medicine.lv skaitļos

Lietotāji online478
Aktīvie uzņēmumi12735
Nozares raksti11889
Ekspertu atbildes21477
Rehabilitācijas ārste par pacientu motivāciju pēc insulta – cilvēka griba spēj darīt brīnumus : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Rehabilitācijas ārste par pacientu motivāciju pēc insulta – cilvēka griba spēj darīt brīnumus

Raksta autore: Inta Kezika, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste (Cēsu klīnika, Vidzemes slimnīca, Valmieras Veselības centrs, Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca)

Ikdienā strādājot ar pacientiem, kas pārcietuši insultu, esmu novērojusi, ka cilvēki vissmagāk pārdzīvo pašaprūpes spēju zudumu – tas viņus satrauc daudz vairāk nekā mobilitātes ierobežojumi. Tomēr nevienam nevajadzētu dzīvot sāpēs vai ar nepilnīgu kustību spēju un uzskatīt, ka tas ir normāli. Ārstu uzdevums ir atrast katram pacientam piemērotāko ārstēšanu un rehabilitāciju, bet pacientam ir jāpaveic divi mājasdarbi: jāaiziet pie ārsta un savas veselības atgūšanā jābūt uz sadarbību vērstam, iesaistītam un aktīvam. Savukārt, tam vajadzīga pozitīva motivācija, kuru atšķirībā no tabletēm, botulīna injekcijām vai fizioterapijas manipulācijām neviens no malas nevar iedot.

Pašaprūpes spēju zudums iznīcina arī dzīvesprieku

Insults ir cilvēka “datora” – galvas smadzeņu – bojājums. Insulta smagums un sekas atkarīgas no tā, kurš smadzeņu rajons ir skarts, cik plaši, vai bojājums ir hemorāģisks vai išēmisks. Norakstīt nedrīkst nevienu pacientu, kurš pārcietis insultu. Tiesa, liela nozīme rehabilitācijas procesā ir paša pacienta iesaistei. Emocionālais stāvoklis ir ļoti svarīgs, lai būtu motivācija strādāt un līdzdarboties savas veselības atgūšanā.

Gandrīz katram ceturtajam insulta pacientam jau pirmajās dienās pēc insulta var attīstīties spastika. Tas nozīmē gribai nepakļautu muskuļu savilkšanos, kas būtiski ierobežo pārvietošanos, spēju satvert un noturēt priekšmetus, patstāvīgi paēst, apģērbties, veikt ierastos ikdienas darbus. Šāda dzīves kvalitātes pasliktināšanās nereti noved pie tā, ka pacienti zaudē ne tikai darba spējas, bet arī dzīvesprieku un dzīves kvalitāti. Pozitīvai domāšanai ir milzīga nozīme ceļā uz atlabšanu. Tā būtiski ietekmē cilvēka gatavību aktīvi iesaistīties atveseļošanās procesā, ievērot ārsta norādījumus un turpināt pildīt, iespējams, mazliet apnicīgus uzdevumus – piemēram, regulāri vingrot – arī ārpus ārsta redzesloka.

Liela nozīme – labākai informētībai

Banner 280x280

Pacientam pēc insulta nonākot funkcionālo speciālistu uzraudzībā, spastikas attīstības potenciālu nereti var novērot jau pirmajās 10 dienās un ārsts rehabilitologs var atbilstoši reaģēt. Ja pacientam ir potenciāls atjaunot funkcionēšanas spējas, viņu uzņem subakūtās rehabilitācijas nodaļā, kur pacients var saņemt pirmās botulīna injekcijas un palikt dinamiskajā novērošanā. Ja spastika pirmajās dienās pēc insulta neparādās, bet attīstās vēlīnāk, tad gan pastāv risks, ka rehabilitologa redzeslokā pacientam nonākot pēc vairākiem mēnešiem, spastika jau var izpausties smagākā formā.

Diemžēl jāatzīst, ka informētība par atlabšanas iespējām pēc insulta Latvijā varētu būt krietni labāka. Tas ir akmens gan ģimenes ārstu dārziņā, kuri ne vienmēr zina, ko ar šādiem pacientiem iesākt un kur viņus sūtīt, gan pašu pacientu lauciņā. Daļa no viņiem atsakās doties uz injekcijām, jo baidās, ka botulīns ir tā pati inde, kas reizēm sastopama pārtikas produktos, un bailes ir stiprākas par sāpēm un kritisku spriestspēju. Var izrādīties ļoti grūti iedrošināt kādu, kurš tic nepārbaudītai informācijai internetā. Problēma mēdz būt arī nepietiekamās valsts kvotas, jo pacientam aprūpe un rehabilitācija pēc insulta izmaksā visai dārgi. Savu artavu pienes arī garās rindas, kas ir problēma daudzās ārstniecības iestādēs. 

