Sāpīgās kundzītes vardes acis
Maza, maza varžacs, bet sāp riktīgi, un tu tik ciet un ciet...
Bet – saņemies vienreiz, savu mocītāju nav nemaz tik grūti uzvarēt!
Dr. NORA VALDMANE
*Dermatoveneroloģe Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnika Biķernieki.
*Pati vienmēr pērk ērtus apavus, zinot, cik tas ir svarīgi.
*Kut pēdas – tik ļoti, ka nevar izturēt ārstniecisko pedikīru.
Kāpēc veidojas?
Varžacs ir ādas virskārtas sabiezējums, sāpīgs ķīļveida skrūvei līdzīgs ādas veidojums, kas spiežas aizvien dziļāk audos un kairina nervu galus. Varžacis parasti rodas tajās vietās, kur bijis ilgstoši palielināts spiediens uz ādu. Visbiežāk tās veidojas uz kāju pirkstiem un arī uz pēdām, kam jātur viss ķermeņa svars.
IEMESLI. Varžacu veidošanos var radīt
* nepiemēroti apavi – pārāk šauri, jauni, vēl neievalkāti;
* augstpapēžu kurpes;
* neierasti ilga staigāšana vai sportošana, piemēram, gari pārgājieni, dejas līdz rītam u.c.;
* plakanā pēda var izraisīt regulāru varžacu veidošanos;
* kaulu deformācijas dēļ – īpaši gados vecākiem cilvēkiem.
Novērtē situāciju!
Iesākumā uz ādas parādās sabiezējusi tulzna, kuras vidusdaļā – spiediena centrālajā vietā – veidojas mazs keratīna korķītis. Bieži vien pēc ārējā izskata nemaz lāgā nevar pateikt, vai tā ir vīrusa izraisīta kārpa vai varžacs. To redz, tikai uzsākot ārstēšanu, kad noņem lieko raga kārtiņu. Ja sabiezējuma vidū ir tāda kā serdīte un apkārt biezs ādas korķītis, tad tā ir varžacs. Ja skatam paveras vairāki melni punktiņi, tie ir trombozēti asinsvadi, un tātad sabiezējums ir kārpa.
Ar ko sākt?
Tā kā pie ārsta nav iespējams tik ātri un vienkārši nokļūt, dodies pie pedikīra vai rīkojies pati! Ja sabiezējums izskatās pēc varžacs, iegādājies aptiekā speciālo plāksteri, uzliec un paturi 2– 3 dienas. Tad plāksteri noņem, izmērcē kājas sodas un ziepju vannītē, patīri sabiezējušo kārtiņu un tad jau redzēsi– ir tā varžacs vai nav. Ja sabiezējums nepazūd, tad gan ir jāiet pie speciālista – uz ārstniecisko pedikīru, pie podiatra vai dermatologa. Var izrādīties, ka tā nav varžacs, bet gan kārpa, tad ārstēšanas metodes radikāli atšķiras, jo varžacis izraisa mehānisks spiediens, bet kārpas – vīrusa infekcija.
Varžacs ārstēšanas PLĀNIŅŠ
1. Plāksteris. Aptiekā iegādājies speciālo plāksteri, uzliec to uz varžacs, turi 2–3 dienas.
2. Karsta kāju vanna. Uz litru ūdens ņem 2– 3 tējkarotes dzeramās sodas un ēdamkaroti sarīvētu vai šķidro ziepju. Pasautē kāju ar varžaci pēc iespējas karstākā ūdenī.
3. Tīrīšana. Ar šūnakmeni vai vīlīti, cik nu uzmanīgi vari, noberz sabiezējušo kārtu. Bet – tikai to, kas nāk nost viegli.
4. Atkārtotas rūpes. Ja nepieciešams, pēc 2–3 dienām atkārto šo procedūru vēlreiz. Atkarībā no tā, cik pamatīgs ir sabiezējums, iespējams, vajadzēs vismaz trīs procedūras. Pēc 7–14 dienu rūpīga darba varžacs pazudīs.
SIRSNĪGS IETEIKUMS: ja pati ar varžaci nespēj tikt galā, meklē speciālistu palīdzību. Labākais risinājums – dodies uz ārstniecisko pedikīru, kur sabiezējušo slāni noņem ar zobārsta urbim līdzīgu ierīci un, ja nepieciešams, saknīti piededzina ar sudraba nitrātu un izņem.
