medicine.lv skaitļos

Lietotāji online70
Aktīvie uzņēmumi12749
Nozares raksti1341
Ekspertu atbildes20871
Sākas trešā sabiedrības attieksmes maiņas kampaņa “Cilvēks, nevis diagnoze” (FOTO) : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Sākas trešā sabiedrības attieksmes maiņas kampaņa “Cilvēks, nevis diagnoze” (FOTO)

4. augustā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika Labklājības ministrijas (LM) deinstitucionalizācijas* (DI) projekta ietvaros rīkotās kampaņas “Cilvēks, nevis diagnoze” atklāšanas pasākums. Kampaņas mērķis – sabiedrības attieksmes maiņa, izpratnes un atbalsta veicināšana cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem (GRT), bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (FT), ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem, kā arī DI norisei kopumā.

Kampaņas atklāšanas pasākuma pirmā daļa bija satikšanās – iepazīšanās un sadarbības spēle dažu desmitu cilvēku lokā, kurā iesaistījās cilvēki ar GRT un bērni ar FT, žurnālisti un sabiedrībās populāras personības, kā arī LM darbinieki. Savukārt otro daļu veidoja kampaņai un DI jautājumiem veltīta preses konference, kurā piedalījās LM augstākā vadība – labklājības ministrs Gatis Eglītis un valsts sekretāra vietniece Līga Āboliņa, kampaņas eksperti – Ieva Leimane-Veldmeijere (Resursu centra cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem „Zelda” vadītāja), Ilze Dreifelde (sertificēta psiholoģe, mākslas terapeite, supervīzore) un Ārija Martukāne (Ģimeņu atbalsta centra koordinatore, Latvijas profesionālo audžuģimeņu biedrības “Terēze” vadītāja).

Kopš 2018. gada ir īstenotas jau divas informatīvās kampaņas ar nosaukumu "Cilvēks, nevis diagnoze". Šogad tiek īstenota trešā kampaņa, kuras aicinājums ir “Nozīme ir tikai tam, kas mēs esam! Saskati cilvēku, nevis diagnozi!”. Garīga rakstura vai funkcionālie traucējumi ir uztverami līdzīgi kā citas slimības, kas cilvēka dzīvi ietekmē, bet nedefinē to, kas viņš ir. Svarīgi apzināties, caur kādu ‘prizmu’ mēs šos cilvēkus redzam – diagnozes, prasmju un spēju trūkuma vai talantiem un dotībām apveltītas personības. Kā preses konferencē skaidroja kampaņas eksperte Ilze Dreifelde: “Lai mēs to spētu izdarīt, ir svarīgi atpazīt, izprast un vadīt pretrunīgās emocijas, kas neizbēgami un impulsīvi mūsos rodas, nonākot saskarsmē ar cilvēkiem, kas ir atšķirīgi un savās izpausmēs citādi.”

Arī Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Līga Āboliņa runāja par pašu galveno deinstitucionalizācijas procesā – cilvēku: “Līdzās pakalpojumu un infrastruktūras objektu attīstībai ir cilvēks – gan sabiedrībā balstīto pakalpojumu saņēmējs, gan ikviens no mums. Tiklīdz mēs vispārīgi runājam par iekļaujošu sabiedrību un iestājamies par mazāk aizsargāto grupu tiesībām, mēs esam atbalstoši. Taču, tiklīdz uzzinām, ka grupu dzīvoklis cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem tiks izveidots mums tuvumā, kļūstam par kaismīgiem protestētājiem. Un tad ir jautājums par mūsu kā sabiedrības gatavību pieņemt citādību.”

Arī kampaņas eksperte Ieva Leimane-Veldmeijere preses konferencē secināja – lai gan sabiedrības attieksme pamazām mainās, tomēr joprojām esam neiecietīgi, un pandēmijas kontekstā šī neiecietība pret citādo tikai pieaug. Eksperte runāja par to, ka pēdējo gadu laikā ir bijuši vairāki sabiedrības attieksmes mērījumi – gan 2016. un 2018. gadā, gan divas reizes dažādu pētījumu ietvaros 2020. gadā. “Kopējais secinājums – sabiedrības attieksme mainās ļoti lēni. Pētījumi arī liecina, ka cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem ir viena no tām sociālajām grupām, kas visbiežāk tiek sociāli atraidīta.” Otrs lielais secinājums, iepazīstoties ar pēdējo trīs gadu laikā veiktajiem sabiedrības attieksmes pētījumiem, pēc ekspertes teiktā – personas ar garīga rakstura traucējumiem tajos minēta kā tā sabiedrības grupa, pret kuru ir visnegatīvākā attieksme.

