Sargiet plecu locītavas!
Andrejs Peredistijs, Traumatoloģijas un ortopēdijas privātklīnika ORTO, traumatologs – ortopēds
Parastākais pleca locītavas traumas cēlonis ir kritiens uz pleca vai, sportojot, sadursme ar citu sportotāju. Jāpiebilst, ka plecu locītavu traumas ir vairāk raksturīgas sportiski aktīviem cilvēkiem. Spilgts piemērs, hokejistu spēka spēle pie apmales.
Izplatītākās pleca locītavas traumas ir sasitumi vai saišu bojājumi. "Otrajā vietā" ierindojas mežģījumi pleca locītavā. Savukārt, izplatītākās pleca traumas ir sasitums, cīpslu bojājumi un mežģījumi. Tā kā visas šāda veida traumas ir gūtas, krītot un sasitot pleca locītavu, tad traumas smagums ir atkarīgs no tā, cik liels spēks iedarbojas uz pleca locītavu traumas brīdī. Attiecīgi, lai gūtu sasitumu pleca locītavā ir nepieciešams mazāks spēks, bet mežģījumam noteikti lielāks, nemaz nerunājot par lūzumu.
Kā rīkoties pleca locītavas traumas gadījumā?
Sāpes ir būtībā galvenais rādītājs, pēc kura vadoties arī jārīkojas. Jo lielākas sāpes, jo lielāka iespēja, ka būs jāvēršas pie ārsta. Vēl viens svarīgs indikators ir kustību apjoms. Ja pēc traumas nevar pacelt roku, tad obligāti jāveic rentgenogrāfija kā pirmais veicamais izmeklējums. Rentgens bez patoloģijas vēl nenozīmē, ka pleca locītavā viss ir kārtībā, tāpēc vēlama speciālista apskate.
Pie sasitumiem un faktiski pie jebkurām pleca locītavas traumām – ieteicams lietot ledus kompreses ik pa 4 stundām pirmās 24 stundas pēc traumas. Ja ir sasitums, tad ledus kompreses jāliek lokāli, roku jāiekarina lakatiņā un pirmās 3-5 dienas jālieto pretiekaisuma līdzekļi. Cīpslu un saišu bojājumu gadījumos ar iepriekš minēto terapiju nepietiks, jo pastāv liela varbūtība, ka būs nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Mežģījumiem obligāti pirmajās 4 stundās jācenšas mežģīto pleca kaula galviņu nolikt vietā. Vēlams, ka to dara cilvēks ar zināšanām. Tas ir jādara pietiekami maigi, nepielietojot rupju fizisku spēku. Tas nav jādara agresīvi, kā bieži vien rāda mākslas filmās – "pienāk un strauji pavelk aiz rokas".
Kas jāievēro turpmāk, ja bijušas pleca locītavas traumas, piemēram, sportošanas ierobežojumi? Kā rīkoties atkārtotas traumas gadījumā?
Viss ir atkarīgs no tā, cik smaga trauma ir bijusi. Pie sasitumiem, izzūdot sūdzībām par sāpēm, var atgriezties iepriekšējā fiziskās slodzes līmenī. Pie cīpslu bojājumiem ierobežojumi fiziskām aktivitātēm ir atkarīgi no tā, cik liels ir bijis bojājums un kāds ķirurģiskās ārstēšanas veids tika pielietots. Vidēji – jātsakās no fiziski aktīvās dzīves uz 4-6 mēnešiem. Mežģījumu gadījumā – uz 6 mēnešiem.
Atkārtota trauma pleca locītavai ir aktuāla mežģījumu gadījumos. Cilvēkiem jaunākiem par 25 gadiem atkārtotā mežģījuma risks sastāda 50-70%. Jebkurš atkārtots mežģījums pleca locītavā tiek uzskatīts par paraduma mežģījumu un šāda diagnoze ir indikācija ķirurģiskai ārstēšanai.
Kādi riski veidojas, ja pleca locītavas trauma netiek pienācīgi izārstēta?
Ja gadījumā netiek uzstādīta precīza diagnoze vai ārstēšana netiek laicīgi un pareizi veikta, tad komplikācijas pēc traumām plecā var būt vairākas un atkarībā no traumas smaguma.
Piemēri:
• Ja laicīgi netiek konstatēts un līdz ar to tiek nepareizi ārstēts pleca locītavas cīpslu vai cīpslas bojājums (plīsums), var izveidoties kontraktūra (kustību ierobežojums) plecā ar diezgan izteiktām sāpēm.
• Gadījumā ar pleca locītavas mežģījumu – 25 gadus veciem pacientiem vēlams tuvākajā laikā pēc traumas veikt pleca locītavas stabilizējošo ķirurģisko operāciju. Gadījumā, ja to nedara, ir liels risks atkārtotam mežģījumam un tas neatgriezeniski sabojā locītavas virsmas, kas savukārt nākotnē ir provocē artrozes (locītavas nodilšana) attīstību.