RSU rīko zobārstniecības izglītības simtgadei veltītu konferenci
Rīgas Stradiņa universitāte 2022. gada 7. oktobrī rīko Latvijas zobārstu akadēmiskās izglītības simtgadei veltītu konferenci. Konference notiks Rīgas Stradiņa universitātes aulā Rīgā, Dzirciema ielā 16.
Pēc Latvijas Republikas dibināšanas un neatkarības proklamēšanas 1918. gada 18. novembrī daudzu aktuālu un svarīgu jautājumu vidū aktualizējās arī jautājums par zobārstu izglītošanu. Latviešu zobārstu biedrība 1919. gadā, apspriežot nozares stāvokli, atzina, ka divarpus gadu zobārstu apmācības kārtība pēc Krievijas parauga vairs neatbilst laika prasībām un jādomā par jaunās zobārstu paaudzes akadēmisko apmācību. Latvijas augstskolas padome 1919. gada 12. maijā apstiprināja un pieņēma Kārļa Barona izstrādāto zobārstniecības piecgadīgo akadēmisko mācību programmu un 1921. gadā apstiprināja K. Baronu par Medicīnas fakultātes Zobārstniecības nodaļas vadītāju. Tā paša gada rudenī studijas sāka pirmie 18 studenti.
Atzīmējot akadēmiskās zobārstu izglītības simtgadi, konferences referātos tiks raksturota izglītība dažādos vēsturiskos periodos un šodien. Tik pieminēti priekšgājēji – izcili savas nozares speciālisti, zinātnieki un pedagogi
Zobārstu izglītība Latvijā pastāvīgi piedzīvojusi pārmaiņas un attīstību. Šodien tā notiek saskaņā ar prasībām, kuras nosaka Eiropas Savienības dokumentu vadlīnijas, tā ir veiksmīgi iekļāvusies vienotajā Eiropas augstākās izglītības telpā. Kopš Latvijas neatkarības atgūšanas 1991. gadā cieša sadarbība ar citām augstskolām gan Eiropā, gan citur pasaulē ir ļoti svarīga izglītības procesā.
Raksturot zobārstu izglītību kaimiņvalstīs aicināti pārstāvji no universitātēm Igaunijā un Lietuvā, bet ASV notiekošo aicināts raksturot profesors Štefans Rūls (Stefan Ruhl) no Bufalo Universitātes.
Tuvākajā nākotnē speciālistu, kuri veic pacientu ar saslimšanām mutes dobumā aprūpi, izglītībā gaidāmas pārmaiņas. Tās nosaka Pasaules veselības organizācijas (PVO) izvirzītie uzdevumi – veikt mutes dobuma saslimšanu aprūpi arī primārās veselības aprūpes līmenī, uztvert mutes dobumu kā daļu no visa organisma, kā arī izveidot jaunu stratēģiju pētījumiem par saslimšanu profilaksi. Par nepieciešamajām pārmaiņām mutes veselības aprūpes speciālistu izglītībā Eiropā aicināts uzstāties Eiropas Zobārstu izglītības asociācijas (ADEE) prezidents Oslo Universitātes profesors Pols Barkvols (Pål Barkvoll).
RSU mācībspēki, studenti, Stomatoloģijas institūta speciālisti un praktizējoši zobārsti aicināti piedalīties konferencē, kuras saturu veidos starptautiska sadarbība, atskats vēsturē, šodienas sasniegumu un nākotnes izaicinājumu raksturojums veselības aprūpes speciālistiem Latvijā un visai cilvēcei kopumā.
Vairāk par konferenci ŠEIT.