Redzamās gaismas terapija
Dr.med. Inese Kokare, sertificēta fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste, Medicīnas centra Medfix galvenā ārste
Gaismu kopš senseniem laikiem cilvēki izmantojuši veselības uzturēšanai un slimību ārstēšanai. Tā, piemēram, saules gaismas peldes slimību profilaksei un ārstniecībā plaši izmantoja Senajā Romā. Tur publiskajās pirtīs un greznajās villas iebūvēja solārijus, kas bija īpaši izveidotas vietas saules peldēm. Romieši uzskatīja, ka saules gaismas iedarbība var uzlabot garastāvokli, palielināt vitalitāti un veicināt atveseļošanos. Romiešu būvētās ēkas tika veidotas tā, lai saules gaisma telpās iekļūtu pēc iespējas vairāk. Tā ieguva ne tikai gaišākas telpas, bet arī mazināja mitruma veidošanos, kas novērsa pelējuma veidošanos un baktēriju augšanu. Lai gan romiešiem nebija zinātniskas izpratnes par saules gaismas ārstniecisko īpašību mehānismiem, viņi intuitīvi atzina tās pozitīvo ietekmi uz veselību.
Mūsdienu zinātnes atklājumi ir pavēruši ceļu plašai gaismas starojuma izmantošanai ārstniecībā, ko sauc par fototerapiju. Gaismas starojuma viļņi ir elektromagnētiskais starojums. To nosacīti iedala trīs daļās: ultravioletais starojums, redzamā gaisma (krāsu gaismu mūsu acis spēj uztvert) un infrasarkanais jeb siltuma starojums. Katram no šiem starojuma veidiem ir atšķirīgi fizioloģiskie iedarbības mehānismi un atšķirīgas izmantošanas iespējas. Ultravioletais starojums ir ar vislielāko enerģiju, tas spēj sagraut ādas šūnas struktūras, un tāpēc mums no tā jāizsargājas. Tomēr medicīnā to plaši izmanto mikroorganismu nogalināšanai dezinfekcijas nolūkos, piemēram, operāciju zālēs. Medicīniskos nolūkos vairāk izmanto redzamo gaismu un infrasarkano starojumu.
Dažādas krāsas redzamajai gaismai ir atšķirīgi lietojumi. Zilajai gaismai piemīt pretmikrobu iedarbība. To izmanto baktēriju, kas ir atbildīgas par iekaisuma veidošanos, vairošanās kavēšanai. Zilo gaismu izmanto inficētu brūču ārstēšanai, arī aknes terapijā, kas ir izplatīta ādas slimība un skar miljoniem cilvēku visā pasaulē. Zilo gaismu pediatrijā izmanto jaundzimušo dzeltes ārstēšanā.
Sarkanā un tuvā infrasarkanā gaisma paātrina dzīšanas procesus, iekļūstot audos līdz pat 5 cm dziļumā. Ir noskaidrots, ka šīs gaismas enerģiju izmanto šūnas enerģijas fabrikas – mitohondriji. Apstarošana ar sarkano gaismu uzlabo šūnu vielmaiņu, palielina kolagēna ražošanu ādā, ko plaši izmanto kosmetoloģijā, uzlabo asinsriti apstarotajā zonā. Izmantojot šaura spektra sarkanu gaismu ar noteiktu viļņa garumu, ko izstaro lāzerterapijas iekārtas, ir iespējams ārstēt hroniskus iekaisuma procesus un atvieglot sāpes, piemēram, pie locītavu, cīpslu, gļotādu iekaisuma. To izmanto arī hronisku brūču un dažādu ādas slimību ārstēšanā.
Zaļajai gaismai ir nomierinoša un garastāvokli uzlabojoša ietekme, kas var palīdzēt mazināt trauksmi un stresa simptomus, veicinot relaksācijas un miera sajūtu. Zaļā gaisma nomierina acis, samazina acu nogurumu, jo īpaši situācijās, kad cilvēks tiek pakļauts ilgstošai mākslīgā apgaismojuma vai viedierīču ekrāna starojuma iedarbībai.
Infrasarkanais starojums jeb siltuma starojums absorbējoties sasilda audus, radot siltuma sajūtu. Siltuma iedarbībā uzlabojas mikrocirkulācija, uzlabojas audu apgāde ar asinīm un vielmaiņa, atslābst saspringusī muskulatūra, mīkstinās saistaudi. Šo starojuma veidu izmanto iekaisumu ārstēšanā, audu reģenerācijas veicināšanai, sāpju mazināšanai.
Spožu baltu gaismu izmanto tā saukto sezonālo afektīvo traucējumu ārstēšanā. Tas ir depresijas veids, kas rodas tumšajos ziemas mēnešos samazinātas saules gaismas iedarbības dēļ. Ir atklāts, ka atrašanās pie gaismas avota, kas izstaro spožu baltu gaismu, mazina depresijas simptomus, uzlabo garastāvokli un enerģijas līmeni.
Kur iespējams iegūt informāciju par sev piemērotāko gaismas terapijas veidu? Pie fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta. Ārstniecības iestādēs atvērti fizikālās terapijas kabineti, kur ar ārsta nosūtījumu var iziet pacientam nozīmēto gaismas terapijas procedūru kursu. Gaismas terapijas ierīces ādas izskata uzlabošanai ir kosmetoloģiskajos kabinetos, kur strādā apmācīti kosmetoloģijas speciālisti. Arī terapijai mājas apstākļos ir iespējams iegādāties kvalitatīvu aparatūru, ko droši var izmantot savas un ģimenes locekļu veselības uzlabošanai. Lāzerterapija gan nebūtu piemērotākais gaismas terapijas veids mājas apstākļos. Infrasarkanais starojums, ko izstaro daži lāzerterapijas aparāti, nav redzams ar aci. Ieskatoties šādas ierīces izstarotājā, var nopietni bojāt acis.
Piemērotas mājas apstākļiem ir polarizētās gaismas terapijas ierīces, ko tautā sauc par BIOPTRON lampām. Polarizētajai gaismai piemīt maigs biostimulējošs efekts, kas veicina audu reģenerāciju un dzīšanu. Tiem iespējams pielikt krāsu filtrus un iegūt noteiktas krāsas gaismu atbilstoši terapijas mērķim. Arī spožās gaismas lampas var tikt izmantotas mājas apstākļos.
Gaismas terapija ir nemedikamentoza un neinvazīvas terapijas metode, kas, pareizi lietota, nerada blaknes un var papildināt tradicionālo ārstēšanu, paātrinot atveseļošanos un mazinot slimības simptomus. Medicīnas centrā “Medfix” sertificēti fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsti izvērtēs katram pacientam piemērotāko ārstēšanās metodi un izveidos atbilstošu ārstēšanās plānu.