Rotavīruss: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Rotavīruss ir ļoti lipīgs vīruss, kas izraisa caureju, paaugstinātu temperatūru, vājumu, kā arī citus simptomus, turklāt ir visizplatītākais caurejas iemesls zīdaiņiem un bērniem visā pasaulē. Neskatoties uz to, ka rotavīrusu infekcijas ir nepatīkamas, šo infekciju var ārstēt mājās, kā arī novērst ķermeņa atūdeņošanos, uzņemot papildu šķidrumu.
Atūdeņošanās jeb dehidratācija ir nopietna rotavīrusu komplikācija, un dažkārt smagas dehidratācijas gadījumā jādodas uz slimnīcu un šķidrumu jāievada intravenozi. Smaga un neārstēta atūdeņošanās var kļūt dzīvībai bīstama, neatkarīgi no tās cēloņa. Ir svarīgi ievērot pareizu higiēnu, piemēram, regulāri mazgāt rokas. Viens no veidiem, lai pasargātos no šī vīrusa, ir arī vakcinācija.
Simptomi
Rotavīrusa inkubācijas periods ir 10-12 stundas līdz pat četras dienas, un parasti tā ir viena līdz divas dienas pēc inficēšanās ar šo vīrusu. Sākotnējie simptomi ir paaugstināta temperatūra, iespējama vemšana, kā arī ūdeņaina caureja. Infekcija var izraisīt arī sāpes vēderā. Rotavīrusa gadījumā organisms caurejas un vemšanas dēļ zaudē daudz šķidruma, ko pēc tam ir ļoti svarīgi atjaunot.
Cēloņi
Rotavīrusa infekcijas ierosinātājs izdalās no cilvēka organisma ar fekālijām, kur tas atrodas vairākas dienas pirms simptomu parādīšanās un līdz pat 10 dienām pēc simptomu mazināšanās. Slimnieks vai vīrusa pārnēsātājs, neievērojot personīgo higiēnu, var pārnest infekcijas slimības ierosinātāju uz ūdeni, pārtiku vai apkārtējās vides priekšmetiem un virsmām. Ir iespējama arī infekcijas pārnešana ar ūdens pilienu vai putekļu, kas atrodas gaisā, starpniecību.
Ja kādai personai ir rotavīruss un pēc tualetes apmeklējuma tā nemazgā rokas (vai arī bērnam vai zīdainim ir rotavīruss un rokas netiek mazgātas, piemēram, pēc autiņbiksīšu nomaiņas) vīruss var tikt pārnests uz visām virsmām, kam šī persona pieskaras, ieskaitot pārtiku, rotaļlietas un traukus. Vīrusa ierosinātājs var atrasties uz virsmām pat vairākas nedēļas, ja tā netiek dezinficēta.
Imunitāte pret rotavīrusa infekciju ir nenoturīga, tādēļ iespējama atkārtota inficēšanās. Tā kā ir daudz rotavīrusa veidu, ir iespējams inficēties vairākas reizes, pat ja pret to ir veikta vakcinācija. Tomēr atkārtotas infekcijas parasti ir mazāk smagas.
Novēršana un ārstēšana
Lai samazinātu rotavīrusa izplatīšanos, rūpīgi un bieži jāmazgā un jādezinficē rokas – īpaši pēc tualetes apmeklējuma, nomainot bērna autiņus vai palīdzot bērnam izmantot tualeti. Mazuļiem vecumā no sešām nedēļām līdz sešiem mēnešiem ir pieejama vakcīna. Vakcinēt iespējams arī vecākus bērnus, tomēr tad slimība vairs nav tik bīstama.
Caurejas un vemšanas gadījumā uz katriem 10 kilogramiem no sava svara cilvēkam būtu jāuzņem viens litrs ūdens, vislabāk – sālsūdens. Tomēr, ja slimība strauji progresē vai jau pirmajās dienās nav kontrolējama (ķermeņa temperatūra paaugstinās virs 39 grādiem un nekrītas, bērnam ir sausa mute un balta mēle, acis ir iekritušas, mazais ir mazkustīgs un jūtas noguris), vajadzētu bērnu vest uz slimnīcu, kur ārsts nozīmēs ārstēšanu.