medicine.lv skaitļos

Lietotāji online75
Aktīvie uzņēmumi12613
Nozares raksti4800
Ekspertu atbildes20696
Saruna ar hepatologu: saistība starp aknu un ādas veselību : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Saruna ar hepatologu: saistība starp aknu un ādas veselību

hepatologs2
Vērtējot ādas stāvokli, vietā ir teiciens "kas ārā, tas iekšā". Izsitumi un plankumi nebūt nenozīmē, ka iekaisuma perēklis meklējams pašā ādā. Problēmu cēlonis bieži vien patiesībā atrodas dziļāk organismā. Viens no svarīgākajiem orgāniem, kura veselība cieši saistīta ar ādas stāvokli, ir aknas – ja kaut kas ar tām nav kārtībā vai tās nefunkcionē kā nākas, slimība par sevi liek manīt uz ādas. 

Sadarbībā ar J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīniku, kur konsultācijas par aknu un ādas stāvokli sniedz hepatologs, iepazīstināšu vairāk ar šo lielāko mūsu organisma orgānu, kas rūpējas par daudz svarīgām un dzīvībai vitālām funkcijām. Uzzināsim, kādas dermatoloģiskās pazīmes var liecināt par aknu saslimšanu, kā arī apskatīsim, kādus preventīvus pasākumus varam ievērot ikdienā, lai mazinātu aknu bojājumu risku.
 
Kādu lomu mūsu organismā spēlē aknas?
Sāksim ar to, kur aknas atrodas. Tās izvietotas vēdera augšējā labajā stūrī virs diafragmas un kuņģa, labās nieres un zarnām. Tas ir mūsu organisma lielākais orgāns, kas vidēji sver 1,5 kg. Āda, tāpat kā aknas, ir izvadītājorgāns. Āda nodrošina dažādu vielu uzsūkšanos un izvadīšanu, aknu uzdevums savukārt ir izvadīt toksīnus. 

Tāpat arī aknas regulē cukura daudzumu asinīs, ir atbildīgas par tauku sašķelšanu un piedalās žults veidošanas procesā. Ja aknas šo uzdevumu neveiktu, toksīni uzkrātos ķermenī, radot iekaisumu. 

Vēl viena svarīga aknu funkcija ir hormonu regulācija, kas atbild par normalizētu testosterona un estrogēna līmeni. Ja sievietes organismā ir pārāk augsts estrogēna daudzums, pastiprinās tādas premenstruālā sindroma pazīmes kā īpaši sāpīgas mēnešreizes un garastāvokļa svārstības. Arī vitamīnu sintēzē aknām ir svarīga loma. Piemēram, D vitamīns ir sevišķi svarīgs imūnsistēmas darbībai un mazina iekaisumu. 
 
Kā problēmas aknu darbībā atspoguļojas uz ādas?
Ja aknas toksīnu izvadīšanas uzdevumu nespēj pilnvērtīgi veikt, tas nozīmē, ka tas viss meklē izeju caur ādu. Rezultātā ādas stāvoklis pasliktinās. Sevišķi jau ekzēmas gadījumā vai kad āda ir īpaši jutīga. Toksīni var izraisīt papildus ādas kairinājumu, niezi un jaunu izsitumu vilni. Savukārt, ja aknas nekontrolē testosterona līmeni, paaugstināts tā daudzums var veicināt sebuma izdalīšanos, kā rezultātā var tikt aizsprostotas poras, rasties jauni izsitumi un pat sākties akne. 

Savukārt, ja organisms neuzņem pietiekami D vitamīna, arī tā spēja tikt galā ar iekaisuma procesiem ir mazināta. Taču tas ir ļoti svarīgi, lai cīnītos ar tādām dermatoloģiskām saslimšanām kā ekzēma vai akne. Ja ar to ir problēmas, iespējams, pie vainas ir ne vien D vitamīna trūkums, bet arī aknas, kas nepietiekami pilda savu vitamīnu sintēzes funkciju.

