RSU norisinājās starptautisks forums par jaunām iespējām onkoloģijas ārstniecībā
13. un 14. oktobrī Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) norisinājās Precīzijas medicīnas tīklošanās forums (Precision Medicine Networking Forum), kurā uzstājās vairāk nekā 20 ekspertu no Skandināvijas, Rietumeiropas un Baltijas valstīm un dalījās pieredzē par jaunākajām iespējām bērnu un pieaugušo onkoloģisko saslimšanu ārstēšanā.
Precīzijas medicīna ir jauna pieeja slimību ārstēšanai un profilaksei, kurā ņemta vērā katra cilvēka ģenētiskā daudzveidība, vide un dzīvesveids. Eiropas Personalizētās medicīnas alianses izpilddirektors, šī foruma dalībnieks prof. Deniss Horgans (Denis Horgan) ir pārliecināts, ka "genomika virza personalizēto medicīnu, bet tā savukārt – milzīgas izmaiņas slimību diagnostikā un ārstēšanā".
Tomēr Latvija pacientu atbalstīšanā ievērojami atpaliek no citām Eiropas Savienības (ES) valstīm, lai arī ES dalībvalsts jau tagad īsteno vairākas nozīmīgas iniciatīvas. Tāpēc, lai nodrošinātu arvien efektīvākas un zinātniski pamatotas ārstniecības metodes un ļautu pieņemt datos balstītus lēmumus, ir nepieciešama ārstu, zinātnieku, slimnīcu administrācijas un valsts pārvaldes darbinieku sadarbība.
Forumā tika iztirzātas šādas tēmas:
- molekulārās diagnostikas attīstības virzieni bērnu un pieaugušo onkoloģijā;
- diagnostika, pētniecība un citas jaunas iespējas pacientiem ar neskaidrām un retām onkoloģiskām saslimšanām;
- multidisciplināras sadarbības nozīme,
- molekulāro ģenētiķu, bioinformātikas un patoloģijas vieta ārstniecības komandā,
- starptautiskā sadarbība pētniecībā, jaunāko ārstniecības metožu ieviešanā u. c.
Tā kā šīs tēmas bija saistošas plašai auditorijai, tajā piedalījās onkologi, ģenētiķi, molekulārie biologi, bioinformātiķi, zinātnieki, ģimenes ārsti, veselības aprūpes atbalsta un administratīvie darbinieki, datu zinātnieki, rezidenti, studenti un citi interesenti. Forumā notika arī diskusijas par biomedicīnas ekosistēmas ieviešanu, tostarp, iekļaujot ekonomisko perspektīvu un starpnozaru sadarbības nozīmi.
Forumu organizēja RSU, Latvijas Bērnu onkoloģijas fonds, Bērnu slimnīcas fonds, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Ekonomikas ministrija, Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā, Latvijas Universitāte un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, bet atbalstīja Valsts Prezidenta kanceleja, Latvijas Onkologu un ķīmijterapeitu asociācija un Latvijas Onkologu asociācija.