aknu uzdevums savukārt ir izvadīt toksīnus. 

Tāpat arī aknas regulē cukura daudzumu asinīs, ir atbildīgas par tauku sašķelšanu un piedalās žults veidošanas procesā. Ja aknas šo uzdevumu neveiktu, toksīni uzkrātos ķermenī, radot iekaisumu. 

Vēl viena svarīga aknu funkcija ir hormonu regulācija, kas atbild par normalizētu testosterona un estrogēna līmeni. Ja sievietes organismā ir pārāk augsts estrogēna daudzums, pastiprinās tādas premenstruālā sindroma pazīmes kā īpaši sāpīgas mēnešreizes un garastāvokļa svārstības. Arī vitamīnu sintēzē aknām ir svarīga loma. Piemēram, D vitamīns ir sevišķi svarīgs imūnsistēmas darbībai un mazina iekaisumu. 
 
Kā problēmas aknu darbībā atspoguļojas uz ādas?
Ja aknas toksīnu izvadīšanas uzdevumu nespēj pilnvērtīgi veikt, tas nozīmē, ka tas viss meklē izeju caur ādu. Rezultātā ādas stāvoklis pasliktinās. Sevišķi jau ekzēmas gadījumā vai kad āda ir īpaši jutīga. Toksīni var izraisīt papildus ādas kairinājumu, niezi un jaunu izsitumu vilni. Savukārt, ja aknas nekontrolē testosterona līmeni, paaugstināts tā daudzums var veicināt sebuma izdalīšanos, kā rezultātā var tikt aizsprostotas poras, rasties jauni izsitumi un pat sākties akne. 

Savukārt, ja organisms neuzņem pietiekami D vitamīna, arī tā spēja tikt galā ar iekaisuma procesiem ir mazināta. Taču tas ir ļoti svarīgi, lai cīnītos ar tādām dermatoloģiskām saslimšanām kā ekzēma vai akne. Ja ar to ir problēmas, iespējams, pie vainas ir ne vien D vitamīna trūkums, bet arī aknas, kas nepietiekami pilda savu vitamīnu sintēzes funkciju.

Gadījumā, ja uz ādas parādās apsārtuši plankumi, kas līdzinās formas ziņā nelielam zirneklītim, aptuveni pusotra centimetra lielumā, tas var liecināt, ka aknas vairs netiek galā ar asins attīrīšanas uzdevumu un aknu traucējumu rezultātā rodas arī asins recēšanas problēmas. Šos sarkanos pleķus, kas tā rezultātā veidojas, sauc par zirnekļveida angiomām.

Iespējams, tautā zināmākā aknu slimība, kas atspoguļojas uz ādas, ir dzeltenā kaite. Ja sejas āda vai acu āboli iegūst dzeltenīgu nokrāsu, tas liecina, ka aknas nespēj atbrīvoties no bilirubīna, oranždzeltena pigmenta, kas ir viens no blakusproduktiem veidojoties jaunām asins šūnām organismā. 
 
Šīs ir tikai vienas no pazīmēm, kas var liecināt par to, ka dermatoloģiskā saslimšana un ādas stāvokļa izmaiņas saistāmas ar aknu darbības traucējumiem. Lai noteiktu precīzu problēmas cēloni un pārliecinātos par aknu veselību, nepieciešama konsultācija pie hepatologa. 
 