Insults – ne tikai senioru problēma

Jāteic, insults kļūst gados arvien “jaunāks”. Manam jaunākajam pacientam ar insultu bija tikai 3 dienas; netrūkst arī pusaudžu 12–16 gadu vecuma grupā, kuri lielākoties piedzīvo aneirismas plīsuma izraisītu insultu. Nereti sākumā aneirisma izpaužas kā galvassāpes, pacients un viņa vecāki domā, ka tā ir migrēna vai saspringuma tipa galvassāpes, un īsto sāpju cēloni atklāj pavisam nejauši. Ja asinsvadu patoloģijas visbiežāk ir iedzimtas, pieaug arī samērā viegli novēršamu insulta cēloņu biežums: mazkustīgs dzīvesveids, palielināta ķermeņa masa, kas veicina asinsspiediena paaugstināšanos, kardioloģiskās saslimšanas, neārstētas aritmijas, paaugstināts stress. Labā ziņa ir tā, ka jo jaunāks cilvēks, jo lielāka neiroplasticitāte, kas ļauj veiksmīgāk atjaunoties pēc saslimšanas, un mēs varam prognozēt labākus rezultātus. Jo cilvēks gados vecāks, jo vairāk papildus saslimšanu, kas ietekmē atlabšanas iespējas. Gados vecākiem pacientiem biežāk arī novēro  motivācijas trūkumu iesaistīties atlabšanas procesā.

Esmu novērojusi, ka biežāk pēc insulta psiholoģiski sabrūk vīrieši, kas ir pieraduši būt tie stiprie. Biežāk vīriešus ar spastiku pie ārsta atved sievas, kas vēlas uzlabot sava vīra dalību ikdienas aktivitātēs, bet  viņiem pašiem bieži vien grūti nodefinēt savus atlabšanas mērķus. Bet ir arī ļoti motivēti vīrieši, kuri strikti ievēro visus norādījumus un ik pēc trīs četriem mēnešiem nāk uz atkārtoto botulīna injekciju, jo pēc tās ir jutušies daudz labāk, mazinoties sāpēm un uzlabojoties mobilitātei un pašaprūpei. Paši ārsti sava darba efektu redz reti, jo pacienti parasti atgriežas, kad medikamenta iedarbība jau ir beigusies. Tas, ko varam novērtēt, ir pacienta pašsajūtas novērojumi, kas jāatzīmē īpašā dienasgrāmatā un kas ļauj arī citiem ārstiem redzēt, kādas manipulācijas ir veiktas, cik lielas botulīna devas un kuros muskuļos injicētas. Gadās gan arī tā, ka pārāk centīgi pacienti pārcenšas un ar veselo roku tik cītīgi stiepj spastikas skarto ekstremitāti, ka iedzīvojas mīksto audu traumās. Tomēr vingrošanai spastikas gadījumos ir milzīga nozīme, it īpaši stiepšanas vingrinājumiem, kas palīdz saglabāt locītavas funkcijas un kustību brīvību, pat ja aktīvas kustības ekstremitātē nav iespējamas.

Atlabšana vajadzīga visiem bez izņēmuma

Rehabilitācija nav kūrorts, tas ir smags darbs. Tomēr brīdī, kad cilvēks, kurš pēc insulta bija palicis guļošs, bet pēc rehabilitācijas spēja iziet no klīnikas kaut vai ar  palīglīdzekli, tas iepriecina visus. Es teiktu, ka apmēram 80% pacientu ir pozitīvi noskaņoti. Pārējie ir tie, kuriem nekad nekas nav labi, taču arī viņiem ir jāatlabst. Tad iesaistām piederīgos, klīniskos psihologus, kuri zina, kā “īgņu” varētu motivēt un iedrošināt, lai kopā panāktu vēlamo rezultātu.

