RSU diskutēs par dzīvnieku izmantošanu izglītībā un pētniecībā
Rīga, 22.febr., LETA. Šodien plkst.16 Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) norisināsies diskusija par dzīvnieku izmantošanu izglītībā un pētniecībā, aģentūru LETA informēja augstskolā.
Uz sarunu par laboratorijas dzīvniekiem, kas kalpojuši topošo ārstu skološanai un zinātnei, aicināts filozofs, RSU docētājs Artis Svece, RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta vadošais pētnieks Šimons Svirskis un RSU Ortopēdijas katedras vadītājs profesors Andris Jumtiņš.
Artis Svece skatīs laboratorijas dzīvnieku izmantošanas vēsturi un ētiskos aspektus, pētnieks Šimons Svirskis runās par dzīvnieku lomu slimību izpētes un zāļu izstrādes procesā, savukārt profesors Andris Jumtiņš skars medicīnas izglītību šīs tēmas kontekstā.
Mūsdienās RSU plaši izmanto digitālās tehnoloģijas, mulāžas un elektroniskās simulācijas. RSU muzeja vadītāja Daiga Dupate skaidroja, ka, lai arī RSU studiju procesā vairs netiek veikti eksperimenti ar dzīvniekiem, augstskolas vēstures muzejs glabā šādas, vairākus gadus senas liecības. Visvairāk tādu ir no Padomju laikiem, kad morāles principi attiecībā uz dzīvnieku izmantošanu nebija pārlieku stingri.
Situācija dzīvnieku izmantošanā krasi sāka mainīties 20.gadsimta deviņdesmito gadu vidū, kad Latvijā arvien vairāk sāka pievērst uzmanību Rietumeiropas ētiskajām vērtībām. Piemēram, RSU muzejā glabājas 1993.gada studentu iesniegums augstskolas vadībai ar kategorisku lūgumu pārtraukt nodarbības, kurās eksperimentiem izmanto dzīvniekus. Līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā Latvija ratificēja un ieviesa daudzas starptautiskas konvencijas, tostarp par dzīvnieku izmantošanu pētījumu nolūkiem.