Gadījumā, ja uz ādas parādās apsārtuši plankumi, kas līdzinās formas ziņā nelielam zirneklītim, aptuveni pusotra centimetra lielumā, tas var liecināt, ka aknas vairs netiek galā ar asins attīrīšanas uzdevumu un aknu traucējumu rezultātā rodas arī asins recēšanas problēmas. Šos sarkanos pleķus, kas tā rezultātā veidojas, sauc par zirnekļveida angiomām.

Iespējams, tautā zināmākā aknu slimība, kas atspoguļojas uz ādas, ir dzeltenā kaite. Ja sejas āda vai acu āboli iegūst dzeltenīgu nokrāsu, tas liecina, ka aknas nespēj atbrīvoties no bilirubīna, oranždzeltena pigmenta, kas ir viens no blakusproduktiem veidojoties jaunām asins šūnām organismā. 
 
Šīs ir tikai vienas no pazīmēm, kas var liecināt par to, ka dermatoloģiskā saslimšana un ādas stāvokļa izmaiņas saistāmas ar aknu darbības traucējumiem. Lai noteiktu precīzu problēmas cēloni un pārliecinātos par aknu veselību, nepieciešama konsultācija pie hepatologa. 
 
5 vienkārši soļi, kā rūpēties par aknu veselību
• Lai arī aknu slimības bieži vien nepamatoti tiek uzskatītas tikai par alkoholiķu problēmu, sava daļa patiesības tajā ir, jo pastiprināta grādīgo dzērienu lietošana patiešām var novest pie aknu bojājumiem. Turklāt 50% gadījumu aknu slimības cēlonis patiešām saistāms tieši ar alkoholu. Tāpēc viens no labākajiem veidiem, kā rūpēties par aknu veselību, ir lietot alkoholu samērīgos daudzumos vai arī no tā lietošanas atteikties.
• Rūpīgi vajadzētu pārskatīt savu attieksmi pret zāļu patēriņu. Ikdienā pret to vajadzētu attiekties ar nopietnību un apdomu, jo tieši aknas ir atbildīgas par to apstrādi. Der atcerēties, ka tabletes vai citus medicīniskus prepartātus jāizmanto tikai nepieciešamības gadījumā. Bez pamatota iemesla zāles lietot nevajadzētu. Bet zāļu jaukšana ar alkoholu nav pieļaujama nevienā gadījumā.
• Vēl viens veselu aknu noslēpums ir fiziskas aktivitātes, kas turklāt uzlabo arī pašsajūtu, vairo enerģiju un palīdz iegūt slaidāku augumu. Tā kā aptaukošanās var izraisīt aknu slimības, svara kontrole ir viens no tiem aspektiem, kam ikdienā būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība. Tas nozīmē ne vien regulārus fiziskos treniņus, bet arī pārdomātu ēdienkartes plānošanu.
• Lai saglabātu veselīgu aknu darbību, tāpat arī jāiemācās rūpīgāk izvēlēties partnerus dzimumattiecībām. Ielaišanās gadījuma dzimumsakaros var noslēgties ar B hepatītu jeb aknu iekaisumu. Tāpēc vienkārša recepte veselām aknām ir stabilu partnerattiecību piekopšana un uzticība savam izvēlētajam partnerim, izvairoties no biežas partneru maiņas.
• Visbeidzot atliek atcerēties principu "kārtībiņa – svētībiņa". Ar B hepatītu iespējams inficēties arī izmantojot svešus higiēnas piederumus, zobu birstes vai skuvekļus. Veikt manikīru un pedikīru, kā arī izmantot tetovēšanas pakalpojumus vajadzētu tikai pie sertificētiem meistariem, kas ievēro higiēniskas darba piederumu apstrādes prasības.  
 
Pārbaudi aknas un atrodi ādas problēmu cēloni
Gadījumā, ja ikdienā raizes sagādā ādas problēmas, aknu pārbaude ir viens no soļiem, kas būtu jāveic, lai pārliecinātos par ādas stāvokļa pasliktināšanās iemesliem. Kā noskaidrojām sarunā ar hepatologu, pievilcīgas ādas noslēpums slēpjas tieši veselās aknās. Īsāk sakot – aknās slēpjas skaistuma garoziņa. No šejienes, iespējams, arī radies teiciens, ka skaistums nāk no iekšienes...