Atlabšana ir svarīga ikvienam. Sevišķi svarīgi ir pirmie seši mēneši pēc insulta, vēlāk jebkurām aktivitātēm būs lielākoties uzturoša nozīme. Insulta pacientu rehabilitācija ir komplekss process, kurā liela nozīme ir gan ārstu, gan funkcionālo speciālistu profesionalitātei, gan līdzcilvēku atbalstam un uzmundrinājumam. Tomēr nekas nav svarīgāk par to, lai pats pacients no visas sirds gribētu atveseļoties. Cilvēka griba spēj darīt brīnumus. 

Raksts tapis sadarbībā ar “Ipsen Pharma”.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti ir zināmi ar savām unikālajām īpašībām. To lietošana var būt noderīga imunitātes stiprināšanā, jo šie produkti satur plašu vitamīnu, minerālvielu, aminoskābju un antioksidantu klāstu, kas var palīdzēt uzlabot organisma aizsargspējas. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

10 iemesli, kāpēc Lion's mane vērts iekļaut savā uzturā

10 iemesli, kāpēc Lion's mane vērts iekļaut savā uzturā

Lion's Mane jeb ežu dižadatene ir unikāla sēne, kas pēdējās desmitgadēs guvusi plašu zinātnieku interesi, pateicoties tās daudzsološajiem ieguvumiem veselībai. Uzzināsim vairāk! 

Kāpēc es slimoju, bet citi nē? 5 padomi imunitātes stiprināšanai 

Kāpēc es slimoju, bet citi nē? 5 padomi imunitātes stiprināšanai 

Ziema Latvijā tradicionāli ir sezona, kad slimojam visbiežāk. Drēgns, auksts laiks ietekmē gan mūsu garastāvokli, gan fizisko pašsajūtu. Kāpēc daži ziemā slimo ļoti regulāri, bet citi gandrīz vai nemaz? Atbilde labas imunitātes nodrošināšanā slēpjas mūsu ikdienas paradumos un uzturā. Uzzināsim vairāk! 

Mirdzošu un veselu matu noslēpums

Mirdzošu un veselu matu noslēpums

Lai gan ģenētikai, ārējiem apstākļiem un kopšanas rutīnai ir nozīme, veselu matu atslēga bieži slēpjas uzturā. Matu veselība sākas no iekšienes, un pareizu vitamīnu un uzturvielu uzņemšana var būt izšķiroša. Apskatīsim svarīgākos vitamīnus matu veselībai un labākos pārtikas avotus!

Video

Raidījums "Kas notiek medicīnā": Kas notiek nefroloģijā?

Raidījums

Informēt sabiedrību par esošo situāciju medicīnas nozarē, pastāstīt un parādīt, kā notiek nozares attīstība, kā tiek domāts par pacientu un ārstu labklājību, nākotni un digitalizācijas formām – tāds ir raidieraksta “Kas notiek Medicīnā” galvenais mērķis.

Produktu testi

Testa rezultāti: BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

Testa rezultāti: BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bee Box" piedāvāja testēt Bišu maizi enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas veicināšanai.

LIVEO intime – efektīvs palīgs intīmajai mikroflorai

LIVEO intime – efektīvs palīgs intīmajai mikroflorai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testam īpašu produktu LIVEO intime - pienskābo baktēriju kompleksu sievietēm. Februāri mēdz dēvēt arī par mīlestības mēnesi, tāpēc SIA SAGITUS vēlas atgādināt sievietēm mīlēt sevi un parūpēties arī par sevi. 

Testa rezultāti: Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Testa rezultāti: Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "MV Health" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai.

Testa rezultāti: JAUNUMS – NATEO D immuno

Testa rezultāti: JAUNUMS – NATEO D immuno

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA “SAGITUS” piedāvāja testam pavisam jaunu produktu, kas pievienojies NATEO produktu klāstam - NATEO D immuno kapsulas, kas satur dabiskas izcelsmes D vitamīnu (4000 SV) kombinācijā ar C vitamīnu, cinku un rūgto apelsīnu bioflavonoīdiem. 

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm - Jūrmalas slimnīca nodrošina augļa izmeklējumus grūtniecēm, izmantojot jaunākās paaudzes premium klases ultrasonogrāfijas (USG) iekārtu Volusan Expert 22. 

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Atklāj īpašo Japānas skaistuma noslēpumu, kuru izstrādājuši Jāpānas zinātnieki. Dr.Ohhira® produkti – augstākās kvalitātes Japānas kosmētika un uztura bagātinātāji.