Rīgas 1. slimnīca šogad atzīmēs savu 220. gadu jubileju
“Confortamini et pugnate! Esiet stipri un cīnieties!”- šī Viestura ordeņa devīze lasāma uz 1999. gadā Latvijas valsts aizsardzības fonda “Lāčplēsis” valdes Atzinības raksta, ar ko tika apbalvots Rīgas 1. slimnīcas kolektīvs par nenovērtējamu ieguldījumu 1991. gada barikāžu cīņās, par Latvijas neatkarību un ievainoto ārstēšanu.
Lai atcerētos barikāžu laikā pārdzīvoto, ārstēšanas iespējas un ievainoto dzīvības glābšanu pirms 32 gadiem, 19. janvārī pulksten 14.00 notiks 1991. gada janvāra notikumu dalībnieku tikšanās. Pasākuma norises vieta: Bruņinieku iela 5, 2 korpuss, lielā konferenču zālē.
Rīgas 1. slimnīca šogad atzīmēs savu 220. gadu jubileju. Kopš dibināšanas, divus gadsimtus tā bija nozīmīgākā ātrās un neatliekamās palīdzības slimnīca. Arī 1991. gada 20. janvārī, OMON uzbrukumā Iekšlietu ministrijai un Bastejkalna apšaudē, ievainotos veda uz Rīgas 1.slimnīcu. Vispārzināma bija patiesība par slimnīcas dienestu darbību kas bija sakārtota tā, lai pacients ar nopietnu dzīvības vai veselības apdraudējumu, visātrākā veidā nokļūtu uz operāciju galda.
Ar atmiņām par Latvijas valstij nozīmīgajiem notikumiem aicināti dalīties gan slimnīcas darbinieki, kas saņēmuši 1991. gada barikāžu dalībnieku piemiņas zīmes – ķirurģe Larisa Ķirse, ķirurgs Arnolds Ervīns Ķirsis, medicīnas māsa Rudīte Dauškane, gan ārsts, anesteziologs reanimatologs, tolaik Reanimācijas nodaļas vadītājs Viktors Trendeckis, kardioloģe, ehokardiogrāfijas un elektrokardiogrāfijas speciāliste Silvija Hansone, anestēzijas māsa Anita Zviedre-Zvilna. Kā īpaši viesi gaidīti NMPD medicīniskās kvalitātes vadības centra vadītāja Dzintra Jakubaņeca, tolaik ātrās palīdzības reanimācijas brigādes vadītāja, kā arī Renārs Zaļais – viens no ievainotajiem, šobrīd Barikāžu muzeja direktors un cietušo tuvinieki.
Par SIA “Rīgas 1. slimnīca”
Rīgas 1.slimnīca ir vecākā slimnīca Latvijā, dibināta kā Rīgas trūcīgo jeb nabagu slimnīca, iesvētīta un atvērta pacientiem 1803. gada 3. (15.) maijā. Slimnīca ir Latvijas medicīnas kultūrvēsturisks objekts, tās celtniecībā realizētas savam laikam progresīvas idejas Latvijas izcilāko arhitektu vadībā.
2009. gadā valdība lēma, ka neatliekamu un diennakts stacionāru ārstēšanu pacienti Rīgas 1.slimnīcā nesaņems. Pēc slimnīcas iniciatīvas un pašvaldības vadības atbalsta, no 2011. gadā sākās jauna vecākās Rīgas slimnīcas atdzimšana. Veikto finanšu ieguldījumu rezultātā, vēsturiskie paviljoni ieguvuši mūsdienīgas aprises un inovatīvu saturu. Līdz ar slimnīcas modernizāciju, tika veiktas izmaiņas darba organizācijā un pacientiem sniegto pakalpojumu piedāvājumā.
Šodien Rīgas 1. slimnīca pilda autonomo pašvaldības funkciju, nodrošinot veselības aprūpes pieejamību, sniedz un attīsta kvalitatīvus, efektīvus, iedzīvotājiem pieejamus ambulatoros un plānveida stacionāros veselības aprūpes pakalpojumus, kā arī īslaicīgas sociālās aprūpes pakalpojumu Rīgas iedzīvotājiem.