Ja sāpes plecā bojā ikdienas dzīves kvalitāti, ir jāmeklē profesionāļu palīdzība, lai veiktu precīzu diagnostiku, novērstu sāpju iemeslu un, ja nepieciešams, atjaunotu saiti. Nevelc garumā, jo tas var beigties pat ar pleca locītavas protezēšanu.
Par pleca locītavas funkciju atjaunošanu stāsta "Medicīnas sabiedrības ARS" ortopēds, artroskopiskās ķirurģijas speciālists ARNOLDS SKIRMANIS.
Ja sāp ilgāk nekā trīs nedēļas
Ja plecs sāp, ir ierobežots kustību apjoms un vairs nevar pacelt roku, visbiežāk ir bojātas vai plīsušas saites. Ja sāpes tikai palielinās un nepāriet trīs nedēļu laikā, nevajag vilcināties vai sākt pašārstēšanos. Ir jāiet pie ortopēda, lai veiktu izmeklējumus un novērstu turpmākos sarežģījumus nākotnē.
Meklējam iemeslus
Locītavu saišu un muskuļu cīpslu bojājumiem un plīsumiem visbiežāk ir divi iemesli: deģenerācija – organisma novecošanās – un traumas, turklāt tie viens otru neizslēdz.
Traumas: saišu plīsumu var izraisīt dažādi iemesli, piemēram, kritiens vai sitiens, pēc kura vairs nevar pacelt roku. Tā mēdz būt ne tikai sportojot, piemēram, futbolistiem, hokejistiem, slēpotājiem, arī velobraucējiem, bet arī sadzīvē, krītot uz saliekta elkoņa, izstieptas rokas, vedot pastaigā suni, kad tas strauji raujas uz priekšu u.tml.
Deģenerācija: gadu gaitā cīpslas zaudē elastību, kļūst trauslākas, tāpēc tās bojā dažādas mikrotraumas. Tās uzkrājas un cīpsla saplīst. Šo procesu paātrina muskuļu disbalanss, nevēlami ieradumi, piemēram, turēt un lietot roku ne tā, kā vajadzētu. Nepareizas pleca pozas rada locītavas virsmu berzi, tāpēc veidojas mīksto audu slānītis, kas sabiezējot veido izaugumus. Tie kavē saišu apasiņošanu, to apgādi ar barības vielām, tāpēc saites zaudē elasticitāti un gadu gaitā veidojas deģeneratīvi plīsumi.
Saišu plīsuma pazīmes
Mēdz būt dažādas intensitātes sāpes, īpaši naktī, kustību ierobežojums un muskuļu vājums, kas neļauj lāgā pacelt roku. Ja saite saplīst, rokas cilāšanas funkciju pārņem citi muskuļi. Roku var pacelt, bet tai nav spēka, roka vairs nespēj veikt tās pašas kustības kā agrāk. Ja roku nekustina, iekaisums un sāpes pakāpeniski mazinās, bet, atjaunojot kustības, plecs atkal sāk sāpēt.
Nevajag pielāgoties sāpēm
Ja plecā ir kaut kas saplīsis, pretsāpju medikamenti, ziedes un kompreses palīdz tikai īslaicīgi. Tie var mazināt iekaisumu un sāpes, bet anatomisku bojājumu novērst nevar. Daudzi cilvēki cenšas pielāgoties, bet laika gaitā var attīstīties plaši locītavas bojājumi un citas problēmas, kas var beigties ar pleca locītavas protezēšanu. Ja saite plīsusi, to nepieciešams pēc iespējas ātrāk atjaunot. Ir jāvēršas pie ortopēda, lai veiktu detalizētu pleca locītavas izmeklēšanu.
Diagnostikas metodes
Labākā un lētākā pleca bojājumu diagnostikas ekspresmetode ir ultrasonoskopija, ko papildina rentgens. Ja rentgenā izskatās, ka kaut kas nav tā, kā vajag, bet ultrasonoskopija neko neuzrāda, pilnu problēmas analīzi sniedz magnētiskā rezonanse vai datortomogrāfija ar locītavas dobuma kontrastēšanu. Jo ātrāk vēršas pie ārsta, jo vieglāk diagnosticēt un izoperēt plīsumu, jo mazāks komplikāciju risks nākotnē.
Saudzīga operācija
Pleca locītavu operācijas laikā vaļā never, cīpslu atjauno artroskopiski. Ādā tiek veikti 3–6 mazi, 4–5 mm plati, griezieni. Caur tiem pleca locītavā ievada miniatūru kameru, kas ir savienota ar datoru, un smalkus instrumentus, ar kuru palīdzību bojāto cīpslu piestiprina atpakaļ pie kaula. Operācijas norisei ķirurgs seko līdzi vairākkārtējā palielinājumā monitora ekrānā. Šai metodei ir būtiskas priekšrocības: tā ir maz traumatiska un saudzīga, griezienu vietas ātri sadzīst. Jaunās tehnoloģijas ļauj kvalitatīvi un precīzi novērtēt locītavas stāvokli, arī tajās vietās, ko nevar, veicot parastu ķirurģisku operāciju. Ar artroskopiju iespējams izvērtēt un vienā reizē novērst visus locītavas bojājumus, atjaunot ne tikai bojātās saites un muskuļu cīpslas, bet arī notīrīt sabiezējušo audu un sāļu nogulsnējumus.
Operācija ilgst līdz pusotrai stundai, tās ilgums ir atkarīgs no bojājumu apjoma un sarežģītības pakāpes. To veic ambulatori ARS dienas stacionārā vispārējā anestēzijā. Pacients nākamajā rītā var doties mājās. Roka ir brīvi iekarināta elkoņsomā, kas sargā no nejaušām kustībām.
Rehabilitācija
Roka ir jānēsā iekārtu elkoņsomā 4–6 nedēļas, lai plecs būtu miera stāvoklī. Pēc tam fizioterapeita uzraudzībā jāsāk ārstnieciskā vingrošana. Rehabilitācija ilgst apmēram trīs mēnešus, sāpes pēc operācijas var ilgt līdz pat 3–4 mēnešiem. Lai pilnībā atgūtu formu, ir nepieciešami 6–12 mēneši.
SIA "Medicīnas sabiedrība ARS"
Skolas iela 5, Rīga, Latvija
Tālrunis 67201007, 67201008
www.ars-med.lvPublicitātes foto: p
leca locītavas artroskopiskās operācijas "Medicīnas sabiedrībā ARS" veic ortopēds, artroskopiskās ķirurģijas speciālists ARNOLDS SKIRMANIS