Saeimas komisija noraida ierosinājumu deleģēt SPRK arī veselības aprūpes tarifu noteikšanu
Rīga, 6.dec., LETA. Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien noraidīja ierosinājumu deleģēt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) arī veselības aprūpes tarifu noteikšanu.
Deputāts Renārs Putniņš (V) piedāvāja noteikt, ka veselības aprūpes tarifus aprēķina un nosaka Sabiedrisko pakalpojumu regulators. Putniņš norādīja, ka pašlaik pakalpojumu cena neatbilst realitātei. Nacionālais veselības dienesta nosaka tarifus un arī iepērk šo pakalpojumu, bet universitātes slimnīcām veidojas parādi, sacīja deputāts, uzsverot, ka valsts maksā mazāk nekā izmaksā veselības pakalpojumi. Politiķis teica, ka nepieciešams noteikt adekvātus tarifus, tāpēc viņš arī iesniedzis tādu priekšlikumu.
Deputāts Einārs Cilinskis (VL-TB/LNNK) pauda viedokli, ka šāds ierosinājums būtu apsverams, ja tiktu iesniegts savlaicīgi un tam būtu nepieciešamais finansējumus. Viņš arī pauda viedokli, ka pašlaik SPRK nav kapacitātes šo funkciju veikšanai. Deputāte Silvija Šimfa piekrita Cilinska viedoklim, piebilstot, ka problēma ir aktuāla, tomēr tas nav šī likuma un šī brīža jautājums.
Savukārt Romualds Ražuks (V) pauda, ka tarifu noteikšana saistīta arī ar to, ka līdzekļu veselības aprūpei nebija pietiekami.
Parlamentārieši mudināja Putniņu atsaukt priekšlikumu un izskatīt šo jautājumu darba grupā, tomēr deputāts savu ierosinājumu neatsauca. Komisijas deputāti arī norādīja, ka SPRK neaprēķina tarifus, bet apstiprina tos, līdz ar to būtu citādāk jāformulē šis ierosinājums. Putniņš savu priekšlikumu neatsauca, un komisijas atbalstu tas neguva.
Šis ierosinājums bija iesniegts Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektam, ko komisija vērtē pirms galīgā lasījuma.
Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektā noteikts, ka veselības aprūpei tiek piešķirts finansējums 4% apmērā no iekšzemes kopprodukta, sākot ar 2020.gadu.
Paredzēts, ka valsts apmaksātajā medicīniskās palīdzības minimumā, kuru saņems visi iedzīvotāji neatkarīgi no veikto sociālo iemaksu apmēra, ietilps neatliekamā palīdzība, dzemdību palīdzība, ģimenes ārsta pakalpojumi un ārstēšanai paredzētās zāles un medicīniskās ierīces, kas tiek kompensētas no valsts budžeta.
Tāpat tajā ietilps veselības aprūpes pakalpojumi, kas ārstē saslimšanas ar nozīmīgu ietekmi uz sabiedrības veselības rādītājiem vai rada apdraudējumu sabiedrības veselībai, tostarp psihiskas saslimšanas un tuberkuloze, kā arī šo saslimšanu ārstēšanai nepieciešamie medikamenti.
Savukārt, lai saņemtu veselības aprūpes pilno grozu, kurā ietilpst pārējie valsts apmaksātie pakalpojumi, iedzīvotājam būs jābūt valsts obligātajai veselības apdrošināšanai.
Likumprojektā norādīts, ka tiesības uz valsts obligāto veselības apdrošināšanu ir personai, par kuru veiktas vai bija jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veselības apdrošināšanai saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kā arī valsts aizsargātas personas vai iedzīvotāji, kas veikuši veselības apdrošināšanas iemaksas, kas nākamgad nodokļu nemaksātājiem būs jāveic 1% apmērā no minimālās mēneša algas, vēl pēc gada apmērs pieaugs līdz 3%, bet 2020.gadā - jau līdz 5%.