Pusei leikēmijas un limfomas pacientu netiek nodrošinātas C saraksta kompensējamās zāles
Patlaban kompensējamie medikamenti no C saraksta būtu vajadzīgi aptuveni 100 līdz 120 pacientiem, taču tie tiek nodrošināti tikai 55 cilvēkiem, aģentūrai LETA pastāstīja Leikēmijas slimnieku atbalsta biedrības koordinatore Lāsma Trofimova, piebilstot, ka Latvijā nav šo pacientu reģistra, līdz ar to precīzu slimnieku skaitu grūti pateikt.
Šogad ir bijis vismaz viens gadījums, kad pacients, nesagaidot zāles, miris. Tāpat šogad pirmo reizi arī bija gadījums, kad medikamenti bija jāgaida arī pacientiem līdz 18 gadiem - deviņus gadus vecam bērnam un 17 gadus vecam jaunietim sākotnēji netika atrasti līdzekļi, lai piešķirtu zāles. Pašlaik medikamenti viņiem ir piešķirti līdz gada beigām, bet nākamgad "viss atkal būs jāsāk no jauna un jācīnās", sacīja Trofimova.
Savukārt kādas 35 gadus vecas pacientes māte pastāstīja, ka divus gadus pēc kārtas viņa vērsās tiesā, lai izcīnītu tiesības saņemt nepieciešamās zāles. Šogad gan kompensējamās zāles pacientei tika nodrošinātas, taču nav skaidrs, kas notiks nākamgad. Atbalstu no valsts nevar just, tas esot regulāri jāizcīna.
"Tas ir absurdi, ka sievietei 35 gadu vecumā ir jāpierāda, kāpēc viņa vēlas dzīvot," sacīja pacientes māte. Viņas meita slimo jau septiņus gadus, un zāles mēnesī izmaksā aptuveni 3500 latu. Brīžos, kad tās nekompensēja valsts, pacientes kolēģi ziedoja naudu, lai sieviete varētu nopirkt zāles.
Citai leikēmijas pacientei Dzintrai zāles tiek nodrošinātas, taču tās viņa lieto jau ilgstoši un tāpēc nepieciešami efektīvāki medikamenti, bet tos valsts kompensēt atteikusies. Tāpat viņas "kolosālajai dakterei" esot teikts - ja esošās zāles nav efektīvas un pieprasīti jauni medikamenti, tad esošie "jāņem nost", bet jaunos piešķirt nevar, jo nav līdzekļu. Dzintra apsver domu pārvākties uz citu valsti, jo ir cerība, ka tad viņa varēs dzīvot.
Limfomas paciente Iveta Rudene norāda, ka viņai nepieciešamās zāles ir piešķirtas. Kopumā limfomas pacientu ārstēšana ir lētāka nekā leikēmijas slimnieku, viņa piebilda. "Man personīgi sūdzību nav," uzsver Iveta. Tomēr viņa pati pazīst citus cilvēkus, kam zāles esot atteiktas.
Aicinot nodrošināt ārstēšanu visiem leikēmijas un limfomas pacientiem, Rīgā Esplanādes parka strūklakas līdz pirmdienai tiks iekrāsotas asins sarkanā krāsā. Ar šo akciju tās rīkotāji cer pievērst arī Veselības ministrijas (VM) un valdības uzmanību tam, ka aiz katra viņu lēmuma ir cilvēks un nepieciešams kopumā palielināt kompensējamo medikamentu budžetu.
Tāpat šī akcija tiek rīkota, lai informētu sabiedrību un pastāstītu, ka ar šo slimību ir iespējams efektīvi cīnīties, kā arī leikēmijas un limfomas pacienti ir pilnvērtīgi sabiedrības locekļi, daudzi no viņiem ikdienā strādā, piemēram, par ārstiem, policistiem.
Akcijas rīkotāji atzīmē, ka ikviens var atbalstīt leikēmijas un limfomas pacientus, nediskriminējot un neļaujot citiem diskriminēt šos cilvēku, kā arī kļūstot par asins donoru, jo, ārstējot leikēmiju un limfomu, vidēji vienā reizē nepieciešami līdz 20 donoru ziedojumi.
Šogad medikamentu apmaksāšanai, tai skaitā īpaši dārgo zāļu apmaksai, valsts ir piešķīrusi papildu līdzekļus, un visi pacienti, kuri gaidīja rindā, nepieciešamo ārstēšanu saņems, uzsver VM pārstāve Egita Pole.
VM norāda, ka valsts dara visu iespējamo, lai nepieciešamo ārstēšanu pacienti saņemtu, bet tam vajadzīga arī korekta sadarbība no visu iesaistīto zāļu ražotāju puses. Piemēram, viens no iemesliem, kādēļ nevar tikt palielināts leikēmijas un limfomas pacientu skaits, kas saņem dārgos medikamentus, ir tas, ka to ražotāja "Novartis Pharma services inc" pārstāvniecības vadītājs Rolands Lepiks joprojām neesot parakstījis līgumu ar Veselības norēķinu centru (VNC). Atbilstoši līgumam un saskaņā ar likumdošanu ražotājs iesaistās daļējā dārgo medikamentu apmaksā, pacientiem sedzot 10% no zāļu izmaksām vai kompensējot zāles noteiktam pacientu skaitam.
Lai visi pacienti saņemtu nepieciešamo ārstēšanu ar īpaši dārgajiem C saraksta medikamentiem, VM aicina ražotāju pārstāvniecību vadītājus no "Novartis Pharma services inc", "PharmaSwiss Latvia" un "Pfizer" iespējami ātri parakstīt līgumu ar VNC.
VM informē, ka ārstēšanu saņem visi leikēmijas un limfomas pacienti. Valsts apmaksātu zāļu nodrošināšanai limfoīdo, asinsrades un radniecīgo audu ļaundabīgu audzēju diagnožu grupā pacientu ārstēšanai pagājušajā gadā izlietoti 2,4 miljoni latu un ārstēti 2318 pacienti, savukārt šī gada piecos mēnešos - 1,1 miljons latu un ārstēti 1748 pacienti.
Kompensējamo zāļu budžets šogad Latvijā ir 75,3 miljoni latu, pērn tas ir bijis 71,6 miljoni latu.
Rīga, 30.sept., LETA.
Foto: Pilseta24.lv