Savukārt kampaņas eksperte Ārija Martukāne preses konferencē atzina, ka, neraugoties uz to, ka aizvien kā sabiedrība esam smaga padomju mantojuma ietekmē, pozitīvas pārmaiņas attieksmē pret bērniem, kuri palikuši bez savu vecāku gādības, notiek un, cerams, paaudžu nomaiņas rezultātā kļūs vēl straujākas.

Kampaņa, kas aptvers arī Latvijas reģionus un tiks atspoguļota sociālajos tīklos, sniegs sabiedrībai iespēju satikties ar cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, uzzināt daudzus reālus pieredzes stāstus, un, cerams, palīdzēs paskatīties ar citām acīm uz tiem cilvēkiem, kurus liela daļa no mums esam iepriekš izlikušies neredzam. Kā preses konferencē teica Līga Āboliņa, tāds arī ir šīs kampaņas mērķis – turpināt iepazīstināt ar mūsu līdzcilvēkiem, viņu interesēm, sapņiem, iecerēm un dzīves plāniem, jo mēs visi esam viena sabiedrība, visi kopā esam MĒS.

* Deinstitucionalizācijas (DI) projekti ir pakalpojumu sistēmas izveide, kas sniedz personai, kurai ir ierobežotas spējas sevi aprūpēt, nepieciešamo atbalstu, lai tā spētu dzīvot mājās vai ģimeniskā vidē. DI projektu mērķis ir novērst situāciju, ka personai ir jāpārceļas uz dzīvi ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, jo tai nav pieejams nepieciešamais atbalsts dzīvesvietā jeb sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi.

Kampaņas atbalstītāji: Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas sabiedrisko mediju – Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas – vienotais ziņu portāls www.lsm.lv un Latvijas Televīzija.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Deguna starpsienas operācija

Deguna starpsienas operācija

Plastiskās ķirurģijas klīnika Aesthetica piedāvā veikt gan deguna starpsienas korekcijas operācijas, gan estētisko rinoplastiku. Klīnikas Aesthetica otorinolaringologi un ķirurgi ir gatavi palīdzēt ikvienam pacientam. Pieraksties konsultācijai pie Aesthetica jau šodien!

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Video

Produktu testi

Unikālais "OGA7 Cosmetics" ķermeņa un roku krēms normālai un sausai ādai

Unikālais

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "OGA7 Cosmetics" piedāvā testēt unikālu barojošo un mitrinošo ķermena un roku krēmu.

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar Dr. Pakalns select zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns select VIVASOLS" imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai.

Testa rezultāti: LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satrauktam vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satrauktam vēderam

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt "LIVEO Kids" pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu ērti lietojamos pulverīšos, kas īpaši paredzēti bērniem.

Testa rezultāti: Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Testa rezultāti: Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvāja testēt "Dr. Pakalns Select RELAXOLS Stress support" spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Apimi" dabiskie kosmētikas produkti ķermeņa un sejas kopšanai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Zīmols "Apimi" ir vēl viens piemērs izdomai, kas rezultējas lieliskos dabiskās kosmētikas produktos ķermeņa un sejas kopšanai. "Apimi" ražojumi ļauj sajust bišu radīto produktu labvēlīgo ietekmi uz skaistumu un labsajūtu ikdienā. Bišu iedvesmoti – Apimi radīti!"

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Terapeitiskos nolūkos pārtikas un uztura bagātinātāju veidā tiek izmantoti laktobacilli, bifidobaktērijas un pat streptokoki. Šos dzīvos mikroorganismus sauc par probiotikām, un pārtikas produktus, kas tos satur, sauc par probiotikām. Parasti tie ir piena produkti. Lietuvietis Ramunas Račkausks radīja augu izcelsmes probiotikas produktu, raudzējot auzas, griķus un rīsus – ZOE. 

Uzņēmējs runā