ROTAĻLIETAS
nepieciešamas dažāda vecuma bērniem. Tām jāatbilst noteiktām pedagoģijas, estētikas un higiēnas prasībām. Rotaļlietu izveidojumam jābūt tādam, kas ierosina bērna interesi, iztēli, attīsta novērotspēju, veido gaumi, rada prieku. Rotaļlietām jāatbilst bērna vecumam. Vecumam atbilstošas rotaļlietas sekmē bērna garīgo un fizisko attīstību, palīdz iepazīt apkārtējo pasauli, apgūt darba iemaņas. Zīdaiņa rotaļlietām jābūt sevišķi vieglām, jo šajā vecumā bērns izdara nekoordinētas kustības un ar smagu rotaļlietu var sevi ievainot. Tām jābūt arī vienkāršām un labi tīrāmām, piem., krāsaini plastmasas grabulīši.
Mazbērna rotaļlietas ir daudzveidīgākas: bumbas, lelles, klucīši, šūpuļzirgi u.c. Pārnēsājamo rotaļlietu masa nedrīkst pārsniegt 200 g, tām jābūt tik lielām, lai bērns tās varētu viegli satvert un noturēt. Līdz 3 gadu vecumam nav ieteicams braukt ar trīsriteni vai kājminamo automašīnu, jo bērna muskulatūra ir vēl vāji attīstīta un kustības maz koordinētas.
Pirmsskolas vecuma bērnu rotaļlietas ir sarežģītākas, jo bērns jau ir fiziski un garīgi vairāk attīstījies un viņa interešu loks paplašinājies. Bērnam var dot trīsriteni, vienkāršākas mehāniskās rotaļlietas, rotaļu konstrukcijas, sporta rotaļlietas, dažāda lieluma lelles un to piederumus.
Skolas vecumā, kad bērna attieksme pret rotaļlietām ir mērķtiecīgāka, ieteicamas dažādas rotaļu konstrukcijas un modeļi, kas rosina domāšanu, un rotaļu materiāli dažādu priekšmetu izgatavošanai ar rotaļu darbarīkiem. Pirmsskolas vecuma bērnu un jaunāko klašu skolēnu pārnēsājamo rotaļlietu masa nedrīkst pārsniegt 500 g. Piemēroti materiāli rotaļlietu gatavošanai ir dažāda viegla plastmasa, gumija. Metāla rotaļlietām jābūt ļoti rūpīgi darinātām, lai nebūtu asu malu un masīvu detaļu, kas var radīt traumas. Arī kokmateriāls lietojams pēc virsmas rūpīgas apdares. Jaunāko bērnu rotaļlietas nedrīkst būt mazu (līdz 3 cm) detaļu, kas viegli atdalāmas vai atraujamas, jo bērns var tās norīt vai arī iebāzt ausī vai degunā. Rūpnīcās izgatavotās rotaļlietas ir krāsotas ar nekaitīgām augu krāsvielām vai arī ar dažādiem neorganiskiem savienojumiem un pārklātas ar nitrolaku. Mājamatnieku izgatavotās rotaļlietas dažreiz krāsotas ar krāsvielām, kas satur smago metālu sāļus, ar kuriem var saindēties, tāpēc tās bērnu rotaļām nav piemērotas.
Rotaļlietas ir jākopj, mazgājamās rotaļlietas vakaros pēc lietošanas jānomazgā karstā (80°) ūdenī ar ziepēm. Mīkstās rotaļlietas (no auduma, kažokādām, sintētiskajiem materiāliem) mājas apstākļos regulāri jāattīra no putekļiem, bet bērnu kolektīvos šīs rotaļlietas nav ieteicamas. Bērnu kolektīvos lietojamām rotaļlietām jābūt īpaši labi tīrāmām, lai ar tām nepārnēsātu infekciju slimību ierosinātājus. 3 att.