"Repharm": 68% limfomas pacientu izmainīts ķīmijterapijas kurss pēc programmā "Dzīvo tālāk!" veiktajiem PET/CT izmeklējumiem
Rīga, 18.maijs, LETA. Limfomas pacientu atbalsta programmas "Dzīvo tālāk!" laikā 68% limfomas pacientu izmainīts ķīmijterapijas kurss pēc veiktajiem pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET/CT) izmeklējumiem, aģentūru LETA informēja farmācijas uzņēmuma "Repharm" pārstāvji.
Kā ziņots, ceturtdien notika limfomas pacientu atbalsta programmas "Dzīvo tālāk!" rezultātu apkopojuma prezentācija.
Veicot programmas pirmo piecu darbības mēnešu analīzi, ārsti secinājuši, ka 21 pacientam pirmo reizi dzīvē noteikta limfomas diagnoze, 25 slimniekiem veikta kontrole terapijas laikā, lai novērtētu tās efektivitāti un lemtu par tālāko ārstēšanu, 29 pacientiem PET/CT veikta, lai pēc pabeigtas terapijas apstiprinātu slimības remisiju un astoņiem slimniekiem bija aizdomas par limfomas recidīvu. Aptuveni pusei izmeklēto pacientu bija Hodžkina limfoma, ar kuru diagnosticētie pacienti bija vairāk to slimnieku grupā, kuriem atbilstoši vadlīnijās rekomendētajam PET/CT veikts terapijas vidū, lai lemtu par tālāko ārstēšanu. No minētā pacientu īpatsvara 68% gadījumu terapija tika mainīta.
Ķīmijterapijas kursu varēja mainīt lielākajai daļai pacientu, samazinot ķīmijterapijas devas. Tikmēr diviem pacientiem bija jāpāriet uz lielu devu intensīvāku ķīmijterapiju, jo iepriekšējās terapijas efekts nebija pietiekošs.
Izmeklējums palīdzēja precizēt arī audzēju stadiju, kas noteikta ar kompjūtertomogrāfijas metodi, bet pēc PET/CT izmeklējuma mainījās. Sešiem pacientiem no otrās stadijas tā pieauga līdz ceturtajai. Ar PET/CT atrasta arī specifiska kaulu smadzeņu infiltrācija, ko ar citiem izmeklējumiem ir grūti pierādīt.
"Repharm" ģenerāldirektors Dins Šmits pauda gandarījumu, ka uzņēmumam kopā ar sadarbības partneriem izdevies īstenot programmu "Dzīvo tālāk!", sniedzot atbalstu cilvēkiem, kuriem nav pietiekamu finansiālu iespēju ārstēt limfomu. "Katru gadu Latvijā mirst ap 100 limfomas pacientu. Laicīga un precīza diagnostika un atbilstoša ārstēšana dod pamatotas cerības to mazināt. Esmu pārliecināts, ka, pateicoties modernai un efektīvai diagnostikai un ārstēšanai, mums ir iespēja visiem kopā šo statistiku mazināt," uzsvēra Šmits.
Bezmaksas PET/CT diagnostikai limfomas pacientus nozīmē pēc Latvijas Hematologu asociācijas, kā arī Latvijas Pediatru onkohematologu asociācijas konsīlija slēdziena. Lielākā daļa pacientu ir Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas pacienti Latvijas Onkoloģijas centrā, kā arī pacienti no P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Liepājas, Daugavpils slimnīcas un Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas.
Latvijas Hematologu asociācijas prezidente Sandra Lejniece atzīmēja, ka PET/CT izmeklējums limfomu gadījumos ļauj samazinātu kaulu smadzeņu biopsiju un histoloģisko izmeklējumu veikšanu, kā arī ātrāk un medicīniski pamatotāk izlemt par tādu dārgu terapijas metožu kā augstu devu ķīmijterapija un cilmes šūnu transplantācija pielietošanu. "Pacientiem tas ir īpaši svarīgi – jo metabola remisija un izārstēšanās tiek panākta ātrāk un ar mazāku terapiju, jo nākotnē viņiem ir mazāks sekundāro audzēju un sirds patoloģiju skaits, kas savukārt valstij atkal prasīs jaunus medicīniskās aprūpes līdzekļus. Liela daļa no šīs pacientu grupas ir darba spējīgā vecumā, pēc izārstēšanās viņi ir ekonomiski aktīvi, savukārt gados jaunie var izaudzināt bērnus un rūpēties par saviem vecākiem, kas valstiski ir svarīgi," uzsvēra Lejniece.
Limfomas pacientu atbalsta programma "Dzīvo tālāk!" darbojas no 2017. gada septembra. Tās laikā ar "Repharm" sniegto 350 000 eiro ziedojuma palīdzību bezmaksas pozitronu emisijas tomogrāfija jeb PET/CT izmeklējumi veikti jau 120 limfomas pacientiem, tostarp bērniem. Neskatoties uz daudzajām PET/CT izmeklējuma priekšrocībām un ekonomisko efektivitāti, tas netiek apmaksāts no valsts budžeta. PET/CT metode ir iekļauta starptautiskās ārstēšanas vadlīnijās un, ja neskaita privātās iniciatīvas, tad Latvijā minētos izmeklējumus pacienti var veikt par personīgajiem līdzekļiem.
Programmu īsteno pacientu atbalsta fonds "O fonds", balstoties uz hematologu konsīlija lēmumu un atzinumu par pacientu nosūtīšanu PET/CT diagnostikai, izvērtējot katra pacienta datus un nozīmēto terapiju. Bezmaksas izmeklējumus iespējams veikt Rīgas Stradiņa universitātes Nukleārās medicīnas centrā un Latvijas Jūras medicīnas centra Diagnostiskās radioloģijas nodaļā.