Rehabilitologi: Slimības lapu problēmas risināšanā jāpiesaista arī rehabilitācijas eksperti
Rīga, 29.aug., LETA. Slimības lapu problēmas risināšanā jāpiesaista arī rehabilitācijas eksperti, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības (LRPOA) vadītājs Aivars Vētra.
"LRPOA nav pārsteigta par to, ka Labklājības ministrijas (LM) sagatavotais ziņojums attiecībā uz slimības lapu apjomu pieauguma radītajām problēmām Ministru kabinetā ir pieņemts tikai zināšanai un darbs pie tā turpināsies. LM piedāvātie problēmas risinājumi, kas ir balstīti tikai uz priekšlikumiem par slimības pabalstu samazināšanu un "vainīgo" sodīšanu bez problēmas iemeslu meklēšanas un izvērtēšanas, nekādā veidā nevar būt pieņemami tai sabiedrības daļai, kas strādā, pelna un arī maksā nodokļus," uzsvēra Vētra.
LRPOA ir gatava piekrist labklājība ministram Jānim Reiram (V), ka vispirms ļoti svarīgi ir sakārtot e-veselības sistēmu, tomēr LRPOA uzskata, ka, neskatoties uz veselības ministres Andas Čakšas pausto par slimības lapu izrakstīšanas procesa iespējamo sarežģīšanos, šai e-veselības sistēmā ārstu darba atvieglošanai ir jāatvēl vieta arī veselības traucējumu radīto funkcionēšanas ierobežojumu dokumentēšanai Starptautiskās funkcionēšanas klasifikācijas ietvaros un speciālu kritēriju iekļaušanai pārejošās daba nespējas ekspertīzes veikšanas atvieglošanai.
"LRPOA piekrīt veselība ministres paustajam, ka par doto tēmu t.sk. kritērijiem pārejošas darba nespējas ekspertīzes veikšanai ir nepieciešama dziļāka situācijas analīze, un ceram, ka šo jautājumu tālākā risināšanā tiks iesaistīti arī rehabilitācijas medicīnas speciālisti," pauda Vētra.
Kā ziņots, Ministru kabinets šodien pieņēma zināšanai LM informatīvo ziņojumu, kurā rosināts darbiniekam nemaksāt slimības naudu par pirmajām trim slimošanas dienām, nevis tikai pirmo dienu, kā tas ir šobrīd.
Starp šī priekšlikuma plusiem LM ziņojumā min, ka tas novērsīs nepamatotu darbnespējas lapu izsniegšanu, kā arī darbinieks rēķināsies, ka nav finansiāli izdevīgi nepamatoti izmantot neapmaksātas trīs darba dienas. Tāpat darba devējiem mazināsies ar slimības lapu apmaksu saistītais slogs un izmaksas par darbaspēku.
Mīnusi esot iespējama sabiedrības neapmierinātība, kā arī tas, ka darba devējam jāmeklē darbinieka aizvietotājs. Tāpat, ja darba devējs neapmaksā minētās trīs darba dienas, darbinieks finansiālu apsvērumu dēļ var būt spiests iet uz darbu, arī jūtoties nevesels. Savukārt tas atspoguļosies uz darbinieka ienākumiem un produktivitāti, kā arī var atstāt negatīvu ietekmi arī uz kolēģu veselību.
LM šādus priekšlikumus izteikusi, jo pēdējos gados turpina pieaugt slimības pabalstu skaits. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) sākot slimības pabalsta izmaksu no 12.dienas, nevis no 11., kā tas ir šobrīd, tiek prognozēts ietaupījums slimības pabalstu izmaksai, proti, 2018.gadā - četru miljonu eiro apmērā, 2019.gadā - 4,5 miljonu eiro, bet 2020.gadā 4,9 miljonu eiro apmēra.
Labklājības ministrs Jānis Reirs (V) otrdien atzina, ka viņš neatbalsta LM informatīvajā ziņojumā ietvertos priekšlikumus, izņemot to, kas paredz, ka darba ņēmējs var vienoties ar darba devēju par to, ka slimības gadījumā darbinieks var neapmeklēt darbu trīs dienas gadā. Tāpat pēc labklājības ministra domām, labāks risinājums slimības lapu problēmas risināšanai būtu naudas novirzīšana Veselības ministrijai e-veselības ieviešanai.