Rehabilitācijas speciālisti un "Sustento" runās par problēmām rehabilitācijas jomā
Rīga, 21.jūl., LETA. Šodien plkst.13 Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienība (LRPOA) un Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija "Sustento" tiksies, lai pārrunātu problēmas rehabilitācijas jomā, aģentūru LETA informēja "Sustento" pārstāve Irīna Meļņika.
Viņa skaidroja, ka tikšanās laikā paredzēts pārrunāt jautājumus, kas skar gan rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību pacientiem, gan rehabilitācijas profesionāļu iespējas šo pakalpojumus organizēšanā.
Meļņika skaidroja, ka, nepārtraukti diskutējot par ierobežoto veselības aprūpes budžetu Latvijā, praktiski nekad netiek minēta vēl viena ne mazāk svarīga joma - rehabilitācija. "Neieguldot tajā atbilstošus līdzekļus, bieži par nelietderīgi izmantotu varam uzskatīt arī to naudu, kas tērēta veselības aprūpei. Bez tālākas rehabilitācijas ārstniecībā sasniegtie rezultāti nav ilglaicīgi," skaidroja Meļņika.
Tāpat viņa skaidroja, ka [ēdējā pusgada diskusijas valdības un veselības aprūpes profesionāļu vidū ir skaidri apliecinājušas milzīgo veselības aprūpes budžeta deficītu valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā. Tas pārsniedzot visu pašreizējā valsts veselības budžeta kopējo apjomu, pat saglabājot neadekvāti zemu veselības aprūpes darbinieku atalgojuma līmeni. Līdz ar to neizbēgams diskusijas turpinājums par ierobežotā valsts apmaksātā veselības aprūpes pakalpojumu groza saturu un rehabilitācijas medicīnas pakalpojumu pieejamību šajā grozā.
Meļņika norādīja, ka saistībā ar nodomu saistīt veselības aprūpes pieejamību ar nodokļu nomaksu, ir aktualizēta divu līmeņu veselības aprūpes pakalpojumu grozu tēma un neatliekamās medicīniskās palīdzības pakalpojumu apjoms šajos grozos. Veselības ministre Anda Čakša Veselības ministrijas (VM) galveno speciālistu sanāksmē deklarēja, ka ierobežotais grozs nodrošinās tikai ģimenes ārsta pieejamību, neatliekamo palīdzību un vēl dažus pakalpojumus. Savukārt neatliekamā palīdzība VM izpratnē aprobežojas tikai ar "dzīvības izglābšanu" līdz veselības stāvokļa stabilizēšanai, tāpēc rehabilitācijas pakalpojumus tas neiekļauj, traktējot tos kā nākošo etapu pēc akūtās ārstēšanas, atzina "Sustento" pārstāve.
Pēc viņas paustā, tajā pašā laikā Labklājības ministrija (LM) savos invaliditātes reformas plānos paredz, ka medicīniskā rehabilitācija ir priekšnosacījums darbspēju saglabāšanai un invaliditātes riska novēršanai, vienlaikus norādot, ka sociālā budžeta izmantošana šo pakalpojumu finansēšanai ir maz iespējama. Līdz ar to "Sustenot" uzskata, ka svarīgi kopīgi ar pacientu organizācijām pamatot valsts apmaksātos rehabilitācijas medicīnas pakalpojumus kā neatņemamu veselības aprūpes daļu gan akūto, gan hronisko pacientu ārstēšanā un nepieļaut tā saukto "zobārstniecības modeļa" rašanos arī rehabilitācijā.
"Sustento" norāda, ka tikai sadarbībā starp nozares profesionāļiem un hronisko pacientu intereses pastāvošajām organizācijām iespējams rast visām pusēm visērtāko risinājumu, ko ieteikt valdības turpmākajā darbībā.