Rehabilitācijas organizācijas aicina Veselības stratēģisko padomi lēmumus balstīt uz nozares kopējām interesēm
Rīga, 13.jūl., LETA. Latvijas rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienība (LRPOA) aicina Veselības nozares stratēģisko padomi šodien savus lēmumus saistībā ar kapitācijas naudas palielināšanu ģimenes ārstiem balstīt uz visas nozares kopējām interesēm, aģentūru LETA informēja apvienības prezidents Aivars Vētra.
Tāpat LRPOA aicina padomes locekļus lēmuma pieņemšanā kā prioritāti izvirzīt atalgojuma palielināšanu visiem veselības aprūpes speciālistiem.
LRPOA uzskata, ka veselības aprūpes nepietiekamā finansējuma radītā lielākā problēma ir ārstniecībā iesaistīto ārstu, funkcionālo speciālistu un citu darbinieku atalgojums, un, kaut arī ir daudz citu pat neatliekamu veselības aprūpes vajadzību, augsti kvalificētu speciālistu aiziešana privātajā sektorā vai medicīnas pamešana vispār ir vislielākais drauds valsts apmaksātas veselības aprūpes pieejamībai Latvijā.
Vētra norādīja, ka, piemēram, rehabilitācijas medicīnā ambulatoro pakalpojumu, tostarp konsultāciju vai vienas terapijas tarifs, kas ir ap astoņiem eiro un mazāk, patlaban nenosedz pat ārsta vai funkcionālā speciālista algu, nerunājot par rehabilitācijas iestādes uzturēšanas izdevumiem.
Vienlaikus apvienības prezidents norādīja, ka rehabilitācijas medicīnas nonākšana maksas pakalpojumu kategorijā pakalpojumiem Latvijā draud ar būtiskiem pieejamības ierobežojumiem mazāk maksātspējīgajiem pacientiem.
LRPOA arī satrauc neskaidrība par rehabilitācijas medicīnas pakalpojumu iekļaušanu vai neiekļaušanu nodokļu nemaksātajiem domātajā neatliekamajā veselības aprūpes pakalpojumu grozā, kas saistīta ar šo pakalpojumu liegšanu, aprobežojoties tikai ar dzīvības glābšanu slimības gadījumā.
Vētra piebilda, ka insulta pacientam, kas ir iekļauts nodokļu nemaksātāja kategorijā, risinājums, ka rehabilitācija ir tikai maksas pakalpojums, neskatoties uz zemajiem tarifiem, noteikti draud ar neizbēgamu invaliditāti.
Pēc Vētras paustā, tā kā Labklājības ministrija (LM), atšķirībā no Veselības ministrijas (VM), nekādus līdzīgus pakalpojumu ierobežojumu pasākumus attiecībā uz nodokļu nemaksātājiem neplāno, šāds pacients daudzus gadus bez ierobežojumiem kā invalīds saņems valsts un pašvaldības sociālās palīdzības un sociālās apdrošināšanas pakalpojumus, kas tiks apmaksāti no citu cilvēku nomaksātajiem nodokļiem.
Jau ziņots, ka šodien notiks Veselības nozares stratēģiskās padomes sēde, kurā tiks lemts par to, vai atbalstīt Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) prasību nākamgad par 30% palielināt kapitācijas naudu.
Jautājums par kapitācijas naudas palielināšanu tika nodots stratēģiskajai padomei, jo vakar, tiekoties veselības ministrei Andai Čakšai, Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) un LĢĀA prezidentei Sarmītei Veidei, strīda dēļ par kapitācijas naudu vienošanās par streika pārtraukšanu netika panākta.
Gan Čakša, gan Kučinskis neatbalsta kapitācijas naudas palielināšanu, savukārt Veselības nozares stratēģiskās padomes locekļu domas saistībā ar LĢĀA streika prasību nākamgad par 30% palielināt kapitācijas naudas apmēru ir atšķirīgas.
Veide iepriekš informēja, ka kapitācijas naudas palielināšanai par 30% nākamgad nepieciešami 5,3 miljoni eiro.
LĢĀA prezidente norādīja, ka vakar tikšanās laikā ar Kučinski un Čakšu tika panākta vienošanās, ka šodienas laikā tiks veikti aprēķini, kā arī ministre konsultēsies ar Veselības nozares stratēģisko padomi. Tas nozīmējot, ka šodien varētu būt gaidāma gala atbilde par to, vai 5,3 miljoni eiro ģimenes ārstiem tiks atrasti.
Pēc asociācijas prezidentes paustā, streiks turpinās, taču, tikko tiks saņemta atbilde saistībā ar kapitācijas naudas palielināšanu, LĢĀA lems par tālāko rīcību.
Kā ziņots, pārstājot sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, 3.jūlijā plkst.12 vairāk nekā 600 ģimenes ārsti sāka streiku, solot, ka tas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām.
Viena no ģimenes ārstu prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu par 30%, savukārt VM piedāvājusi palielināt kapitācijas naudā iekļauto darba algu. Ģimenes ārstam nav tikai darba alga par ārstniecisko darbu, bet ģimenes ārsts ir arī prakses vadītājs, tāpēc kapitācijas naudā iekļauti arī dažādi administrācijas izdevumi. Šī iemesla ģimenes ārstiem svarīgi, lai tiek palielināta visa kapitācijas nauda.