medicine.lv skaitļos

Lietotāji online218
Aktīvie uzņēmumi12859
Nozares raksti12103
Ekspertu atbildes21477
Prostatas slimības : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Prostatas slimības

Tā dēvētā „vīriešu slimība” ir prostatas iekaisums, ko biežāk konstatē gados jauniem vīriešiem.

Arī prostatas labdabīgs audzējs – prostatas hiperplāzija jeb adenoma ir tikai vīriešiem raksturīga kaite. Tā lielākoties piemeklē vīriešus pēc 40, bet 60 – 65 gadu vecumā tā novērojama jau ap 30 procentiem, pēc dažu autoru atzinuma – pat 50 - 60 procentiem.

Prostatas adenoma nav dzīvībai bīstama slimība. Audzējs progresē lēni, tāpēc, konstatējot vienīgi prostatas palielināju, mēs vēl ārstēšanu neuzsākam. Ārsta uzdevums ir novērst sarežģījumus un  traucējumus, ko adenoma var izraisīt, piemēram, biežu urināciju.  Ja vīrietis čurā astoņas reizes diennaktī, to vēl var uzskatīt par normu, bet, ja vajadzība rodas ik pa stundai, tad tas jau ietekmē dzīves kvalitāti. Arī tad, ja tualeti  naktī jāapmeklē trīs, piecas un vairāk reižu, būtu jāvēršas pie ārsta.

Slimības patoģenēze līdz šim vēl nav pilnībā atklāta, taču zināms, ka adenomas attīstība saistīta ar hormonālajām izmaiņām vīriešu organismā pēc 40 gadiem un vēlāk. Pusmūžā krītas testoterona līmenis un līdzīgi kā menopauze sievietēm, vīriešus skar andropauze. Tiek pat apspriests, vai arī vīriešus nevajadzētu ārstēt ar hormonu aizvietotāju terapiju.

Protams, arī dzīvesveids var ietekmēt audzēja attīstību. Trekns ēdiens un mazkustīgs dzīvesveids grauj prostatas veselību. Veselīga uztura ziņā vīrietim būtu jāievēro tas pats, kas sievietei – maz jālieto dzīvnieku tauku, vairāk augu eļlas, ar cinku, selēnu un B grupas vitamīniem bagāti produkti, zivis. Jābūt arī seksuāli aktīvam, jo regulāra dzimumdzīve stimulē priekšdziedzera funkcijas. Tāpat svarīgs sabalansēt darba un atpūtas režīmu, lai stresa situācijas, izdegšanas sindroms veselību nepasliktinātu.

Ir pētījumi, kas apliecina, ka adenomai ir saistība ar pārciestu prostatas iekaisumu jaunībā. Tiek rakstīts arī par iespējamiem iedzimtības faktoriem.

Tiešas likumsakarības labdabīgai prosttas hiperplāzijai (adenomai) ar prostatas vēža attīstību nav, taču gan Latvijā, gan Eiropā un ASV iesaka vīrietim pēc 50 gadu vecuma reizi gadā apmeklēt urologs, lai  pārbaudītu prostatas veselību  un pārliecinātos, vai nepastāv aizdomas par vēža attīstību.

Prostatas vēzim sākotnēji nav nekādu specifisku simptomu. Tos novēro tikai tad, kad vēzis izplatījies jau uz citiem orgāniem, vai kad jau attīstījušās metastāzes.

Bieži pacienti psiholoģiski baidās no urologa apmeklējuma. Vizītes laikā pie urologa, pirmkārt, ir saruna – vai ir apgrūtināta urinācija un vai tas rada kādus traucējumus. Pacientam arī nosaka prostatas specifisko antivielu daudzumu asinīs. Pacientus bieži atbaida prostatas izmeklēšana caur tūpļa zarnu. Taču tā pieredzējis urologs var noteikt, cik liels ir šis dziedzeris, kādas ir tā kontūras, vai tajā nav cieti mezgli u.c.

Ja ir sūdzības, ka urinējot pūslis pilnībā neiztukšojas, veicam sonogrāfiskos izmeklējumus. Ir diva veida sonogrāfijas – caur vēdera priekšējo sienu un caur tūpļa zarnu. Taču šos izmeklējumus veic, ja ir aizdomas par prostatas vēzi. Tad noņem arī prostatas biopsiju – audu paraugus, lai noteiktu, vai  nav konstatējamas vēža šūnas.

Prostatas hiperplāzijas terapijā ārstē tikai to, kas pacientam adenomas gadījumā traucē – biežu čurāšanu, nepilnīgu pūšļa iztukšošanos, vāju urīna strūklu. Lielākoties tā ir medikamentoza ārstēšana. Mūsdienās operatīva iejaukšanās tiek pielietota retāk, to aizstājot ar zālēm.

Vīriešiem jāvairās no  urīnceļu infekcijas. Sievietēm tā anatomisko īpatnību dēļ ir visai populāra saslimšana, bet vīrietim tādas nedrīkstētu būt. Ja rodas infekcija ar izmaiņām analīzēs, obligāti jāapmeklē urologs. Ja urinējot pilnībā neiztukšojas pūslis, ar laiku var veidoties akmeņi. Tas ir ļoti nepatīkami un sāpīgi. Urīnā nedrīkst būt arī asinis, jo tas rada aizdomas par vēzi nierēs vai urīnpūsli.

Prostatas vēzis sākuma stadijā ir ārstējams ar labiem panākimiem, panākot pilnīgu vēža pacienta izveseļošanos. Taču, tā kā nav šo izteikto slimības simptomu, tad liela nozīme ir profilaktiskajām apskatēm.

Atklājot prostatas vēzi jau lielā vecumā, ne vienmēr tas jāārstē, jo process attīstās lēni. Reizēm ar agresīvu pretvēža terapiju pacienta veselību var pasliktināt vairāk, nekā to dara mazaktīvais vēzis.

Prostata jeb priekšdziedzeris ir svarīgs vīriešu reproduktīvās sistēmas orgāns. To dēvē arī par vīrieša otro sirdi. Kastaņa lieluma priekšdziedzerim ir ļoti svarīga loma reproduktīvajā funkcijā – spermas veidošanas procesā.

Melnās rases vīrieši ar prostatas vēzi slimo biežāk, bet ķīniešiem šo saslimšanu konstatē ļoti reti.  Latvijā saslimstības rādītāji ir 83 uz 100 tūkst. iedzīvotāju, Skandināvijā – 250 uz 100 tūkst. iedzīvotāju.


Ivars Smiltēns,
Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas
Uroloģiskās nodaļas vadītājs, urologs, medicīnas doktors

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.