Rosinās ģimenes ārstus vairāk iesaistīties diabēta pacientu ārstēšanā
Lai veicinātu savlaicīgu un efektīvu diabēta ārstēšanu, kā arī šīs slimības izraisīto komplikāciju novēršanu, nepieciešams pacientiem atvieglot jaunās paaudzes terapiju pieejamību. To paredz arī jaunākās starptautiskās rekomendācijas, ar kurām Latvijas endokrinologi drīzumā plāno iepazīstināt ģimenes ārstus.
Pēdējos gados Latvijā būtiski pieaudzis reģistrēto gan 1., gan 2. tipa cukura diabēta pacientu skaits, sasniedzot gandrīz 100 000 cilvēku. No tiem aptuveni 90% ir 2. tipa cukura diabēts, un endokrinologi lēš, ka tikai pusei 2. tipa cukura diabēta pacientu šī slimība ir diagnosticēta, savukārt daudzi vēl vispār nesaņem ārstēšanu.
Novēršamās diabēta komplikācijas skar daudz pacientu
Speciālisti uzsver, ka tikai pusei no diagnosticētajiem un ārstētajiem pacientiem tiek sasniegti terapijas mērķi, arī novēršamās diabēta izraisītās komplikācijas skar arvien lielāku pacientu skaitu. “Tādējādi ir ārkārtīgi svarīgi, lai pēc iespējas vairāk palīdzības šie pacienti saņemtu jau primārās aprūpes jeb ģimenes ārsta līmenī,” uzsver Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents Ainis Dzalbs.
Pēc A. Dzalba vārdiem, mūsdienīgas terapijas uzsākšana jau primārās veselības aprūpes līmenī šobrīd vairāk ir kompetences un informētības jautājums, nevis saistīts ar jaunu slodzi valsts veselības aprūpes budžetam.
Lai uzlabotu endokrinologu un ģimenes ārstu sadarbību, plānotas Latvijas Endokrinologu asociācijas, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas darba tikšanās un kopīgi rīkota konference par jaunumiem 2. tipa cukura diabēta ārstēšanas klīniskajās rekomendācijās, kas ietvertu informēšanu par to, kā paplašinās ģimenes ārstu kompetence medikamentu izrakstīšanā.
“Endokrinologi aicina veselības aprūpes politikas veidotājus atbalstīt sadarbības ar ģimenes ārstiem uzlabošanu, lai palielinātu aprūpes pieejamību pacientiem un nodrošinātu diabēta ārstēšanu saskaņā ar atjauninātajām rekomendācijām,” sacīja endokrinoloģe Kristīne Geldnere.
Jāveicina ģimenes ārstu kompetence
Kā skaidroja Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere, endokrinologa pieejamība uzlabotos, ja pēc pirmās vizītes pie šī speciālista pacients turpinātu ārstēties pie ģimenes ārsta. “Pirmā vizīte diagnozes noteikšanai un terapijas izvēlei ir pie endokrinologa, bet medikamentu izrakstīšanu var turpināt ģimenes ārsts. Nacionālais veselības dienests ir paplašinājis zāļu izrakstīšanas nosacījumus, lai uzlabotu terapijas pieejamību.” Tādējādi pieraksts pie endokrinologa kļūtu vienkāršāks pacientiem, kuriem diabēts ir grūtāk kontrolējams – piemēram, bērniem un grūtniecēm.
Ciešāku endokrinologu un ģimenes ārstu sadarbību paredz jaunās diabēta ārstēšanas klīniskās rekomendācijas, kas tiks publicētas oktobrī.
K. Geldneres izteiktajos endokrinologu ierosinājumos ietilpst arī iniciatīva pagarināt medikamentu vai medicīnisko ierīču īpašo recepšu izrakstīšanas laiku no pašreizējiem trīs mēnešiem līdz sešiem mēnešiem labi kontrolētiem 2. tipa diabēta pacientiem ar stabilu slimības gaitu, kas veido aptuveni 85% no šīs pacientu grupas. Tas uzlabotu endokrinologu pieejamību citiem pacientiem.
“Šie soļi neprasa papildu valsts budžeta līdzekļus, bet, uzlabojot endokrinologu un ģimenes ārstu sadarbību, ieguvējs būtu pacients, jo īpaši reģionos, no kurienes sasniegt speciālistu ir grūtāk,” rezumēja A. Dzalbs.
Inovatīvos medikamentus jāizraksta arī riska grupai
Kā akcentē Sirds veselības veicināšanas alianses vadītājs, ārsts Romualds Ražuks, nepieciešams arī paplašināt inovatīvo mediamentu saņēmēju loku diabēta pacientiem ārpus pašreiz noteiktā. “Šobrīd valsts kompensētus GLP-1 receptoru agonistus saņem tie pacienti, kas jau piedzīvojuši kādu kardiovaskulāro notikumu, tomēr vajadzētu saņēmēju lokā iekļaut arī tos cilvēkus, kas vēl nav cietuši no infarkta vai insulta, bet kuriem ir milzīgs risks,” sacīja R. Ražuks.
Pēc R. Ražuka vārdiem, adipozitāte jeb aptaukošanās, augsts arteriālais asinsspiediens, augsts zema blīvuma holesterīna līmenis ir tie rādītāji, kas liecina, ka pacienta sirds un asinsvadu veselība ir lielās briesmās. “Tādējādi var teikt, ka inovatīvus medikamentus šajā gadījumā var dēvēt par profilaktisku pasākumu. Tas būtu ņemams vērā, strādājot pie vēl neesošā nacionālā diabēta plāna, kas lielā mērā sasaucas ar sirds veselības plānu.”
Pārskatītajās rekomendācijās 2. tipa diabēta pacientu aprūpei paredzēta pieeja, kas ļauj agrīnāk izrakstīt jaunos, efektīvākos medikamentus, jo tie var aizkavēt komplikācijas, kas ir biežs invaliditātes un mirstības cēlonis. Rekomendācijas veidotas, balstoties uz jaunākajām Eiropas un ASV vadlīnijām, kā arī jaunākajiem pētījumiem diabēta ārstēšanā, un ar tām būtiski svarīgi iepazīstināt ģimenes ārstus.