Sajust savu iekšējo pasauli… ar pēdām
Foto: Visit St. Pete/Clearwater/Flickr
No tālām zemēm pārbraukuši ceļotāji nereti dalās iespaidos par eksotiskiem pēdu masāžas seansiem, pēc kuriem piedzīvotas līdz šim neizbaudītas sajūtas, pat vēlme pacelties spārnos… Taču ne vienmēr aizdomājamies, ka, masējot punktu kombinācijas uz mūsu delnām vai pēdām, ietekmējam ne tikai pašsajūtu, bet arī iekšējo orgānu darbību.
"Uz pēdām atrodas aktīvie punkti. Tos noskaidro empīriski. Tomēr 5000 gadu laikā pēdu refleksoterapija ir izstrādāta un mainīta vairākas reizes. Austrumu speciālisti skaidro, kā aktīvie punkti apvienojas konkrētos enerģijas ceļos, bet mums – rietumniekiem – tuvāks ir metodes zinātniskais skaidrojums," stāsta ārsts, Austrumu medicīnas speciālists, grāmatu sērijas Saules ceļš autors Igors Kudrjavcevs. "Pēdu refleksoterapijas iedarbība notiek caur nervu sistēmu. Ietekmējot konkrēto punktu ar masāžu vai adatas dūrienu, nervu impulss nonāk smadzenēs caur nervu sistēmu. Smadzenes to sūta atpakaļ. Cita teorija – šis impulss izraisa attiecīga hormona izdalīšanos. Vācijas pārstāvji savukārt uzskata, ka informācijas nodošana no punkta notiek arī caur mīkstajiem saistaudiem." Un tomēr – pēda ir mikroshēma – līdzīgi kā embrijs, kas ietver sevī informāciju par visu organismu.
Garā ceļa likums darbībā
Strīdi par pēdu refleksoterapijas izcelsmes vietu notiek joprojām. Daudzi uzskata, ka tā radusies Ķīnā, bet ir arī cilvēki, kuri domā, ka pamati tai likti Indijā. Sava sistēma ir arī citviet pasaulē, un katrai no tām ir noteikta loma/nozīme. Dažādas skolas sastopamas arī Ķīnā. Mao Dzeduns tās sāka sakārtot, ieviesa standartu, kas bija jāzina katram – kā literārā valoda, bet dialektu jau katrs varot apgūt pats, ja vien vēlas.
Viens no ķīniešu medicīnas likumiem ir garā ceļa likums, proti, ja sāp kāds punkts, tad vislabāk masēt vietu, kas atrodas vistālāk no sāpošās vietas. Rokas mums, protams, ir jūtīgākas un aktīvākas. Tomēr, sākot ietekmēt pēdu, arī tā aktivizējas. Ne velti pēdas (īpaši sievietēm) ir viena no erogēnajām zonām.
Sāp galva? Pamasē pēdas!
Refleksoterapijas princips ir vienkāršs – nosacīti pēdu var sadalīt trijās daļās. Augšējā daļā īkšķis, piemēram, atbild par smadzenēm, bet uz papēža ir diezgan liela dzimumdziedzeru zonas projekcija. Spilventiņš zem pirkstiem atbild par plaušām. Pēdas vidusdaļai, kas nepieskaras zemei, ir saistība ar vēdera dobumu.
Masāža nav sarežģīta – ja zinām kaut vai tikai to, ka uz pēdas ir aktīvie punkti, un nav slinkums atlicināt tam laiku, varam sev palīdzēt arī paši.
Vakarpusē vienkārši iztaustām punktus, kuri ir visjūtīgākie. Masējam pret pulksteni, noņemot spriedzi un varbūt pat ietekmējot kādu iekšējo orgānu. Caur pēdu, starp citu, varam sev pamasēt arī mugurkaulu – tā projekcija atrodas uz pēdas sānu virsmas. Varbūt labāk būtu uzreiz pamasēt mugurkaulu? Tomēr, pirmkārt – nevaram to pašu izdarīt. Otrkārt, masējot caur pēdām, mēs it kā vienlaikus risinām problēmu no otras puses, ietekmējot veģetatīvo nervu sistēmu.
Savukārt no rītiem vislabāk būtu pēdu paberzēt ar roku, iesaka dakteris. Tas radītu mundrumu un uzlabotu asinsriti. Jāņem vērā, ka ar pirkstiem vajag uztaustīt aktīvos punktus, bet ar plaukstas centru veikt vispārējo masāžu. Taču grūtniecēm gan pirmajā trimestrī būtu no masāžas jāizvairās. No padomju laikiem saglabājies mīts, ka nedrīkst pielietot ŗefleksoterapiju onkoloģiskajiem slimniekiem. Taču tagad, piemēram, adatu terapija esot tieši ieteicama. Tas nozīmē, ka konkrētos gadījumos der arī pēdu refleksoterapija. Tomēr vispirms jākonsultējas ar šīs jomas speciālistiem.
Igors Kudrjavcevs iesaka ikvienam vasarā novilkt kurpes un pastaigāt ar basām kājām, liekot pie zemes vispirms papēdi, tad visu pārējo pēdas daļu. Pēda tad it kā tausta, meklē ceļu. Tādai pastaigai noteikti būs pozitīvs rezultāts.
No klasikas līdz Garra Rufa zivtiņām
Pēdu masāžu piedāvājumu klāsts Latvijā ir gana plašs, tomēr pie mums vispopulārākā ir Taizemes masāža. "Masāža notiek, sēžot ērtā krēslā. Kājas tiek masētas no pēdas līdz celim, taču akcents ir likts uz pēdām. Masāža ir relaksējoša, ieteicama tūsku, noguruma gadījumos," par Taizemes masāžu stāsta ārstu prakses Aparmita Plus ajūrvēdas masiere Inese Zandersone.
Ar masāžu var tikai mazināt kādu veselības problēmu, nedaudz ietekmējot izpausmi un sekas, nevis pilnībā novērst to.
"Ja uzspiedīšu uz aknu punkta un jūs to sajutīsit, tas nenozīmē, ka uzreiz būtu jādodas uz izmeklējumiem – varbūt esat par daudz ko treknāku apēdis, varbūt kāda vīna glāze bijusi lieka… Un tomēr manā praksē nav bijis tā, ka cilvēkiem ir kāda veselības problēma un punkts par to nepastāstītu."
Jeļena Černiha, masāžas studijas Inari masiere uzskata, ka pēdu masāža noņems stresu, ļaus atslābināties un dos enerģiju, kā arī darbosies profilaktiski. Dzintara pēdu masāžu masiere iesaka tiem, kuriem nepieciešams izteikti relaksējošs efekts. Vispirms pēdas izpeldina vannā ar dzintara gabaliņiem. Pēc tam veic pīlingu. Noslēgumā izmanto dzintara pulveri. Iedarbība ir kā jebkurai SPA procedūrai. Masieris vienmēr vadās pēc klienta izjūtām, nevis pēc grāmatās rakstītā. Arī viņa piekrīt viedoklim, ka cilvēks var masēt pēdas pats, taču tas jādara uzmanīgi, ieklausoties savās izjūtās.
Pēdu mikromasāžas pienākumu iespējams uzticēt arī mazajām čaklajām un eksotiskajām Garra Rufa zivtiņām, kas zemūdens kāju peldes laikā maigi apskrubinās pēdiņas, noņems no ādas lieko un traucējošo, veiks arī savdabīgu masāžu. Vērts kaut vienreiz dzīvē izbaudīt arī šo zivtiņu pieskārienus.
Teksts: Zane Līce