Rosina izstrādāt minimālās kvalifikācijas prasības un regulējumu psihologa pakalpojumiem

Rosina izstrādāt minimālās kvalifikācijas prasības un regulējumu psihologa pakalpojumiem

Lai uzlabotu psihologu sniegto pakalpojumu kvalitāti, rosina izstrādāt vienotu tiesisko regulējumu, standartizējot minimālās kvalifikācijas prasības praktizējošiem profesionāliem psihologiem.

Saskaņā ar Eiropas Psihologu asociāciju federācijas ieteikumu minimālās kvalifikācijas prasības psihologiem ir iegūta psihologa izglītība, kuras kopējais apjoms sasniedz 300 kredītpunktus, kā arī ir vienu gadu īstenota prakse uzraudzītāja vadībā, teikts Pārresoru koordinācijas centra sagatavotajā ziņojumā "Par psihologu profesionālās darbības regulējuma nepieciešamību".

Papildus šim ir nepieciešams arī izvērtēt esošo studiju programmu atbilstību un tās atbilstoši pilnveidot un papildināt, lai augstākās izglītības iegūšanas procesa laikā nodrošinātu topošo psihologu gatavību strādāt konkrētās psihologu specializācijas jomās, kā klīniskā psiholoģija, izglītības un skolu psiholoģija, juridiskā psiholoģija, darba un organizāciju psiholoģija.

Taču, kamēr augstākā izglītība nenodrošina specializētas augstākās izglītības studiju programmas psiholoģijā, ir jānodrošina tālākizglītība, ko varētu organizēt psihologu profesionālās organizācijas sadarbībā ar augstskolām. Informatīvajā ziņojumā ir norādīts uz patlaban pastāvošo problēmu, ka psihologiem nav noteikti ierobežojumi pakalpojumu sniegšanai dažādās jomās, taču vienlaikus arī trūkst psihologu ar specifiskām zināšanām atsevišķās darbības jomās. Tāpēc PKC rosina arī noteikt psihologu specializācijas jomas, tiesības un pienākumus, kā arī psihologu tiesības.

Lai nodrošinātu vienotu psihologu sniegto pakalpojumu uzraudzību un pilnveidotu to kvalitāti, ir nepieciešams izveidot psihologu sertificēšanas sistēmu. Tāpat ir vajadzīgs regulējums, kas nodrošinātu pārraudzību pār psihologu profesionālo darbību un profesionālo un vispārējo ētikas normu ievērošanu. Regulējumā būtu noteikti aizliegumi veikt psihologa profesionālo darbību personām, kas nav ieguvušas atbilstošu izglītību, sniedz nekvalitatīvus pakalpojumus vai pārkāpj ētikas normas.

Aktuāla problēma ir psiholoģiskās palīdzības pieejamība visā Latvijas teritorijā - tā patlaban nav vienlīdz pieejama dažādos novados. Piemēram, ārpus lielajām pašvaldībām psihologa pakalpojumi mēdz būt nepieejami lielā attāluma dēļ, jo speciālisti nav nodarbināti visās pašvaldībās. Lai šo problēmu risinātu, informatīvajā ziņojumā rosināts izstrādāt vadlīnijas pašvaldībām psiholoģiskās palīdzības pakalpojumu sniegšanai.

Nepietiekams ir psihologu skaits arī atsevišķās sabiedrībai būtiskās jomās, piemēram, psihologa pakalpojumi izglītības iestādēs, ieslodzījuma vietās un probācijas dienestā. Turklāt izglītības jomā nav noteikts konkrēts skolēnu skaits uz vienu psihologa slodzi, kā rezultātā aptuveni pusē vispārizglītojošo izglītības iestāžu izglītības psihologs vispār nav pieejams, citos gadījumos nereti speciālista noslodze ir neatbilstoša skolēnu skaitam izglītības iestādē.

PKC gan norāda, ka gadījumā, ja tiktu ieviestas stingrākas prasības psihologu kvalifikācijai, būtu svarīgi apzināt to personu skaitu, kas psiholoģijas nozarē ir apguvušas gan pamatstudijas, gan augstākā līmeņa studijas. Patlaban gan šādi dati nacionālā līmenī nav pieejami, tikai ir dati no atsevišķām augstskolām.

