7 sāpju veidi, ko tev nekad nevajadzētu ignorēt
Sāpes ir veids, kā organisms signalizē par svarīgiem procesiem. Pievēršot tām pienācīgu uzmanību, tu vari jau laikus atpazīt nopietnas veselības problēmas un tās efektīvi novērst.
Sāpes mēdz būt īslaicīgas – uzņemot neveselīgu uzturu, tev sāks sāpēt vēders, ilgstoši izjūtot stresu, tevi var mocīt galvassāpes vai, nēsājot nepiemērotus apavus, tevi piemeklē sāpes kājās. Taču gadījumos, kad sāpes ir netipiskas vai ilgstošas, tām nav racionāla izskaidrojuma vai tās pavada citi simptomi, tās nedrīkst ignorēt. Ieklausoties savā ķermenī un laikus apmeklējot speciālistu, tu vari sevi pasargāt no tādām veselības problēmām, kas var izrādīties pat letālas.
Sāpes krūtīs
Sāpes krūšu rajonā, elpas trūkums, slikta dūša un sāpes ķermeņa augšdaļā ir sirdslēkmes pazīmes. Sāpes šajā gadījumā parasti ir pēkšņas un nepāriet. Šie simptomi var parādīties ne tikai vienlaicīgi, bet arī atsevišķi, tāpēc sirdslēkme var netikt uzreiz atpazīta. Jāzina, ka, vēršoties pie palīdzības laikus, ir lielāka iespēja ne tikai izdzīvot, bet arī sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus.
Stipras galvassāpes
Pavisam iespējams, ka galvassāpes izraisa migrēna, taču to cēlonis var būt arī daudz nopietnākas veselības problēmas. Piemēram, smadzeņu aneirismas – asinsvadu sieniņas vājuma, kas var izraisīt asiņošanu galvaskausa dobumā – simptoms ir pēkšņas un stipras galvassāpes. Ja galvassāpes ir neierasti spēcīgas un pēkšņas, vērsies pie speciālista. Arī tad, ja galvassāpes tevi nomoka regulāri, noskaidro, kāds ir tā cēlonis.
Pulsējošs zobs
Iespējams, ka ieplaisājušas vai iepuvušas emaljas dēļ cietis zoba nervs. Tam notiekot, nervu skar mutē atrodamās baktērijas, un, šo problēmu nenovēršot, tās var izplatīties tālāk organismā.
Asas sāpes sānā
Asas sāpes labajā sānā, slikta dūša un drudzis var signalizēt par apendicītu – aklās zarnas piedēkļa iekaisumu. Laikus nedodoties pie speciālista, iekaisušais piedēklis var plīst, nopietni apdraudot pacienta veselību un pat dzīvību.
Tāpat sāpes sānos var liecināt par olnīcu cistu. Parasti tās ir nekaitīgas un izzūd, neizmantojot īpašu ārstēšanu, taču gadījumos, kad cista deformējas vai plīst, sieviete var just briesmīgas sāpes. Arī šajā gadījumā nepieciešams nekavējoties meklēt medicīnisko palīdzību – cista dažu stundu laikā var pilnīgi bloķēt asins plūsmu olnīcā.
Diskomforta sajūta vēderā, ko pavada gāzes vai vēdera pūšanās (sievietēm)
Ja vēderā regulāri uzkrājas gāzes, tas bieži, šķietami bez iemesla uzpūšas un tu regulāri jūties pārēdusies, ir vērts apmeklēt savu ginekologu. Nosauktās pazīmes var brīdināt par olnīcu vēzi. Ja šie simptomi nepazūd divu līdz trīs nedēļu laikā, apmeklē speciālistu.
Muguras sāpes un tirpoņa pirkstos
Muguras sāpju iemesli var būt dažādi – tu nepareizi sporto, nes pārāk smagus saiņus vai pavadi dienu, nepareizā pozā sēžot pie darba galda. Taču muguras sāpes var rasties, mugurkaula diskam nospiežot muguras nervu. Laikus neapmeklējot ortopēdu, tu riskē ar neatgriezeniskiem muguras nervu bojājumiem.
Sāpes un pietūkums kājās
Ja kāju ikri pēkšņi kādā vietā kļuvuši neparasti jutīgi, ievērojami pietūkuši vai sarkanīgi, tev, iespējams, ir dziļā vēnu tromboze. Nemēģini sāpes mazināt, sāpošo vietu masējot vai kustinot kāju – asins receklis var pārvietoties pa tavām vēnām, nonākot plaušās un bloķējot elpošanu. Nekavējoties apmeklē ārstu, viņš veiks nepieciešamās pārbaudes.