Psihisko traucējumu aktualitātes pandēmijas laikā
Autors: Bilde_rakstam
Kopš tā laika mans redzējums un cilvēkiem, viņu problēmām un pasauli kopumā, protams, ir mainījies, tomēr esmu palikusi pie pārliecības, ka tieši psihiatrija ir medicīnas nozare, kurā es vislabāk varu palīdzēt cilvēkiem saskatīt savu problēmu izraisošos faktorus un vismaz daļēji tos novērst vai parādīt virzienu, kurā vajag strādāt.
Cilvēkiem, kuriem jau līdz šim ir jau bijuši kādi traucējumi, ir grūtāk adaptēties pašreizējiem apstākļiem, un vairākos pētījumos ir secināts, ka dažādi simptomi un slimību paasinājuma ir biežāk nekā līdz tam veseliem cilvēkiem! Tādiem, kuri ir labi funkcionējuši savā ikdienas vidē un rutīnā un jutušies visnotaļ stabili, ir vieglāk pielāgoties, tomēr arī ne vienmēr tas izdodas. Saskaņā ar pētījumu rezultātiem, grūtāk klājas cilvēkiem, kuri dzīvo vieni – bez ģimenes, sievietēm, jauniem cilvēkiem. Protams, svarīgi, cik ļoti ir jaunie apstākļi izmainījuši konkrētā cilvēka dienas kārtību, komunikāciju ar apkārtējiem, finansiālo stāvokli utt. Jaunās kārtības dēļ viena daļa cilvēku ir spiesta – nu jau diezgan ilgstoši – dzīvot pavisam citā ritmā, nekā pirms tam bija iekārtojuši un saraduši. Dažiem situācijas izmaiņas ir galēji nepiemērotas kādā vai vairākās no ikdienas vidēm, kas arī ir novedis pie psihoemocionālā stāvokļa dekompensācijas. Kā rezultātā pilnīgi veselam cilvēkam var sākt parādīties veģetatīvās distonijas, izdegšanas, depresijas vai citu psihisko traucējumu simptomi. Kopā ar šiem simptomiem cilvēkam var parādīties arī apjukums no neizpratnes par to, kas ar viņiem notiek, un dažkārt arī bezcerības sajūta, jo ir kaut kādā mērā zudusi kontroles sajūta par savu dzīvi. Ikdienā bieži novērojams, ka cilvēkiem ar nepieciešamību just kontroli par burtiski visu, ir liela iespēja iedzīvoties dažādos neirotiskos traucējumos situācijās, kad izrādās, ka visu īsti nav iespējams kontrolēt, kā, piemēram, pandēmijas apstākļos.
Autors: genevieve_dallaire_7zT_vbOFoSM_unsplash
Tas, ka cilvēks pilnīgi visu laiku nav ļoti priecīgs, laimīgs, apmierināts ar dzīvi utt. nenozīmē, ka viņam jāskrien steidzami pie psihiatra. Ik pa laikam justies nomāktam, neapmierinātam ar kaut ko, dusmīgam, aizvainotam, apjukušam vai nogurušam ir cilvēcīgi un pieļaujami, bet, ja tas kļūst traucējoši pašam un apkārtējiem, ir vērts pavērot sevi un apdomāt nepieciešamīb vērsties pēc palīdzības. Cilvēki, kuri ir saskārušies kādreiz dzīvē ar šādām problēmām, labāk atpazīst sava stāvokļa izmaiņas un jau zina, kad vajag vērsties pēc palīdzības. Cilvēki, kuriem nav šādas pieredzes, bieži vien laikus nepamana un nenoreaģē uz izmaiņām savā pašsajūtā, tā novilcinot laiku palīdzības saņemšanai.
Turpinājumā, nešķirojot diagnozes, minēšu situācijas, kad vajadzētu apsvērt nepieciešamību vērsties pēc palīdzības.
• Ja jums ir sajūta, ka kaut kas jūsos ir mainījies, neesat īsti pats un, iespējams, netiekat ar sevi galā un jūtat, ka jums noderētu palīdzība.
Ja atpazīstat sevi vai kādu sev pazīstamu cilvēku saistībā ar šiem aprakstiem, vizīte pie speciālista būtu vēlama.
Pirmreizējā vizīte pie psihiatra bieži ir garāka par turpmākajām vizītēm – ja tādas būs. Vidēji garums ir 30 min–1h, atkarīgs no speciālista darba stila un pacienta situācijas. Pirmajā vizītē psihiatrs izvaicās par sūdzībām, kuru dēļ esat vērsies pie speciālista, kā arī noskaidros jūsu dzīves gājumu, pārciestās slimības, lielākos pārdzīvojumus utt. Var gadīties, ka kādi psihiatra jautājumi var likties savādi, bet tie ir nepieciešami, lai ārsts varētu noteikt pacienta psihisko stāvokli. Jebkurā gadījumā – varat ārstam pajautāt, kāpēc tiek uzdots attiecīgais jautājums, un jūs saņemsiet atbildi, kurai vajadzētu dzēst jūsu samulsumu.
Pirmās vizītes laikā ne vienmēr ir iespējams noskaidrot precīzu diagnozi, bet noteikti iezīmējas iespējamie virzieni. Pat ja precīza diagnoze netiek uzstādīta, lielākajā daļā gadījumu ir iespējams jau sniegt palīdzību (nozīmēt kādus medikamentus, sniegt režīma rekomendācijas, ieteikt kādu no psihoterapijas metodēm), jo ir pazīmes, kuras ir kopīgas vairākām slimībām un kuru koriģēšanai var droši nozīmēt nepieciešamo ārstēšanu.
Autors: afterglow_beach_clouds_417211
Lai šo pandēmiju pārciestu vieglāk un bez nopietnām seku parādībām, ir jārūpējas gan par savu fizisko, gan garīgo veselību. Viss sākas un beidzas ar vienkāršām lietām – regulārs un pietiekams miegs, sabalansēts uzturs, fiziskās aktivitātes, nodarbošanās, kas sniedz gandarījumu un attīstību, un labas attiecības ar cilvēkiem, kurus ikdienā satiekam klātienē vai attālināti!
Tālrunis 29166123
www.drstane.lv
Brīvības iela 108-5, 2.st., Rīga, LV-1001
E-pasts: info@drstane.lv
E-pasts: pieraksts@drstane.lv
https://www.facebook.com/PsihiatreLauraStane