Sabiedriskajai apspriešanai nodod grozījumus zāļu fiziskās pieejamības uzlabošanai
Rīga,19.jūn., LETA. Veselības ministrija (VM) sagatavojusi un nodevusi sabiedriskajai apspriešanai grozījumu Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtībā projektu, kas paredz uzlabot zāļu fizisko pieejamību pacientiem un veicināt caurskatāmību zāļu tirgū, aģentūra LETA uzzināja ministrijā.
Noteikumu projekts paredz ieviest pienākumu lieltirgotavām zāļu aprites uzskaiti katru darba dienu veikt tikai elektroniskā formātā, kā arī sniegt šo informāciju Zāļu valsts aģentūrai (ZVA). Tāpat grozījumi paredz, ka arī aptiekas savus pieprasījumus lieltirgotavām iesniegtu tikai elektroniskā formātā.
Ņemot vērā, ka jau šobrīd zāļu uzskaite tiek veikta elektroniski, VM ieskatā, administratīvā sloga palielinājums saistībā ar izmaiņām ir nebūtisks. Ministrijā norādīja, ka tikmēr ieguvums sabiedrībai ir ļoti nozīmīgs, proti, zāļu atlikumi būs publiski pieejami un tiks atjaunoti katru darba dienu, tādā veidā padarot daudz caurspīdīgāku zāļu izplatīšanas procesu starp zāļu lieltirgotavām un aptiekām.
Tāpat, VM ieskatā, šādas izmaiņas ļaus pārraudzīt atlikušos zāļu krājumus valstī un laicīgi konstatēt zāļu nepieejamības riskus, kā arī novērst zāļu mākslīgas nepieejamības situācijas.
Papildus noteikumu projektā paredzēta iespēja aizliegt lieltirgotavām eksportēt kompensējamos medikamentus uz laiku, ja to krājums valstī būs kļuvis nepietiekams, kā rezultātā vietējiem pacientiem varētu būt samazināta medikamenta pieejamība.
Izmaiņu projekts paredz atvieglot nereģistrētu zāļu izplatīšanu gadījumos, kad atbilstošu reģistrētu zāļu nav vai tās nav pieejamas. Tādējādi, VM ieskatā, pacientiem tiktu nodrošināta labāka medikamentu pieejamība nestandarta situācijās.
VM ir pārliecināta, ka šīs izmaiņas zāļu fiziskās pieejamības uzlabošanai un zāļu tirgus caurskatāmības veicināšanai risinās pastāvošās problēmas, uz ko Konkurences padome (KP) vērsa uzmanību saistībā ar konkurences ierobežojumiem kompensējamo zāļu izplatīšanā.
Ministrija paredz, ka izmaiņu ieviešana ZVA papildus prasīs vienu zāļu labas izplatīšanas prakses inspektora slodzi, jo zāļu labas izplatīšanas prakses kontrolei tiks pakļautas muitas noliktavas.
Pēc VM aplēsēm šo izmaiņu administratīvās izmaksas kopumā nepārsniedz 2000 eiro, jo jau šobrīd zāļu uzskaite tiek veikta elektroniski un attiecīgo datu iesniegšana ZVA neprasīs papildus resursus no komersantu puses.
Kā ziņots, KP tirgus uzraudzībā par kompensējamo zāļu izplatīšanu konstatējusi, ka pastāv sistēmiskas problēmas gan zāļu izplatīšanā, gan to sadales kārtībā, kas ietekmē zāļu pieejamību patērētājiem.
Kā aģentūru LETA informēja padomes pārstāve Zane Gorškova, KP izpēte liecinot, ka abos zāļu izplatīšanas līmeņos - ražotāju un lieltirgotavu - pastāv apstākļi, kas kavē patērētājiem kompensējamo zāļu pieejamību.
Ražotāju līmenī KP konstatējusi grūtības plānot piegāžu apjomus, ko ietekmē informācijas nepieejamība par zāļu faktisko pieprasījumu valstī, krājumiem lieltirgotavās un eksportu, ko veic lieltirgotavas. Tikmēr lieltirgotavu līmenī problēmas rados caurskatāmas sistēmas neesamība zāļu sadalē. Šī nepilnība, KP ieskatā, nozares uzraugiem neļauj efektīvi kontrolēt, vai aptiekas tiek nodrošinātas ar zālēm 24 stundu laikā un vai netiek diskriminētas konkurējošās aptiekas.