Atšķirībā no Latvijas citās valstīs psihologa profesionālā darbība ir reglamentēta, lai gan katrā valstī veids, kā tas tiek darīts, atšķiras. Piemēram, Nīderlandē Profesionālo psihologu asociācijai pieder preču zīme Psihologs NIP, kas tiek piešķirta tikai maģistra grādu ieguvušiem psihologiem pēc viena gada praktiskās darba pieredzes. Austrālijā un Jaunzēlandē psihologa nosaukuma lietošanu reglamentē Veselības pakalpojumu sniedzēju likums, kas nosaka, ka psihologs ir persona, kas apguvusi psihologa izglītību vismaz četru gadu garumā augstākās izglītības pamatstudiju programmā, plus vēl apguvusi divu gadu maģistra studijas psiholoģijā vai arī vismaz divus gadus veikusi praktizējošu darbu supervizora uzraudzībā. Tikmēr Beļģijā praktizējošam psihologam izglītībai izvirzītā prasība - apgūtas psihologa studijas augstskolā kopumā vismaz piecu gadu garumā, savukārt Somijā - psiholoģijas studiju programmā apgūti 330 kredītpunkti. Taču gan Beļģijā, gan arī Somijā, lai praktizētu psihologa profesijā, personai ir jābūt arī reģistrētai psihologu reģistrā.

Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Ivan McClellan

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Mūsdienu tehnoloģijas ādas jaunības saglabāšanai 

Mūsdienu tehnoloģijas ādas jaunības saglabāšanai 

Sievietes un vīrieši, kas rūpējas par savu ārieni un vēlas saglabāt sejas jaunību un skaistumu, noteikti ir dzirdējuši par šo metodiku – HIFU liftingu bez ķirurģiskas iejaukšanās, rehabilitācijas perioda un blakus efektiem. Tā ir procedūra, kuras efekts ir redzams jau pēc pirmā seansa. Turklāt HIFU efekts pakāpeniski palielinās vairākus mēnešus pēc procedūras.

Aktuālie piedāvājumi

MFD Veselības grupa: No ceļojuma līdz rūpēm par veselību Māmiņu kongresā 2019

MFD Veselības grupa: No ceļojuma līdz rūpēm par veselību Māmiņu kongresā 2019

Arī šogad MFD Veselības grupa atbalsta kā ģenerālsponsors Māmiņu kongresu 2019, piedāvājot lielisku iespēju saņemt dažādu speciālistu konsultācijas

Dzemdes mioma un tās ārstēšanas iespējas, saglabājot dzemdi

Dzemdes mioma un tās ārstēšanas iespējas, saglabājot dzemdi

Dzemdes mioma (fibroma, mezgls) ir visbiežāk sastopamais labdabīgais dzemdes veidojums sievietēm. Ja mezgls rada sūdzības, ir nepieciešama ārstēšana, un tās veida izvēle ir īpaši svarīga sievietēm, kas plāno grūtniecību. Šādos gadījumos izvēles ārstēšanas metode ir laparoskopiska vai histeroskopiska mezgla izņemšana jeb miomektomija. Laparoskopisku un histeroskopisku miomektomiju, kas ir dzemdi saglabājoša operācija, Dr. Juris Vītols veic jau kopš 1998. gada.

Video

Lauž stereotipus par priekšlaikus dzimušiem bērniem (VIDEO)

Lauž stereotipus par priekšlaikus dzimušiem bērniem (VIDEO)

Par godu priekšlaikus dzimušo bērnu mēnesim, ir izveidots video, atspoguļojot priekšlaikus dzimušu bērnu aprūpi un mediķu atbildīgo darbu. "Joprojām daļa sabiedrības uzskata, ka priekšlaikus dzimuši bērni ir invalīdi, taču tā nebūt nav. Ar video palīdzību mēs parādām dažādos dzīves scenārijus. Katram bērnam ir savs stāsts, kas maina vecāku domāšanu un liek izvērtēt dzīves vērtības," komentē idejas autore.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Dr. Pakalns Select Easy Breathe"

Testa rezultāti: "Dr. Pakalns Select Easy Breathe"

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "Dr. Pakalns Select" piedāvāja testēt produktus, kas ir noderīgi saaukstēšanās gadījumā - "Easy Breathe" pulveri karstā dzēriena pagatavošanai un "Easy Breath Oterino Ointment" ziedi ar eikaliptu un piparmētru elpceļu labsajūtai.

Testa rezultāti: "Pharmaceris H-Sensitonin" – nomierinošs micelārais šampūns jutīgai galvas ādai

Testa rezultāti: "Pharmaceris H-Sensitonin" – nomierinošs micelārais šampūns jutīgai galvas ādai

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA "G.Miežis Ārsts" piedāvāja testēt nomierinošu šampūnu jutīgai galvas ādai "Pharmaceris H-Sensitonin".

"Gold-Vit® D3 4000 Fast" mutē šķīstošas tabletes ar ābolu garšu

"Gold-Vit® D3 4000 Fast" mutē šķīstošas tabletes ar ābolu garšu

Oktobrī un novembrī medicine.lv sadarbībā ar vitamini.lv piedāvā testēt jaunākās paaudzes D3 vitamīnu mutē šķīstošu tablešu veidā – "Gold Vit® D3 4000 Fast".

Uzņēmējs runā