5 vienkārši soļi, kā rūpēties par aknu veselību
• Lai arī aknu slimības bieži vien nepamatoti tiek uzskatītas tikai par alkoholiķu problēmu, sava daļa patiesības tajā ir, jo pastiprināta grādīgo dzērienu lietošana patiešām var novest pie aknu bojājumiem. Turklāt 50% gadījumu aknu slimības cēlonis patiešām saistāms tieši ar alkoholu. Tāpēc viens no labākajiem veidiem, kā rūpēties par aknu veselību, ir lietot alkoholu samērīgos daudzumos vai arī no tā lietošanas atteikties.
• Rūpīgi vajadzētu pārskatīt savu attieksmi pret zāļu patēriņu. Ikdienā pret to vajadzētu attiekties ar nopietnību un apdomu, jo tieši aknas ir atbildīgas par to apstrādi. Der atcerēties, ka tabletes vai citus medicīniskus prepartātus jāizmanto tikai nepieciešamības gadījumā. Bez pamatota iemesla zāles lietot nevajadzētu. Bet zāļu jaukšana ar alkoholu nav pieļaujama nevienā gadījumā.
• Vēl viens veselu aknu noslēpums ir fiziskas aktivitātes, kas turklāt uzlabo arī pašsajūtu, vairo enerģiju un palīdz iegūt slaidāku augumu. Tā kā aptaukošanās var izraisīt aknu slimības, svara kontrole ir viens no tiem aspektiem, kam ikdienā būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība. Tas nozīmē ne vien regulārus fiziskos treniņus, bet arī pārdomātu ēdienkartes plānošanu.
• Lai saglabātu veselīgu aknu darbību, tāpat arī jāiemācās rūpīgāk izvēlēties partnerus dzimumattiecībām. Ielaišanās gadījuma dzimumsakaros var noslēgties ar B hepatītu jeb aknu iekaisumu. Tāpēc vienkārša recepte veselām aknām ir stabilu partnerattiecību piekopšana un uzticība savam izvēlētajam partnerim, izvairoties no biežas partneru maiņas.
• Visbeidzot atliek atcerēties principu "kārtībiņa – svētībiņa". Ar B hepatītu iespējams inficēties arī izmantojot svešus higiēnas piederumus, zobu birstes vai skuvekļus. Veikt manikīru un pedikīru, kā arī izmantot tetovēšanas pakalpojumus vajadzētu tikai pie sertificētiem meistariem, kas ievēro higiēniskas darba piederumu apstrādes prasības.  
 
Pārbaudi aknas un atrodi ādas problēmu cēloni
Gadījumā, ja ikdienā raizes sagādā ādas problēmas, aknu pārbaude ir viens no soļiem, kas būtu jāveic, lai pārliecinātos par ādas stāvokļa pasliktināšanās iemesliem. Kā noskaidrojām sarunā ar hepatologu, pievilcīgas ādas noslēpums slēpjas tieši veselās aknās. Īsāk sakot – aknās slēpjas skaistuma garoziņa. No šejienes, iespējams, arī radies teiciens, ka skaistums nāk no iekšienes...

Aknas mēdz saukt par kluso orgānu, jo tās nesignalizē ar sāpēm par slimību – aknām nav nervu receptoru. Šī iemesla dēļ aknu kaite var paslīdēt garām nepamanīta vai arī tikt konstatēta novēloti. Tādēļ ir svarīgi regulāri pārliecināties par aknu veselību, veicot atbilstošas pārbaudes profilaktiskos nolūkos.
 
 
 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Svara palielināšanās vai samazināšanās bez redzama iemesla, drēbju izmēra maiņa ir signāls, ka jāpievērš uzmanība savam ķermenim un ir laiks nopietni parūpēties par sevi, nododot analīzes, kuras parādīs, kas pašlaik notiek ar organismu un vai ir kādas izmaiņas. 

Aktuālie piedāvājumi

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Vai tavs uzņēmums nesen sācis darboties, un tu prāto, kā ātri un efektīvi par to informēt savus potenciālos klientus? Varbūt tavam uzņēmumam jau kādu laiku ir sava mājaslapa vai profils sociālajos tīklos, taču tu meklē veidu, kā padarīt uzņēmumu vēl atrodamāku?

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Kādēļ drotaverīns jau daudzus gadus ir iedarbīga alternatīva līdzekļiem pret spastiskām sāpēm vēderā? 

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Pēdu krēmu ar medu un ceļmallapas ekstraktu.

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt skūšanās ziepes ar pantenolu, kakao sviestu un E vitamīnu sausai ādai.

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt matus spēcinošo cieto šampūnu tumšiem vai gaišiem matiem un kondicionieri.

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Maijā un jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt alvejas želeju "HealthAid® Aloe Vera gel" (250 ml).

Izstāsti Latvijai veselības receptes