Saldais pārītis = antibiotikas + piena sēne
Tik skaists nosaukums - Candida, bet tik nelāga...
Ģimenes ārste man atklāja urīnceļu iekaisumu un izrakstīja antibiotikas. Vai, dzerot antibiotikas, jālieto zāles pret sēnītēm? Pavasarī pēc bronhīta ārstēšanas, kad arī bija jādzer antibiotikas, man intīmajā zonā parādījās nieze. Daktere teica – piena sēne, un izrakstīja vaginālās pretsēnīšu svecītes. Danute
Dr. DACE MATULE
* Ginekoloģe medicīnas sabiedrībā ARS un Matules, Melkas un Ligeres ginekoloģijas privātklīnikā.
Danute, tēlaini runājot, maksts vidi var salīdzināt ar komunālo dzīvokli, kur mitinās gan labie, gan sliktie kaimiņi. Normālā maksts mikroflorā var atrast desmit, piecpadsmit dažādu sugu un dzimtu baktēriju, bet ar speciālām barotnēm vai DNS testiem - pat četrdesmit piecas. Arī sēnītes. Visi šie īrnieki, nevienam netraucējot, harmoniski sadzīvo un nerada nekādas problēmas. Savukārt, tiklīdz simts un viena faktora ietekmē šī harmonija jeb spēku attiecības tiek izjauktas, kāda nosacīta suga sāk vairoties un sieviete vairs nejūtas tik komfortabli. Tā var būt arī Candida - piena sēne. Jauki, ja sēnītes (un arī pārējās sliktās baktērijas) ir daļa no normālās mikrofloras, no normas, ja tā netraucē, - tad arī nevajag ar to cīnīties jeb ārstēt. Taču, ja sēnīšu savairojas par daudz, - pastiprinās izdalījumi, parādās nieze, sūrstēšana un tev tas nepatīk.
Ir vēl kāds labais uzraugs, policists, kurš gādā par to, lai būtu kārtība... Mazām meitenītēm maksts sekrēts ir neitrāls (pH 7), savukārt, iestājoties pubertātei, sievišķā hormona estrogēna līmenis palielinās, meitenei sākas regulāras mēnešreizes un mainās arī maksts vide. Estrogēna ietekmē makstī veidojas ūdeņraža pārskābe un pienskābe, maksts sekrēts kļūst viegli skābens (pH 3,8-4,2). Savukārt skāba maksts vide nepatīk daudziem sliktajiem, patogēnajiem mikroorganismiem. Taču šis process nevar notikt bez īpašu mikroorganismu - laktobaktēriju, pienskābo baktēriju - līdzdalības. Veselā maksts mikroflorā to ir krietni vairāk nekā nosacīti slikto mikrobu. Labās pienskābās baktērijas uz maksts vidi un reizē arī uz imunitāti iedarbojas trijos veidos. Pirmkārt, tās izkonkurē nosacīti sliktos, patogēnos mikrobus ar savu skaitlisko pārākumu. Otrkārt, skābina vidi, šādā veidā neļaujot vairoties sliktajiem mikrobiem. Treškārt, pienskābās baktērijas veicina speciālu maksts gļotādas imūnvielu (imūnglobulīns A) veidošanos. Tā rodas arī dzemdes kaklā, olvados, saista nosacīti sliktos, patogēnos mikroorganismus, neļaujot tiem nokļūt tālāk organismā.
"Bet kādi ir šie daudzie cēloņi, kas maina maksts vidi?" dzirdu, kā tu interesējies.
* Tava imunitāte. Piena sēnītes parādīšanās ir brīdinājuma signāls tev pašai - maini kaut ko savā dzīvesveidā! Mēnešiem ilgs sasprindzinājums darbā novārdzina tavu imūno sistēmu. Plus vēl nepareizs uzturs - pārāk daudz saldumu, balto miltu kūciņu un bulciņu... Plus dvēseliskā līdzsvara zudums: strīdi ģimenē...
* Izsargāšanās līdzekļi - kontracepcijas tabletes, jo tās izraisa hormonālās svārstības un samazinās maksts gļotādas aizsargspējas. Varbūt vainīga kontracepcijas spirāle, kas var pazemināt lokālo imunitāti. Prezervatīvu regulāra (!) lietošana...
* Ķīmiskās vielas, kas rada alerģiskas reakcijas un gļotādas bojājumus, - veļas pulvera atliekas uz biksītēm, smaržīgais vannas sāls.
* Ja ilgstoši netiek mainītas ikdienas un higiēniskās paketes.
* Pārlieku centīga tiekšanās pēc tīrības, kad pienskābās baktērijas tiek izskalotas no maksts.
* Hroniskas slimības, piemēram, diabēts.
* Un arī - antibiotiku lietošana. Kāpēc? Antibiotikas nešķiro sliktās un labās baktērijas, tās apkauj visas pēc kārtas. Tātad, lietojot antibiotikas pret urīnceļu iekaisumu, tās iznīcinās arī labās pienskābās baktērijas maksts gļotādā. Problēmas rodas tāpēc, ka dažām sievietēm pienskābās baktērijas neatjaunojas pietiekami ātri, līdz ar to samazinās maksts skābums un savairojas sēnītes. Un vēl - antibiotikas, iznīcinot mikrobus, kas izraisījuši slimību, maina daļu organisma dabiskās mikrofloras, bet tieši Candida sēnītes ir izturīgākās. Tās savairojas ļoti daudz, parādās jau nieze (attīstās vaginālā kandidoze), un, ja tu nekādi uz to nereaģē, organisms novājinās, un maksts vide mainās vēl vairāk. Līdz ar to tavs organisms kļūst uzņēmīgāks pret citām infekcijām.
Tāpēc mans padoms tev ir šāds: lietojot antibiotikas, reizē jālieto arī pienskābo baktēriju vai pretsēnīšu līdzekļi. Tie varētu būt makstī liekami preparāti - laktobaktērijas saturošas lodītes (Vagisan, Ecocillin u. c.), kas nodrošina skābu vidi, vai arī iekšķīgi dzerami līdzekļi - probiotikas, kas satur labās, zarnu traktu stabilizējošās un aizsargājošās laktobaktērijas. Var arī vienkārši dzert daudz šķidruma, īpaši biokefīru, lakto, paniņas. Saraudzē dzīvu rūgušpienu!
Anda Vīksna