Aknas mēdz saukt par kluso orgānu, jo tās nesignalizē ar sāpēm par slimību – aknām nav nervu receptoru. Šī iemesla dēļ aknu kaite var paslīdēt garām nepamanīta vai arī tikt konstatēta novēloti. Tādēļ ir svarīgi regulāri pārliecināties par aknu veselību, veicot atbilstošas pārbaudes profilaktiskos nolūkos.
 
 
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Asarošana. Vai tā ir ārstējama?

Asarošana. Vai tā ir ārstējama?

Viena no sūdzībām, ar ko pacienti vēršas pie oftalmologa, ir asarošana. Par diagnozi, simptomiem un ārstēšanas paņēmieniem stāsta otorinolaringoloģe Jekaterina Kondratiško.

Aktuālie piedāvājumi

Dabiskā skaistuma uzplaukums

Dabiskā skaistuma uzplaukums

Mūsdienās ir veikti pētījumi un eksperimenti, kuri apliecina, ka medicīnisko dēļu terapija palīdz uzlabot vispārējo veselību un ādas stāvokli. 

Veselība pandēmijas laikā

Veselība pandēmijas laikā

Uzņēmums "MedProf" nepārtraukti attīstās un seko līdzi valstī noteiktajiem ierobežojumiem, lai turpinātu sniegt pakalpojumus drošā veidā. Šajā rakstā lasiet par būtiskākajiem izaicinājumiem, ar kuriem uzņēmums ir saskāries pēdējā gada laikā, un kā tas ir pielāgojies, lai būtu draudzīgs klientiem un konkurētspējīgs. 

Video

5 paņēmieni veselīgākai ikdienai: Iesaka fizioterapeite (VIDEO)

5 paņēmieni veselīgākai ikdienai: Iesaka fizioterapeite (VIDEO)

Pēc garās Covidziemas daudziem ir iestājies fizisks un garīgs apsīkums, jo īpaši medicīnas darbiniekiem, kuriem pēdējā gada laikā bijusi liela fiziska un emocionāla pārslodze. Fizioterapeite iedvesmojošā videostāstā piedāvā piecus paņēmienus veselīgākai ikdienai, kurus ievērojot un iekļaujot savā dzīvē un darba vidē, arī grūtas darba dienas beigās var justies možāk un labāk.

Produktu testi

Testa rezultāti: H Drop Kaņepju (CBD) eļļa H Drop miega ritma un emocionālā stāvokļa līdzsvaram

Testa rezultāti: H Drop Kaņepju (CBD) eļļa H Drop miega ritma un emocionālā stāvokļa līdzsvaram

Martā medicine.lv sadarbībā ar "H Drop Latvia" piedāvāja testēt kaņepju eļļu miega ritma un emocionālā stāvokļa līdzsvaram.

Hair-Vit® uztura bagātinātājs stipriem, bieziem un spīdīgiem matiem

Hair-Vit® uztura bagātinātājs stipriem, bieziem un spīdīgiem matiem

Aprīlī medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt uztura bagātinātāju veselīgiem matiem.

Kaņepju (CBD) eļļa H Drop miega ritma un emocionālā stāvokļa līdzsvaram

Kaņepju (CBD) eļļa H Drop miega ritma un emocionālā stāvokļa līdzsvaram

Martā medicine.lv sadarbībā ar "H Drop Latvia" piedāvā testēt kaņepju eļļu miega ritma un emocionālā stāvokļa līdzsvaram.

Uzņēmējs runā

Dabiskā skaistuma uzplaukums

pexels_dew

Mūsdienās ir veikti pētījumi un eksperimenti, kuri apliecina, ka medicīnisko dēļu terapija palīdz uzlabot vispārējo veselību un ādas stāvokli.