Ražuks tomēr neatbalsta aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas
Rīga, 11.apr., LETA. Saeimas deputāts Romualds Ražuks (V), izstudējot literatūru par olšūnu ziedošanu, secinājis, ka Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā nevajadzētu iestrādāt aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas.
Trešdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē deputāts, kurš iepriekš publiski paudis atbalstu aizliegumam, atzina, ka viņam pieejamā informācijā no ginekologiem par olšūnu ziedošanas kaitīgumu nedzemdējušām sievietēm viedokļi dalās uz pusēm. "Tāpēc, ja godīgi, diez vai likumā to var ierakstīt," sacīja Ražuks.
Viņš gan piebilda, ka savai pacientei neieteiktu ziedot olšūnas vai brīdinātu, ka pastāv risks, tomēr pateikt "melns vai balts" nevarot.
Ražuks šodien informēja deputātus, ka piedalījies sanāksmē Nacionālajā veselības dienestā par olšūnu ziedošanas kontroli un procesu. Sanāksmē piedalījušās septiņas klīnikas, kurās iespējams ziedot olšūnas.
Deputāts pēc sanāksmes secinājis, ka "situācija ir cerīga", un darbs pie vienota dzimumšūnu donoru reģistra notiek.
Vienlaikus Ražuks rosināja šo jautājumu maijā skatīt Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē, un šo priekšlikumu deputāti atbalstīja.
Jau ziņots, ka tapuši grozījumi, lai ieviestu vienotu dzimumšūnu donoru reģistru.
Patlaban VM sagatavojusi grozījumus Noteikumos par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu, kas paredz vienotā veselības nozares elektroniskā informācijas sistēmā nodrošināt centralizētu personas veselības datu apstrādi par dzimumšūnu ziedošanu.
Tāpat šie noteikumi regulēs Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā noteikto donora dzimumšūnu izmantošanas ierobežojumu ievērošanu, tostarp, lai medicīniskās apaugļošanas rezultātā no viena dzimumšūnu donora dzimumšūnām dzimušo bērnu valstī nebūtu vairāk par trim, izņemot daudzaugļu grūtniecības gadījumus.
Kā iepriekš norādīja veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) padomniece e-veselības projekta jautājumos Ilze Āboliņa, reģistrs plānots kā viens no e-veselības moduļiem, un tas ierakstīts jau nākamajā Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta nākamajā kārtā.
Āboliņa norādīja, ka, ja nekas būtisks nemainās, tad tuvākajā laikā varētu būt gatava tehniskā dokumentācija, lai sludinātu konkursu, un viss varētu notikt plānotajā laikā, lai reģistrs varētu sākt darbu 2019.gada 1.jūlijā.