Sāks izglītojošu lekciju ciklu par retu un bīstamu slimību - akromegāliju
Lai informētu par retas un bīstamas slimības - akromegālijas - savlaicīgu atpazīšanu un ārstēšanu, šodien Rīgā tiks sākts izglītojošs lekciju cikls ārstiem un citiem interesentiem, aģentūru LETA informēja Eiropas Savienības Vienotā tirgus foruma pārstāve Agnese Ruberte.
Pirmā lekcija notiks šodien viesnīcas "Avalon Hotel" konferenču zālē, 13.janvāra ielā 19, no plkst.14 līdz 18.30. Lekciju cikls turpināsies 15.oktobrī Rēzeknē un 5.novembrī Kuldīgā.
Kā ziņots, akromegālija ir hroniska un progresējoša slimība, kas raksturīga ar pastiprinātu augšanas hormona veidošanos, izraisot neproporcionālu skeleta, iekšējo orgānu un audu augšanu, kā arī citus vielmaiņas traucējumus.
Saskaņā ar Latvijas Endokrinologu asociācijas (LEA) aprēķiniem Latvijā vajadzētu būt līdz 300 akromegālijas slimnieku, tomēr šobrīd uzskaitē ir tikai 80 pacienti.
"Tā ir reta, hroniska slimība, ko ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē bieži diagnosticē novēloti. Slimības ārējās un raksturīgākās pazīmes attīstās pakāpeniski, daudzu gadu vai pat desmitu laikā. Vidēji laiks no pirmajiem simptomiem līdz slimības diagnozei ir pat astoņi līdz 12 gadi. Neārstēta akromegālija un to pavadošās slimības samazina pacienta dzīvildzi apmēram par desmit gadiem un paaugstina mirstības risku divas līdz četras reizes," uzsver Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Gaiļezers" endokrinologs Ingvars Rasa.
Agrīnie akromegālijas simptomi ir neproporcionāla plaukstu un pēdu palielināšanās, mīksto audu sabiezēšana. Novērojamas izmaiņas sejā, piemēram, akcentētas lūpas, uzacu pauguri, uz priekšu izvirzīts apakšžoklis, deguna un ausu palielināšanās, parādās atstarpes starp zobiem, āda kļūst biezāka.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Stefanie Neves