Saeimas komisijā runās par medikamentozās ārstēšanas uzlabošanu onkoloģijā
Rīga, 29.janv., LETA. Šodien plkst.10 Saeima Sociālo un darba lietu komisijā runās par plānotajiem pasākumiem onkoloģisko slimību medikamentozās ārstēšanas uzlabošanai, liecina Saeimas komisiju darbakārtība.
Uz sēdi uzaicināti Veselības ministrijas (VM), Nacionālā veselības dienesta, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un pacientu organizāciju pārstāvji.
Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Prostatas vēža pacientu biedrības valdes loceklis Visvaldis Bergmanis, pacientu organizācijas ir satrauktas, ka no nākamā gada varētu samazināt valsts apmaksātu inovatīvo onkoloģijas medikamentu terapijai apmēru.
VM informatīvajā ziņojumā par veselības reformas pasākumu īstenošanu 2019.gadā pausts, ka valsts plāno apmaksāt inovatīvos onkoloģijas medikamentus terapijas turpināšanai 300 cilvēkiem, bet Bergmanis norādīja, ka šogad ārstēšana ar jaunu terapiju sākta 384 dažādu onkoloģisko diagnožu pacientiem, kas nozīmē, ka, iespējams, plānot samazināt pacientu apmēru, kuriem pienāksies šīs zāles terapijai.
Bergmanis norādīja, ka bažas par nepietiekamu līdzekļu apjomu mūsdienīgai ārstēšanai Prostatas vēža pacientu biedrība paudusi vēstulē Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, Ministru kabinetam un Pasaules veselības organizācijas Latvijas pārstāvniecībai. Vēstulē rakstītajam pievienojušās arī vairākas citas onkoloģisko slimību pacientu organizācijas.
Kā liecina VM ziņojums par veselības aprūpes reformām 2019.gadā, lai turpinātu veselības nozarē sāktās reformas un nodrošinātu iedzīvotājiem labāku izmeklējumu un speciālistu konsultāciju pieejamību, kā arī celtu veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti, šogad ir nodrošināts par 40,8 miljoniem lielāks finansējums nekā pērn. Kopumā reformu turpinājumam tiks izmantoti 154,2 miljoni eiro.
No šī finansējuma 29,22 miljoni eiro paredzēti onkoloģisko saslimšanu diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošanai.
Onkoloģijas jomā šogad plānots turpināt uzlabot diagnostiku, padarot to kvalitatīvāku, precīzāku un ātrāku; nodrošināt pacientiem personalizētu, mērķētu ārstēšanu; uzlabot finanšu līdzekļu, kas saistīti ar pacienta atrašanos ārstniecības iestādēs, izlietojuma efektivitāti.
Finansējums novirzīts arī psihoemocionālā atbalsta dienas centra "Spēka avots" izveidei, lai nodrošinātu psihosociālu atbalstu onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem no brīža, kad uzzināta diagnoze, kā arī akūtās ārstēšanas procesā.