Rīgā noslēgusies eVeselības nedēļa
Rīgā noslēgusies eVeselības nedēļa. Par tehnoloģiju iespējām uzlabot veselības aprūpi diskutēja vairāk nekā 1300 ekspertu no visas pasaules.
"Līdz ar tehnoloģiju attīstību cilvēki kļūst arvien mobilāki - tiek nojauktas valstu robežas, komunikācijā izmantojam arvien vairāk rīku, tādēļ starpvalstu sadarbība jaunu tehnoloģiju ieviešanā ir viens no būtiskākajiem veiksmes faktoriem," atklājot noslēguma plenēru uzsvēra Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas prezidente Dr. Signe Bāliņa. "Nav būtiski - medicīna vai jebkurš cits sektors, ar inovāciju palīdzību mēs meklējam iespējas palielināt pakalpojumu pieejamību, vērtību, efektivitāti. Pasaulē ir virkne lielisku piemēru, kā IKT pavērušas jaunas iespējas medicīnas pakalpojumu sniegšanā, palielinot pacientu iesaisti un mainot cilvēka rūpes par veselību. Jaunu tehnoloģiju radīšana ir nozares profesionāļu rokās, tomēr valstu valdībām ir milzīga loma to veicināšanā. Gan ar atbalstošas infrastruktūras izveidi, vadlīniju izstrādi, nodokļu atvieglojumiem, gan palīdzot pārvarēt likumdošanas, valodu un tehniskās barjeras, ar ko nereti sastopamies pārrobežu projektos."
"Esmu gandarīta, ka eVeselības nedēļa ir kļuvusi par ikgadēju tikšanās vietu nozares ekspertiem no visas pasaules, kur kopīgiem spēkiem meklēt iespējas starpvalstu sadarbības stiprināšanai un smelties idejas e-veselības attīstībai savā valstī. HIMSS sadarbība ar Eiropas Komisiju un attiecīgās valsts ministriju jau kārtējo reizi pierādījusi sevi kā veiksmīgs modelis šāda pasākuma organizēšanā, lai nodrošinātu platformu, kur tiekas visas nozarē iesaistītās puses. Pasākuma laikā norisinājās ļoti daudz vērtīgu diskusiju, no kurām es īpaši vēlos izcelt Igaunijas valsts prezidenta Tomasa Hendrika Ilvesa uzstāšanos un iepazīstināšanu ar projektu Redisigning Health in Europe for 2020," saka Kristīna Rūsena, HIMSS Europe Viceprezidente.
Viena no būtiskākajām eHealth Week sastāvdaļām bija apvienotie plenēri, kuros tika diskutēts par plašu ar e-veselību saistīto tematu loku. Eiropas Komisijas Komunikācijas tīklu, satura un tehnoloģiju ģenerāldirektorāta Digitālās sabiedrības, uzticības un drošības nodaļas vadītājs Pauls Timmers bija viens no noslēdzošā plenēra runātājiem un arīdzan uzsvēra valstu sadarbības nozīmību: "Priecājos, ka Eiropas e-veselības sabiedrība ir apņēmības pilna sasniegt kopējus, izmērāmus rezultātus - iedzīvotāju veselības uzlabošanu, efektīvākus un kvalitatīvākus veselības aprūpes pakalpojumus, ekonomisko izaugsmi un jaunas darba vietas. Apvienojot spēkus, mācoties viens no otra un investējot tehnoloģijās, mēs varam panākt daudz sociālu un ekonomisku ieguvumu."
Daudzas no šī gada sesijām bija veltītas mobilajai veselībai jeb m-veselībai. Tajās tika runāts par nepieciešamību ieviest regulējumus mobilo aplikāciju sektorā, īpaši, ja viedtālrunis un aplikācija iegūst medicīniskas ierīces funkcionalitāti. Šīs diskusijas ir cieši saistītas ar drošības un privātuma jautājumiem, kā arī nepieciešamību nodrošināt likumdošanas ietvaru m-veselības aplikāciju izstrādātājiem un izslēgt kļūdainu diagnožu vai mērījumu rezultātu iespējamību.
"Līdz ar mobilo un valkājamo viedierīču strauju izplatību pasaulē ir skaidrs - mVeselība ir mūsu nākotne," uzskata aptieku tīkla Euroaptieka valdes priekšsēdētājs Māris Lūks. Viņa pārstāvētais aptieku tīkls ir pirmais un pagaidām vienīgais Latvijā, kas sadarbībā ar Veselības ministriju testē e-receptes programmatūru. "Kā izskanēja vienā no sesijām - ja pirms pieciem gadiem runāt par mVeselību bija pāragri, tad pēc pieciem gadiem būs par vēlu. Ir jārīkojas strauji un mērķtiecīgi, citādi pēc laika būsim vēl sliktākā situācijā nekā pašlaik, kad 40% no veselības aprūpes izmaksām finansē pacients. Lai to mainītu, jāstrādā ne tikai tehnoloģiju radītājiem un valstij, bet galvenokārt - jāmainās patērētāju un veselības aprūpes sniedzēju paradumiem - pašlaik tehnoloģijas izmanto tikai aptuveni divas trešdaļas no veselības aprūpes darbiniekiem."
eHealth Week ietvaros notikušajā e-veselības tehnoloģiju izstādē World of Health IT (WoHIT) piedalījās arī desmit uzņēmumi no Latvijas un lielāko starptautisko interesi saņēma neatliekamā medicīniskā palīdzības dienesta vajadzībām radītā sistēma. Stāsta Aiga Irmeja, Latvijas IT klastera izpilddirektore: "Latvijas uzņēmumiem šī bija lieliska platforma savu risinājumu prezentēšanai eksporta tirgos, un priecājos par tiem, kas izmantoja iespēju tepat Rīgā par sevi pastāstīt pasaulei. Šajās dienās kārtējo reizi guvām apliecinājumu tam, ka Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi ļoti pārliecinoši var konkurēt ar specifiskiem nišas produktiem. Lielākā starptautisko partneru interese bija par neatliekamās medicīniskās palīdzības sistēmu, kas Latvijā jau ir ieviesta un ietver gan zvanu centra nepārtrauktas darbības nodrošinājumu lielas slodzes apstākļos, gan komunikāciju starp zvanu centru un brigādēm, gan arī nesen ieviesto mobilo lietotni gala lietotājam, kas automātiski nosaka zvanītāja atrašanās vietu. Mūsu starptautiskie viesi izmantoja arī iespēju doties izpētes braucienos un aplūkot, kā tehnoloģijas darbojas praksē Capital Clinic Riga un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā."
Šīgada sesijās interesantus atklājumus un faktus prezentēja un nākotnes soļus ieskicēja arī Ziemeļvalstu delegāti. Piemēram, Somijā no 2017.gada plānots pilnībā atteikties no papīra receptēm, jo jau pašlaik elektroniskā receptes pārklājums ir teju simtprocentīgs. Tā savā prezentācijā atklāja Somijas Labklājības un Veselības ministrijas attīstības daļas vadītāja Maritta Korhonen.