RSU notiks diskusija par trūkstošajiem posmiem veselības aprūpes inovāciju ceļā
Lai arī pēdējo gadu laikā iespējas piesaistīt finansējumu ir ievērojami paplašinājušās, veselības aprūpes jaunuzņēmumu skaits un inovāciju līmenis Latvijā joprojām būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm. Lai identificētu trūkstošos posmus veselības aprūpes inovāciju ceļā, Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības aprūpes zināšanu un inovāciju kopienas (EIT Health) centrs, kas Latvijā atrodas Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), 29. maijā organizē diskusiju “Veselības aprūpes rīta sarunas”.
Diskusijas tēma būs “Vairāk nekā finansējums: iztrūkstošais veiksmīgām veselības aprūpes inovācijām”, un tās mērķis ir pievērst uzmanību nefinansiālajiem šķēršļiem, kas kavē jaunu risinājumu ieviešanu veselības aprūpē, piemēram, trūkumi regulējumā, ierobežota piekļuve datiem, lietotāju uzticības trūkums un sistēmas inerce. Diskusijā tiks meklēti konkrēti rīcības virzieni, kas palīdzētu veidot atvērtāku, uz sadarbību un ilgtermiņa vērtību orientētu veselības inovāciju ekosistēmu.
Interesenti aicināti pievienoties diskusijai tiešsaistē 29. maijā no plkst. 9.00 līdz 11.15, iepriekš reģistrējoties saitē: https://ej.uz/wo6k
Pasākumu atklās Dr. Hesus Puroja (Jesús Purroy), uzņēmuma "Inveniam" vecākais biznesa attīstības vadītājs no Katalonijas Spānijā, ar prezentāciju par faktoriem, kas veicina veselības jaunuzņēmumu un inovāciju attīstību Katalonijas reģionā. Tam sekos paneļdiskusija ar nozares ekspertiem: Didzi Rūtīti (jaunuzņēmuma "Sepsiscan" izpilddirektors), Jāni Ancānu (Latvijas Zinātnes padomes "Apvārsnis Eiropa" vecākais eksperts), Artūru Ozoliņu (Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis), Jeļenu Jesajanu (Prof. Skrides sirds klīnikas valdes priekšsēdētāja) un Veselības ministrijas pārstāvi.
“Lai arī veselības aprūpes jaunuzņēmumu skaits Latvijā šobrīd nav liels, esam redzējuši izcilus piemērus ar augstu pievienoto vērtību – piemēram, Sepsiscan, kas izstrādā attēlveidošanas rīku audu perfūzijas novērtēšanai sepses aprūpē,” norāda EIT Health centra Latvijā koordinatore Luīze Madara Ziediņa. “Šīs diskusijas mērķis ir uzklausīt gan jaunuzņēmumu, gan veselības aprūpes un zinātnes pārstāvju galvenos izaicinājumus un noslēgt sarunu ar kopīgu redzējumu par nākamajiem soļiem sadarbības veicināšanai, lai jau tuvākajos gados Latvija spētu sasniegt ievērojami augstāku inovāciju līmeni.”
Eiropas Komisijas publicētajā 2024. gada inovāciju reitingā Latvija atpaliek ne tikai no Lietuvas un Igaunijas, bet arī no vidējā Eiropas Savienības inovāciju līmeņa. Latvijas inovāciju indekss ir 59, Lietuvas – 92, bet Igaunijas – 115,3, kamēr Eiropas Savienības vidējais rādītājs ir 110. Šis rādītājs, pazīstams arī kā kopsavilkuma inovāciju indekss (Summary Innovation Index – SII), tiek aprēķināts, pamatojoties uz 32 indikatoriem, kas aptver plašu ar inovāciju saistītu darbību un faktoru spektru. Lai gan jaunuzņēmumu vidē dati strauji mainās, pēc konsultāciju uzņēmuma Civitta 2021. gada aprēķiniem Latvijā bija aptuveni 2000 jaunuzņēmumu, kamēr Lietuvā un Igaunijā – attiecīgi vairāk nekā 3400 un 4300. Veselības aprūpes jomā šo uzņēmumu skaits ir vēl mazāks.
“Veselības aprūpes rīta sarunas” tradicionāli pulcē augsta līmeņa speciālistus, lēmumu pieņēmējus un jaunuzņēmumu ekosistēmas līderus, rosinot diskusijas par inovāciju attīstību veselības aprūpē un meklējot risinājumus izaicinājumiem, ar kuriem saskaras jaunuzņēmumi, pētnieki, medicīnas iestādes un nozare kopumā.