To tu vari atrast APTIEKĀ
Speciālie aptiekas līdzekļi – krēmi, želejas, lakas un plāksteri – paredzēti ādas mīkstināšanai un atlobīšanai. Sastāvs visiem ir līdzīgs – salicilskābe, pienskābe, vazelīns, ēteriskās eļļas, vitamīni u.c. Plāksteriem, želejām un krēmiem ir virspusēja iedarbība, bet lakas ir daudz stiprākas, tāpēc iedarbojas dziļāk un efektīvāk, sairdinot arī varžacs sakni.
Ņem vērā: aktīvo vielu koncentrācija gan plāksteriem, gan lakām ir liela, tāpēc rīkojies ļoti uzmanīgi, lai neapdedzinātu veselo ādu. Noslīdējis vai nevietā uzlīmēts plāksteris var radīt nevajadzīgu kairinājumu veseliem audiem.
CITAS metodes
*Tautas līdzekļi
Etiķī samērcēta baltmaize, rīvēti zaļi kartupeļi, ķiploki, strutenes, sīpolu sula, alvejas lapa, kumelīšu un sodas vannas un visi pārējie tautas līdzekļi var uz īsu brīdi mazināt sāpes, iekaisumu un pietūkumu, bet neko neārstē. Tie atmiekšķē un mīkstina raga kārtu, tādējādi remdē sāpes un atvieglo dzīvi.
*Radikālas metodes
Krioterapija. Ar aukstumu, izmantojot šķidro slāpekli, nosaldē virsējo sabiezējušo slāni. Izmanto, ja varžacs galva ir izveidojusies ļoti liela.
Lāzerterapija. Ar lāzera staru noņem virsējo kārtu un izņem arī sakni, vienlaikus piededzinot asinsvadus, tādējādi novēršot asiņošanu.
4 ĪPAŠIE jautājumi
1. Kā pareizi uzlikt plāksteri?
Lai aizsargātu veselo ādu apkārt varžacij, apzied to ar vazelīnu, cinka ziedi vai taukainu krēmu un tikai tad liec plāksteri vai laku.
Ņem parasto plāksteri, izgriez tajā varžacs izmēra caurumiņu un uzklāj uz ādas, lai virs tā būtu redzama tikai varžacs. Tam pāri uz varžacs liec speciālo plāksteri vai uzpilini laku. Parastais plāksteris labi pasargās apkārtējo ādu no apdeguma.
2. Ko nekad nedrīkst darīt?
Nekādā gadījumā varžacs likvidēšanai nelieto šķēres, knaibles, žiletes un citus asus rīkus! Tas var radīt virkni bezjēdzīgu nepatikšanu un vēl vairāk veicināt ādas sabiezēšanu.
3. Varbūt pazudīs pati?
Varžacs ir kā skrūve, kas duras un sāp aizvien dziļāk. Nevajag pat mēģināt pašai to dabūt ārā. Kad ar plāksteriem un kāju vannošanu noārda sabiezējušo raga kārtu, tā vairs netraucē un keratīna korķis pats dabiski iznāk ārā. Bet ar vienu noteikumu – ja tiek likvidēts spiediens uz konkrēto vietu. Varžacs pati pazūd tikai tad, ja novērš iemeslu, kāpēc tā radusies.
4. Ko darīt, ja varžacis atkārtojas un atkārtojas?
Ir vajadzīgas pārmaiņas. Neviens paņēmiens nebūs efektīvs, ja turpināsi valkāt neērtus, šaurus apavus. Pat tad, ja izdosies varžaci likvidēt, visticamāk, pēc dažām nedēļām tā atkal būs savā vietā un varēsi procedūru sākt no jauna. Tas pats attiecas uz ortopēdiskajām vainām – kamēr spiedīgais defekts pēdā nebūs novērsts, varžacis atkārtosies nepārtraukti. Tāpēc šādos gadījumos jākonsultējas ar ortopēdu vai podiatru – pēdu speciālistu, kas ar aparātu palīdzību nosaka punktus, kur veidojas spiediens. Iespējams, varžacs cēlonis ir ortopēdiska problēma – plakanā pēda vai kaulu deformācija. Bieži vien nepareizu spiedienu var izlīdzināt apavu ieliktnīši, ko ievieto zem pēdas vai starp pirkstiem. Savukārt berzi un varžacs radītās sāpes – gan pirms, gan pēc tās likvidēšanas – mazina aptiekās nopērkamās speciālās pirkstu uzmavas ar polsteriem, polimēru gredzeni, ko uzliek uz sāpīgās vietas. Ieskaties, Gewohl un Scholl ir ļoti labs piedāvājums.
Sandra Puntule
Komentāri
-
Paldies