Risinājums stājas korekcijai – Pilates metode
Aļona Krasnova, sporta un veselības centrs "The Hundred", tālr. 7242030
Kas ir stāja?
Tā ir ierasta poza stāvot, sēžot, ejot, guļot un veicot citas darbības. Stāju veido muskuļu korsete (vēdera un muguras muskuļi).
No kā atkarīga stāja?
No dzimuma, ķermeņa uzbūves, muskuļu korsetes stāvokļa, veselības stāvokļa, redzes, garastāvokļa, ieradumiem un kultūras un intelektuāla līmeņa.
Kāda ir pareiza stāja?
Galva taisna, pleci nolaisti un nedaudz atvirzīti atpakaļ, krūtis mazliet izvirzītas uz priekšu, vēders ievilkts, iegurņa kauli simetriski - vienā augstumā un vienādā attālumā no mugurkaula.
Kas veicina nepareizas stājas veidošanos?
Stājas traucējumu cēlonis ir muguras, vēdera, krūšu muskuļu un to saišu nepietiekamā attīstība:
- bērns līdz viena gada vecumam nav izgājis visus attīstības posmus;
- kustību trūkums – tas izsauc muskuļu vājumu;
- psihomotoriskie traucējumi, piemēram, stress;
- nepareizas kustības (atdarinājumi);
- atšķirīgs kāju garums, nepareizi apavi;
- traumas, sasitumi, dažādas pārslimotas slimības;
- nepareizs dienas režīms;
- vāja fiziskā attīstība;
- iedzimtas mugurkaula patoloģijas (displāzija).
Iegūt un saglabāt pareizu stāju bez trenažieriem var ar Pilates metodi
Tā ir kļuvusi par klientu pieprasītāko vingrošanas nodarbības veidu sporta klubā The Hundred Rīgā, Upīša pasāžā, Marijas ielā 16. Tā maina cilvēka gaitu, izlabo stājas defektus un ļauj ķermenim atgūt līdzsvaru.
Mēs savu ķermeni bieži izmantojam nepareizi un neefektīvi. Pat ja esat sportists, nekad pilnībā neizmantosiet ķermeņa potenciālās iespējas un jūs nemitīgi vajās traumas. Tiem, kas nenodarbojas ar sportu, var veidoties nepareiza stāja un ķermeņa forma, sāpes mugurā, biežas galvassāpes, plecu traumas un daudz citu veselības traucējumu. Bieži to cēloni ir ļoti grūti noskaidrot, jo slikti ieradumi jau šķiet pavisam dabiski – protams, kamēr nekas nesāp. Ja neiemācīsieties muskuļiem likt strādāt saskaņoti, jūsu ķermenis nebūs līdzsvarots.
Pilates metode nenozīmē tikai ķermeņa stabilizēšanu un pareizu kustību atjaunošanu. Vingrojumu laikā asinīs ieplūst endorfīni - vielas, kas liek cilvēkam labi justies. Līdz ar to cilvēks ne tikai maina kustēšanās veidu, bet arī pastiprina ķermeņa dabiskās spējas pretoties slimībām. Šis ir viens iemesliem, kāpēc Pilates metode tik labi noder rehabilitācijā – tā atjauno veselību traumētajās vietās, kurās enerģijas plūsma bieži vien ir bloķēta un rodas asiņu un limfas sastrēgums.
Pilates vingrojumi ir viegli veicami, intensitāte pieaug ļoti pakāpeniski, tāpēc vēdera un muguras muskuļi tiek intensīvi noslogoti un līdz ar to trenēti. Tā kā Pilates vingrojumi muskuļus nodarbina pareizi, jūs varat iegūt lielisku plakanu vēderu. Pilates metodē galvenais ir kvalitāte, nevis kvantitāte. Piemēram, ja cilvēku vairāk uztrauc izplūduši gurni un ļumīgi augšstilbi, iesaka vingrojumus, kuri nodarbina gurnu un augšstilbu muskuļus.
Kādi ir Pilates metodes pamatprincipi?
Pilates vingrinājumu sistēma pilnībā atbilst mūsdienu medicīnas un biomehānikas principiem:
- atslābināšanās;
- koncentrēšanās;
- ķermeņa līdzsvarošana;
- pareiza elpošana;
- koordinācija;
- plūstošas kustības;
- izturība.