"Baltijas HIV asociācija": Nevienam bērnam Latvijā nav jāpārmanto HIV no savas mātes
Esam vienīgā Baltijas valsts, kurā joprojām bērni inficējas ar HIV tā saucamās vertikālās transmisijas ceļā – tas ir, no savas mātes grūtniecības vai dzemdību laikā. Igaunijā HIV pozitīvi jaundzimušie bērni vairs nav reģistrēti kopš 2016. gada. Sliktās demogrāfiskās situācijas apstākļos mēs nedrīkstam pieļaut, ka Latvijā bērni dzimst, inficēti ar HIV. Diemžēl Latvijā tas joprojām notiek – pērn mūsu valstī konstatēti pieci jauni inficēšanās gadījumi, bet kopējais šādu bērnu skaits jau tuvojas simtam.
Jo īpašu šo situāciju padara fakts, ka HIV mūsdienās vairs nav jauna, nezināma, nāvējoša infekcija, bet gan slimība, ko var labi ierobežot, lietojot zāles. Ja HIV inficēta sieviete grūtniecības laikā lieto medikamentus atbilstoši ārsta norādījumiem, ar vislielāko varbūtību piedzims vesels bērns. Savukārt, infekcijas klātbūtne jaundzimušā organismā nozīmē, ka bērnam visu turpmāko mūžu būs jālieto speciālie pretvīrusu medikamenti.
Autors: hiv inficeto jaundzimuso skaits Baltija
Grūtnieces Latvijā ir viena no nedaudzām sabiedrības grupām, kurām veselības skrīninga programmā ir iekļauts apmaksāts HIV tests – tas paredzēts pirmajā grūtniecības trimestrī. Taču grūtniecība ilgst deviņus mēnešus, un šajā bērna gaidīšanas laikā situācija var mainīties (jauna inficēšanās, skrīninga izmeklējums veikts "loga" periodā, kad organisms pret vīrusu vēl nav izstrādājis pietiekamā daudzumā antivielas, visbeidzot, sieviete testu nav veikusi dažādu iemeslu dēļ).
Te rodas vairāki jautājumi:
1. Kurā brīdī grūtniecei tiks noteikta HIV diagnoze?
2. Kad HIV pozitīva grūtniece nokļūs ārsta redzeslokā, un vai jebkurš ārsts spēs sievietei izstāstīt par pareizajiem turpmākajiem soļiem, lai bērns piedzimtu vesels?
3. Vai ginekologs neatteiksies no šīs inficētās grūtnieces aprūpes, jo baidās un pats ir stigmatizēts? Diemžēl šādi gadījumi Latvijā ir bijuši.
4. Kāpēc daļa sieviešu pazūd no veselības aprūpes sistēmas redzesloka un savas nezināšanas vai maldīgas pārliecības dēļ nelieto HIV zāles, tādējādi jau pirms dzimšanas apdraudot sava bērna veselību?
Tikai rodot atbildes uz šiem jautājumiem, mēs varam ierobežot un novērst vertikālo transmisiju. Bet risinājumi tiek meklēti pārāk kūtri, netiek veikta katra inficēšanās gadījuma izpēte.
Latvijā jāizveido sistēma, kurā topošajai māmiņai tiktu sniegts visa veida – medicīnisks, sociāls, psiholoģisks – atbalsts, lai panāktu viņas izpratni par savu atbildību par bērna veselību un piedzimtu ar HIV neinficēts bērns. Jau pirms vairākiem gadiem mūsu biedrība ir rosinājusi grūtnieču aprūpes skrīningā iekļaut atkārtotu HIV testu, kas varētu uzlabot HIV diagnostiku un mazināt vertikālās transmisijas iespēju, HIV pozitīvai grūtniecei laikus uzsākot pretvīrusa terapiju. Grūtniecei, tāpat kā ikvienam HIV inficētam cilvēkiem, pretvīrusa medikamentus pilnībā kompensē valsts, un tie ir jālieto visu grūtniecības periodu, kā arī turpmāk. Pretvīrusa terapija HIV inficētai mātei ir visdrošākā vertikālās transmisijas profilakse.
Ieteikumi rīcībai:
1. Valsts institūcijām vispusīgi izanalizēt situāciju un saprast iemeslus, kāpēc Latvijā joprojām dzimst HIV pozitīvi bērni. Zinot iemeslus, var izstrādāt turpmāko rīcības plānu to novēršanai, kas jo svarīgi ir tieši tagad, kad uzsākts darbs pie nākamo trīs gadu plānošanas dokumenta izstrādes HIV infekcijas izplatības mazināšanai.
2. Pastiprināta ginekologu izglītošana par HIV un darbu ar HIV pozitīvām sievietēm, izmantojot ārstu profesionālās asociācijas un citus avotus.
Latvijā šobrīd kopumā ir vairāki desmiti bērnu līdz 18 gadu vecumam, kas dzīvo ar HIV. Pietiek!